Големият гражданин те гледа
Естонците смятат, че онлайн информацията прави тях по-силни, не правителството
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Цялата информация за мен само в един чип? По-скоро не." Това е първата реакция на повечето хора, когато чуят за възможността данните от медицинския им картон, полицейското досие или доходите им да се намират на едно място – в електронния облак. Това веднага навява спомени за Джордж Оруел.
"Точно обратното", категоричен е Индрек Вимбер от естонския ICT DEMO Center. Огромното количество информация в интернет всъщност позволява на гражданите да контролират правителството. "Ако съседът ми работи в болницата и разпространи данните от здравния ми картон, аз дори няма да разбера", обяснява Вимберг. Докато след качването на цялата здравна информация в интернет не само се облекчава достъпът да здравеопазване, но и се дава възможност на пациентите да наблюдават кой се интересува от техните данни. В системата може да се влиза само с идентификация, като лекарите имат специален код за пълен достъп. Всеки преглед на картона оставя следа. Подобна е и системата в е-нотариата, където нотариусите имат пълен достъп, но се записва всяко тяхно движение. "Така че не Големият брат, по-скоро малкият гражданин гледа правителството."
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
20 коментара
Истинските политици знаят на къде върви света
ml
http://www.ted.com/talks/lang/bul/david_cameron.ht
А в България политиците само се оплакват и си търсят оправдания. Това е разликата.
Tова е държава на място. Възхищавам се на естонците. Поздравления. какъв контраст с нашето управление "на тъмно" и нагло злоупотребяващи политици и чиновници.
До коментар [#2] от "oziris7": каква разлика от Нас, като граждани.
Допуснали сме администрацията и политиците да подменят формата, не ние живеем за тях, ТЕ СЪЩЕСТВУВАТ ЗА НАС.
До коментар [#3] от "kardinalat":
Защо само по един плюс дава да се сложи? Безумно съгласен съм.
Докато гражданите не се променят, няма да се промени и правителството.
малко послъгват. казвам го като човек, който живее в Естония. и корупция си имат, не всичко е толкова розово. Но все пак е значително по - добре отколкото в България. Относно електронното правителство обаче са много напред. това е много удобно. лична карта се издава за 15 мин. данъчни декларации се пускат от 6 години по интернет. доктора като влиза в досието ти вижда всичко. децата са под контрол, защото учителя е длъжен да попълни електронен дневник и няма оправдания забравих си бележника или днес имахме свободен. домашните и задачи също се поместват в тоѝи дневник. регистрацията на кола отнема обикновено 5-10 мин и 10 мин чакаш да ти доиде реда.
организацията едва ли може да се нарече перфектна, особено в болниците, но все пак в 1996 година бяхме с долу - горе изравнени позиции, а сега те са доста по - напред в обществения живот.а и климата тук е ужасен, жена ми едва издържа тук)))
Да не се заблуждаваме само ... системата сама по себе си не позволява нищо. Позволява го тоя който я управлява. Електронните системи както могат да бъдат прозрачни и удобни, така могат да бъдат и контролирани манипулирани/фалшифициран много по-лесно от неелектронните.
Там където някой иска да остане анонимен или да не остави следа това пак ще се случи.
До коментар [#5] от "plqp":
Абе, извинявай, че го казвам, но да ти имах проблемите. Климата :D. Как да е, живи и здрави да сме и да можем да стоим наравно с Естония след 10-ина години. Това пожелание, а климата ще става все по-ужасен за всички.
Като допълнение към #5,
Те и не са скандинавци както се твърди в статията. Иска им се.
До #7,
Не говори така, пробвал съм. В продължение на месеци не виждаш нито слънце, нито дори небе - всичко е сиво. Снегът май месец е до колене. В един момент си казваш "аз за какво живея, за какво ми е по-голям телевизор, като не мога си подам носа навън."
"Пресният пример е Сърбия, на която Талин помага за въвеждането на електронното правителство. Там малко повече от 50% са избрали лична карта с чип"
Очаквано: вече и сърбите ще имат електронно правителство. Нашите скъпо "защитени" паспорти и лични карти нямат чип, а гласуването по Интернет не е конституционно (решение N°4 от май 2011 на КС). Остава да станем руска или турска провинция (по избор).
До коментар [#8] от "dggm":
и точно това е един от най-интересните моменти - просто са се помислили за скандинавци и са приели положителните черти на тяхната култура като модел на поведение - резултатът е, че вече е малко спорно дали наистина не са скандинавци. подобна е и историята на финландия (близка като култура и език), макар и едно-две десетилетия по-рано.
май наистина всичко е в чипа :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход