Шпиц инспекторат
Вместо да подобри работата в съдебната система, Ана Караиванова се впусна в задкулисни игри
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В едно свое интервю от началото на годината главният съдебен инспектор Ана Караиванова казва, че "често се връща" към един сборник - "60 години българско правосъдие" (1878 - 1941 г.). Тя цитира частта за инспектората: "Този контрол е абсолютно необходим в интерес на правосъдието, в интерес на обществото. Чрез него могат да се узнаят нуждите от подобрения, които се налагат в съдебното ведомство, да се провери дали всеки един съдия и прокурор поотделно отговаря на призванието си, както и да се оценят моралните им качества и служебните достойнства, тъй необходими при удостояването им за повишение в по-горна служба."
Звучи убедително, спор няма. Любимият цитат на Ана Караиванова обаче няма нищо общо с това, което е българският съдебния инспекторат през XXI век...
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Всичко написано е добре казано. Но и много неща не се знаят.
Тази г-жа Караиванова до преди време ми вдъхваше някакви надежди. Но когато разбрах, че подмолно защитава една от емблемите сред корумпираните прокурори - Йордан Иванов, бивш апелативен шеф в Бургас, за мен тя е вече недостойна за поста си. Без кардинална смяна на подобни личности и без нова политика в изискванията към всеки член на съдебната система, промяна няма да има!
Съдебна система в Бг НЯМА ! На практика НЯМА ... има само още един играч на този "пазар". Дай боже да се промени това .. но как да стане, трябва поне 50-70 % от състава са се смени от РАЗ а това е невъзможно ...
Хайде да не намесваме БХК в дискусиите: много добре знаем какво представлява тази неправителствана организация, кои хора влизат в състава й, кой й плаща издръжката и чии интереси обслужва. Остава да се включат леля Ванче Иванова от соросчетата, да започне да дава акъл и оценки; сетне ССБ в лицето на Н.Куцкова (интересно кой е шеф на този Съюз и къде работи) и ВАС. Мисля,че причината за разнобоя софийски съдии/ ВСС е известна на магистратите и тя е в липсата на воля на шефовете на съдебната система същата да се реформира, както и желанието на магистрати на ръководна длъжност, вкл. топъдии, да се запази статуквото - липса на какъвто и да било вътрешен контрол и недопускане на външен контрол. Доколкото си спомням, РБ е парламентарна република, а не такава на Груевци, Велчевци, Мингови и пр. Е, съдебната система трябва да се съобразява, иска или не, с този постулат. Смятам, че не е далече времето, когато младата вълна магистрати ще поиска място под слънцето, а не да бъде въвличана като безлична маса в споровете съдии-ВСС. Бих добавил, че е много грозно културни хора от спорещите страни да дискутират в неособено почтена форма, буквално да се обиждат, вкл. на професионално ниво, и да се опитват да оказват натиск чрез медиите. Вече размахаха неведнаж мръсното си бельо. Оценката на хората е еднозначна - доверие в съдиите под 10%. Тогава кого се опитвате да агитирате чрез изнасяне на показ на мръсните си ризи?
До коментар [#3] от "GMG":
Доста сте объркан. Нищо не се разбира от това, което искате да кажете
До автора на статията:
Статията е много добре написана.
Бих ви дала една идея.
Просто се запознайте с конкретните възражения на съдиите от СГС срещу акта, подадени поотделно и отговорите на Главния инспектор.
Ще откриете доста материал за разсъждение
Нещо не разбирам- ако Караиванова не изпълнява условията по наредбата за инспектор какво прави още на тази позиция?
Чака Цветанов да намери подходяща семейна приятелка за нея?
Въпросния БСС с все инспекторатите трябва да си подадат оставка!Нито имат критерии за избор на магистрати на отговорни постове, нито имат критерии за проверка на работата им. На практика няма въпрешен контрол в "независимата" система.
Затова трябва да се промени конституцията и магистратите да подлежат на директен избор. Крайно време е!
Алтернативата е да се разпусне цялата система, да се разреши масовото носене на оръжие и който оцелее. Ще бъде също толкова справедливо,колкото и сега, когато печели този, който плати повече. Но поне няма да се заблуждаваме, че имаме закони и правораздавателна система...
Не разбирам защо натовареността на съдиите продължава да се мери чрез просто преброяване на броя делата, които гледат. Знам за поне няколко проекта (финансирани с американски и по-късно с европейски средства) за разработване на методология за измерване натовареността на съдиите. Идеята е такава методология да се използва за бюджетно и кадрово планиране, за оценка на магистратите и прочие. Доколкото знам, тези проекти се водят успешно завършили, парите са усвоени, консултантите са получили своето, събрали са се и са се разпуснали работни групи, ходили са по семинари, седяли са около кръгли маси, но методологиите продължават да не се ползват и никой даже не е чувал за тях. Защо??
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.