Падащите тухли на българската наука
Стратегията за развитие на научните изследвания е стъпка напред. Въпросът е да се приложи ефективно


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Приоритетите на стратегията
1. Енергия, енергийна ефективност и транспорт. Развитие на зелени и екотехнологии2. Здраве и качество на живота, биотехнологии и екологично чисти храни
3. Нови материали и технологии
4. Културно-историческо наследство
5. Информационни и комуникационни технологии.
"Aко намерите как да споменете, че сградата ни има нужда от боядисване, ще сме ви много признателни." Сградата е Институтът по електроника на Българската академия на науките (БАН) - един от най-успешните български научноизследователски центрове. Въпреки че екипът е привлякъл най-голямото европейско финансиране в България за периода 2001 - 2004 г., в ежедневието си учените между фотоните и квантите трябва да се разминават и с падащи тухли. Примерът е доста болезнено, но вярно олицетворение на състоянието на науката в страната. Има я, но изглежда ожулена и сякаш доизносва старите си дрехи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
и смях и грях, "... Едно от първите действия по стратегията пък ще бъде да се впишат науката, технологиите и иновациите в оперативните програми на ЕС,.." но се надявам магистралките са вписани че на какво ще режем лентите догодина.....
А "откритието" на Руслан Стефанов, че "Съвременната наука се прави с доста пари" направо кърти мивки......
Абе да идва бай Тошо и да повтори "петилетката на електрониката" и на "химията", абе защо не говори за химия......
Налице е очевидно несъответствие между хленча на научната номенклатура, че "няма пари" и стандарта на живот, който водят повечето нейни представители. Нека да информирам тези, които вярват на жални физиономии, че на заемащите административни длъжности цитираните заплати им са само за джобни - те цоцат от десетки места - то са всевъзможни комисии, редколегии, и пр., и пр. и пр... Писнало ми е от мрънкала, които киснат по разни научни звена и основното им занятие е да хленчат колко им е ниска заплатата. И се получава така, че такива типове от само себе си спират развитието на хората, които наистина искат да се занимават с наука.
До коментар [#2] от "Андрей Куртенков":
+++++++++++
А за хората, които наистина вършат нещо остават само огризки и трохи. Ето пример за обява за работа:
http://nao-rozhen.org/job/fr.htm
Търси се човек с висше образование (по физика, астрономия или някаква естествена наука), познания в програмирането, обработката на изображения (става дума за някакви доста специализирани приложениея) и изработката на уебсайтове. Освен това става дума за работа в обсерваторията в Рожен, което предполага, че който се хване да работи това, трябва да стои там денонощо със седмици, ако не и с месеци. А я да видим какво възнаграждение се предлага - 364лв. Чиста гавра.
Тази обява се коментира отдавна на най-различни места и според мен е написана очевидно с цел провокация - не казвам, че нямат свободен щат и че не търсят човек - а че ТОЧНО така никой не оформя обяви. Освен това, предявените изисквания са прекалени - та дори не става въпрос за асистент. Не виждам нещо страшно млад специалист да започне с такава заплата - все пак той тепърва ще има да се доказва - а в липсата на перспективи - мога да дам информация на всеки, който се интересува, за това как по новия ЗРАСРБ изведнъж има бум на конкурси за професори, докато конкурсите за доценти се стопират - посланието е ясно - кой еб... уф, извинете, - кой се хабилитирал - хабилитирал се - доцентите ще ги правим професори, но нови доценти - нанай.
До коментар [#4] от "Андрей Куртенков":
Не се бях замислял, че обявата може да е провокация. За все още недоказали се хора наистина има резон да няма някакво сериозно заплащане, но каквото и да си говорим дори и докторанти например имат смешни заплати за разлика от член кореспонденти и разни подобни елементи вършещи доста неясна дейност.
В момента който и да реши да се занимава с наука ще го прави от любов към предмета (да, така трябва да бъде наистина) но въпреки жалката заплата и мизерните условия и бази. А така наука не се прави...
До коментар [#5] от "agent0range":
Че е провокативна обява е ясно. Ясно е и защо. За да правиш наука днес се изискват много умения, а заплащането далеч не отговаря на тях. И никак не съм съгласен с другия коментиращ, че изискванията са прекалени. Само с един гол ентусиазъм не се стига далеч и рано или късно се заменя с отчаяние или озлобление.
Фрапиращото е, че болшинството от академиците и чл. кореспондентите не могат да покрият никога тези изисквания. А получават съвсем различни заплати .
Статията сигурно ще бъде интересна за масовия читател но не и за учените. Въпросната стратегия е само сбор от добри пожелания и известни локуми. В нея дори няма и намек за реформа или каквито и да е било конкретни стъпки за реализиране на на заложените пожелания. Тя много прилича на една подобна стратегия отпреди няколко години от която остана едно нищо.
05-25.pdf
Колкото за академичните съдби, там всички са наясно, че трябва коренна реформа и измитане на оборите от лайната. Просто това правителство показа, че няма кураж за това. Къде по-лесно е да се пишат стратегии нали.
Между другото е хубаво в Капитал да си проверяват източниците на информация. Бройката на научните статии показани по-горе изглежда внушително но е многооо далече от истината.
http://www.nsf.gov/statistics/seind10/append/c5/at
Не можах да прочета внимателно пространните хленчове на "учените", но никъде не забелязах в материала и намек за отдавна чаканите промени.
Не може с несменяемите директори и академици - ченгета и с все същото централно ръководство от "синодални старци" да се очаква каквото и да е, освен мухъл и застой.
И разбира се, вой до Бога от бастиона на "развития" социализъм, наречн БАН.
Действително, постоянните спорове за пари и как да се дават титлите изтласкват на заден план същностните проблеми. Ако се разровите в българоезичните специализирани интернет-форуми, ще видите, че над 90% от писанията на научните кадри са посветени на тези две теми. Когато, да речем, Премиерът говори за "Началника там горе", за когото е готов всичко да даде - никой юманитарист от БАН не се безпокои от това, че си имаме начело на държавата такъв екземпляр. Когато, обаче, стане дума за това как да се раздават титлите в науката - изведнъж всички титани изпълзяват от дупките си и започват разни яростни битки - тази страст в родната наука да наредиш пред и зад името си разни буквички е наистина нещо невероятно - а каква работа реално си свършил в полза на обществото - тази тема не представлява интерес. Опита се вчера БСК да повдигне въпроса защо държавата харчи толкова много за висше образование на ненужно огромен брой юманитаристи - и веднага им се нахвърлиха - да си били те готвели кадрите и да не знаели много. Ама - ясно е, че няма логика да се поддържат такъв огромен брой звена, готвещи юманитаристи - държавните висши училища ги наоткриха (а и частните се насочиха натам) понеже е по-евтино - трябва само да си напазаруваш неколцина хабилитирани - що никое частно висше училище не готви специалисти по някоя от трите медицини, например? - ами - щото е скъпо.
До коментар [#4] от "Андрей Куртенков":
Не виждаш нищо лошо специалист с висше образование да почне с такава заплата? Това е по-малко от заплатата на продавачка между другото.
Ама щом го намираш за нормално, просто няма какво да си говорим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.