Първи уроци по европейско право
Защо четири години след влизането си в ЕС България все още не прилага общностното право
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Един от най-известните белгийски футболисти за всички времена се казва Жан-Марк Босман. Той обаче не печели слава на терена, а в съдебната зала.
През 1990 г. договорът на Босман с първодивизионния Лиеж изтича - офертата на клуба е, меко казано, неизгодна за футболиста, защото трябва да играе на три пъти по-ниска заплата от тази, която е получавал до момента. Босман преговаря с втородивизионен френски отбор, който е готов да го наеме. Лиеж обаче блокира прехвърлянето, като обявява висока трансферна сума. Белгийският полузащитник завежда дело, което стига до Съда на Европейския съюз в Люксембург. Съдиите приемат, че професионалните футболисти са "работници" по смисъла на Договора от Рим и на практика забранява на клубовете да слагат трансферна цена на футболисти, чийто договор е изтекъл, и така гарантират правото на спортистите сами да изберат в кой клуб да играят. Всички европейски клубове и УЕФА обявяват война на Босман и той никога повече не успява да играе професионален футбол, но днес, благодарение на Босман заплатите на футболистите са толкова високи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
49 коментара
Чудесна статия. Но, както повечето чудесни статии за ЕС, напълно пропускате контекста. Транспонирането на Европейски закони, протоколи или дори етика на българска почва, е равносилно на това да садите палми във Финландия. Тенденцията за затопляне на климата ви обещава успех, но в много, много дългосрочен план. Да не говорим, че ЕС в момента е доста разклатена амалгама от държави, които все по-добре осъзнават, че ще бъдат по-добре извън ЕС.
А колкото до България, нека поне веднъж си признаем, че членството в ЕС ни интересува само и единствено от финансова гледна точка.
Иначе, това определено е страхотно попадение - " добрите момчета ще отиват, където си поискат, а лошите - където им е мястото."
До коментар [#1] от "Alexandar":
Не си много прав александър, защото по дефиниция, директивите (които трябва да се транспонират) не възникват просто ей така, и да ни ги спускат "от горе", а са резултат от дълги и често доста тежки преговори. В тези преговори, на равностойна нога, след влизането ни в ЕС, участва и българското правителство. Ако то не успее да провежда политиката си там, проблемът си е изцяло наш - има ли се възможност да насочим европейското законодателство в някаква желана посока, но просто не сме го направили. В този смисъл, правото на ЕС не е семка, която засаждаш в българска почва, ами общ продукт, който всички ние правим
До коментар [#2] от "Автор":
А, бих искал да не съм прав в случая.
Първо, хареса ми израза ти "на равностойна нога". Това е стар дипломатически израз който се използваше (леко променен) за "Равностойни политически партньори с НАТО"и "Равностойни търговски партньори със СССР". Ясно е какво означава.
Реалността е, че ЕС няма дори теоритичната възможност да влиза в преговори отностно общоприетото Европейско законодателство с България, Румъния, Латвия, Литва, Естония и тн..
Преговори има, но те са по-скоро с ПР цел. Тоест правителствата на тези държави си запазват "фейс-а" и се пазарят с колко да отложат следващата комисия....
До коментар [#3] от "Alexandar":
ЕС не влиза в преговори с държавите - членки за законодателството си, ЕС СА държавите - членки.
Немате си работа вие дваминцата, май. А аз немам нерви и пари!
Само да наомня, че на таз планета са много редки изключенията от правилото, че силният експлатира слабия. И Европейския съюз според мен определено не е сред тези изключения! И да не съм чул, за прословутата му солидарност! Туй е само фасон.
Подзаглавието на статията не е въпрос, а е един от отговорите на въпроса "Защо българите не искат да живеят и работят в България":
"Защото четири години след влизането си в ЕС България все още не прилага общностното право".
Точка.
Откакто сме член на ЕС, критики и санкции винаги е имало в една посока - че държавата е осигурила МАЛКО СВОБОДА (за гражданина). Това винаги е вярно, под различни казуси - било закони угодни на монополи, било полицейски произвол, било други ограничения. Същността е в това, че нашата държава и много нейни граждани се ужасяват от свободата в политичеки, икономически, сексуален и какъвто щете аспект. Несвободата в БГ е правило. Лошата част на матр'яла, вътрешно несвобоните закърнели умове и техните куклуводи искат силна (репресивна) държава и тотален контрол. Глупавите вярват че така ще има по-малко престъпност, бедност и подобни, вторите, по-умните позлват тъпотата на първите и де факто осъществяват первезните си феодални щения за пълна власт и безприкословно подчинение (икономическо, политическо и др.). Последното е проекция на дълбоки комплекси, психическа нестабилност, сексуална перверзия и балкански отказ от цивилизация. Нерядко иде реч за необичани в детсвото си хора и вътрешно подтиснати хомосексуалисти, срамуващи се от себе си. Има и обикновени психопати. В резюме - целият зор е свобода срещу тъмно средновековие. На всички нива и във всички области. Черешката на тортата са прословутите българска злоба и простотия, рафинирани от твърде дълго продължилия див азиатски съветизъм.
Статията е чудесна и много показателна!Наистина трябва да се борим със всички сили за справедливост и то социална,но за съжаление в България все още има борба за такава.
Крайно време е да разберем всички, че повърхностното отношение към проблемите, мрънкането и повтарянето на набити в главата догми няма да ни доведе доникъде.
До коментар [#3] от "Alexandar":
Независимо, че звучи като клише, ние СМЕ равностойни и пълноправни членове на ЕС. Ние имаме хора (друг е въпросът кои, какви и как са пратени), които могат да се изкажат по всяко решение, да гласуват със съответната тежест, да инициират предложение или да защитят интерес на държавата, народа и нацията ни с "инструментите", с които разполагат. Това, че в България политиците и управляващите избягват да формулират тези и цели, за да не им се налага да отстояват позиции е единствено наш проблем.
До коментар [#5] от "ДАКС":
Не е експлоатация, когато това членство го искахме ние. Правилата в ЕС важат и за големите, и за малките. Пак не е експлоатация. А за Лисабонския договор тук трябваше да има дискусия.
До коментар [#7] от "misho73":
Принципно казваш и верни неща, но мрънкаш. По-добре проучи и разкажи на приятелите си. Така ще спечелиш уважението им и ще бъдеш полезен.
До коментар [#1] от "Alexandar":
Точно това ти обяснява автора че правата трябва всички да си извоюваме и свобода наготово е чиста проба робия. Поне историята многократно го е доказвала. Автора иска да ни накара да се отърсим от апатията и да си търсим правата активно, но не само нашите, но и за всяка неправда да завеждаме война!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.