Техническо прекъсване
Някои от участниците в конкурса за мултиплекс оператор се надяват да има ново състезание


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Още при формирането на телевизионния пазар след 1989 г. битките за преразпределянето му винаги са били жестоки, неравни и водени с нечисти средства. Контролирането на тв бизнеса винаги е минавало през кабинетите на министерствата, парламента и е било свързано с пренаписването на законите, регламентиращи работата на телевизиите. Всичко това винаги се е случвало в мрак и неизвестност. И почти винаги в полза на определени интереси и без честна конкуренция. Преразпределянето на тв пазара и при цифровизацията в момента се случва на същия принцип.
Точно когато всички си мислеха, че планът за преразпределянето на цифровия ефир е изпълнен и победителите могат да са спокойни от крайния резултат, в интригата се намеси Европейската комисия. Преди повече от две седмици администрацията в Брюксел изпрати писмо до транспортното министерство (МТИТС), в което критикува процедурата по избор на мултиплекс оператори в България. Причината: защото нарушава две европейски директиви. Освен това ЕК смята, че критериите, по които са раздадени аналоговите честоти, са неясни и неустойчиви.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
"КРС отказа да коментира отправените към регулатора критики на ЕК и се аргументира: "КРС изпълнява и прилага стриктно закона, приет от българския парламент, и съгласно него комисията обяви и проведе конкурсите за издаване на разрешение за наземно цифрово радиоразпръскване с национален обхват."
Хаха, този отговор наистина ме развесели... Някои хора все още не са осъзнали, че сме в ЕС...
Технически няма проблем да има десетки мултиплекси, както технически нямаше проблем да има десетки аналогови ТВ-канали.
Защо тогава има само 2 оператора? Защо не са 20? Няма ли да е добре за българите да гледат 300 ТВ-канала?
Защо всички предишни статии за цифровизацията на ефира бяха в раздел "Медиа и реклама", а тази е в раздел "Политика и икономика"? Не можете ли да бъдете поне малко последователни?
До коментар [#2] от "Минаващ":няма да е добре да гледат 300 канала, щото от българите се иска да бачкат, не да гледат телевизия, по какъвто и да е носител.... БВП (каквото и да разбираш под това) се прави от бачкане, не от гледане.... 10 канала са напълно достатъчни за България...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.