И сега, още един опит
Екипът на Николай Младенов предложи лустрационни промени в закона за дипломатическата служба


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Как да реформираме службите за сигурност на бившия режим, питаха на конференция в хотел "Шератон" арабски представители миналата седмица (виж текста). По ирония на съдбата патронът на това събтие - външният министър Николай Младенов, продължава да се бори с този въпрос, като предприема все по-драстични мерки.
След като в края на миналата година комисията по досиетата разкри, че близо половината от висшия дипломатически корпус зад граница е с досиета от Държавна сигурност и военното разузнаване, външно министерство реши да отзове тези хора. Това доведе до война с президентството - Георги Първанов отказа да подпише указите за отзоваване на 37 посланици и остави МВнР в патова ситуация, която продължава вече пет месеца. Тази студена война не беше повлияна нито от декларацията на парламента, която призова за отзоваване на бивши сътрудници на ДС, нито от действията на самите посланици, много от които продължават да изпълняват функциите си въпреки настроенията в сградата на "Жендов" №2. Някои от тях бяха върнати в София за т.нар. служебни пътувания - формулировка, която ще ги държи тук вероятно до след президентските избори, когато новият държавен глава може да е по-благосклонен към исканията на Младенов.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Ще се опитам в неутрално настроение да споделя мислите си.
макар и социалист и политически опонент на министъра, по конкретния повод съм напълно съгласен със становището му. Фактът е, че сред нашите партньори и съюзници се гледа с недобро око на подобно съвместяване от миналото и сега. Аплодирам хода със "консултациите". Поздравления.
Относно проектът за закон, като юрист се съмнявам че той би издържал. И пред Конституционният съд. И пред Съдът на ПАСЕ. Бих препоръчал на министъра и екипа му да помислят над варианта, посланиците да подлежат и на одобрение от парламентарната комисия след публично изслушване. мисля, че подобно предварително осветляване би решило в голяма степен този проблем. А и да бъдем откровени - дори и най младите сътрудници на ДС към 1989 вече вървят към пенсиониране.
Когато работите в една държана не вървят се търси вътрешен враг ако такъв няма се търси външен ако и такъв няма трябва да се измисли.
Аз имам някои въпроси?
1.Обявена ли е ДС за престъпна организация?
2.Вземат ли бившите служители държавна пенсия?
3.Имат ли чисто съдебно минало?
Е тогава какво ги опявате без патрахил.Колкото повече ситуацията в страната се влошава толкова по големи простотии се вършат.Нека новите служители в специалните служби да си знаят какво ги чака един ден и да си търсят о време държава за това,че са възприели тазиформа да служат на собствената си,която ги отхвърля.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.