Десет причини да не се гласува за президент
Защо на всеки пет години изборът за държавен глава е труден за просветения избирател


Стефан Попов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

Това заглавие не е апел да не се гласува, а хипотеза за известен дискомфорт в ума на просветения избирател. Този избирател не желае да съдейства за собственото си залъгване в избора на президент. Същевременно е отговорен към политическата общност и разбира ценността на гласуването. Това го поставя в трудна ситуация. От нея той няма да излезе и при тези избори. Макар че са минали 20 години от приемането на една конституция, която осигури на България мирен преход от един тип неразбория в друг.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
35 коментара
Не схващам идеята на статията, освен натрапения извод, че не трябват президентски избори, а президентът трябва да се назначава вероятно от парламента, както става в други държави.
Явната и нескрита критика към Първанов може и да е оправдана, но реално той използваше до дупка цялата си власт и малко отгоре, което обаче демонстрира каква е идеята зад президентската институция.
Президентът е нужен за да не се стига до сценарии от преди 89-та - цялата власт в ръцете на един. А вече кой ще бъде президент, зависи от избирателите, но статия като тази показва, че на някои не им изнася вероятното развитие на нещата наесен...
Много добро обобщение! Съгласен съм с него, освен може би със Седмо, защото има срокове, които предопределят краткото съществуване на служебно правителство.
Но по-важното е, че наистина президентската институция е безмислена в този си вид. Не искам да критикувам създателите на конституцията, но явно просто са искали да отчетат дейност :-)
Ако съм на мястото на ББ бих се кандидатирал за президент, като издигна идеята за промяна в конституцията и превръщане на страната в президентска република. Народът има нужда от бащица......
аз също не разбирам някои от доводите- как така например няма нужда от вице президент??? и да, не съм фен на Първанов, то кой ли е, но твърде 4есто се споменава...
и статията е написана неграмотно, и по лошото- претенциозно- последният абзац на 1ва страница е безглаголен, хах, а същевременно авторът използва изрази като "в които президентът е действителната екзекутива"?!?!? нали, знаем английски, и все пак...
хммм, а да не би депутатите да носят отговорност?!
Назначението и имиджът навън да не са малко. Явно е че статията е провокативна атака към Първанов и е показателна за парвенющината на Капитал. Хора без познания пишат празни думи.
Напълно съм съгласен с всичките изводи.
А кой и защо измисли цялата тая каша с президенската институция е пределно ясно - пак същите генерали от ДС, които командват "прехода" от самото начало, та и до днес.
В МЪТНА ВОДА РИБА СЕ ЛОВИ НАЙ-ДОБРЕ. ОСОБЕНО, КОГАТО ПОВЕЧЕТО "РИБИ" СА С ПРОМИТИ МОЗЪЦИ.
"...очаквания се източват напълно безсмислено в изпълнение на ритуал, който няма отношение към стратегическите решения за бъдещето на страната." - Хем го написахте това, хем после казвате за непредполагаемо високите възможности на президента, като се вземе предвид какви договори подписваше с Русия?!?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.