У нас местната демокрация е в предизвестена смърт
Председателят на УС на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева, пред "Капитал"


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Профил
Антоанета Цонева е председател на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда. Тя е магистър по българска филология и по европейска публична администрация. Специализирала е нормотворчество и правни науки, както и публично управление във Финландия и САЩ. Две години е била обществен посредник в Столична община, работила е като експерт в областната управа в София, както и като секретар на община Копривщица. Има множество участия в проекти за мониторинг на дейността на Столичния общински съвет, застъпничество за прозрачни общински практики, укрепването на капацитета на Комисията по превенция и противодействие на корупцията към Министерския съвет и др. Институтът беше изключително активен при обсъждането на проекта за изборен кодекс с конкретни предложения за съществени промени, а има и преки наблюдения върху изборните процеси. Темите на разговора ни са свързани основно с местните избори, оценявани от самата нея като по-рискови за избирателите от гледна точка на влиянието на нелегитимни интереси и мрежи върху тях.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
11 коментара
Постепенно се връщаме до това, което беше по Татово време - местен феодализъм, тотална корупция, и всичко контролирано от Единствената партия.
Това ли беше целта на 20-годишното занимание?
Пълна апатия е обхванала обикновените хора.Вече не се интересуват от избори и коя партия или коалиция ще спечели.Години наред едни и същи лица са пред очите ни, като депутати и общински съветници.Извъртяха всички партии.Представяха си програмите,проектите и..
А какво остава година,след година,запустели селища ,земи,...
.Къде е цветущата Бъпгария? Има я...Красиви замъци на политици,предприятия докопъни от приватизацията,а онова което даваше хляба на народа се изостави, за да бъде изкупено без пари.
Защо ли пиша всичко това?
Защо ли? Защото са много, като мен,които се задушават от всичко което става пред погледа ни и безсилието да се спре този разрушителен процес, още повече тежи.
Анализи,анализи...понякога трябва и речник да ползваш.
Бях на море... От Бургас до Слънчев бряг -презастроено.Всеки поддържа собственоста си, а обществените пространства....
Ще гласуваме за кметове.депутати и общински съветници, а много от тях си нямат и понятие, за какво се кандидатират - заради проблемите на хората или личните интереси.
Положението е Латинска Америка отвсякъде
До коментар [#2] от "stanya":
И общински съветници, и кметове, и депутати, и президент си знаят интересите, след като хвърлят средства за рекламни предизборни кампании. Въпросът е какво се случва след това - съобразно обещанията им и отговорността, отчетността, която следва да имат.
Цялата система е така компрометирана, а политическа воля за промяна не се забелязва, че е все едно дали ще се гласува и за кого. Така се оказва на практика, 22 години след промените, заредени с големи очаквания и надежди.
До коментар [#3] от "baly":
Йок, положението си е Ориент отвсякъде, а и така трябва да бъде, ние сме в Ориента (на идток от Земун и Вуковар, нали?)
А и като цяло така и трябва да бъде, това си е чиста децентрализация на властта в страната, местните въпроси ги решават местните чорбаджии, естествено в свой интерес, този интерес на места не съвпада с интереса на барабойко и той правилно е преценил, че не трябва да подскача а се съюзява .....
Естествено е и сенчестият бизнес да се опита да се легализира чрез местните избори.....
Като цяло няма що да плачкате котенца, протестантска демосрация в ориенталско изпълнение, нали за това подскачахме 1990,91 и 97? Те тия в действие....... другият път е Тато, централизирана власт, сенчестият бизнес в голямата си част в дранголника, ЦК решава кое как се прави как се застроява, например на морето застроеното от ЦК по морето е в пъти по човешко от днешното демосратско строителство (сравни Албена със Слънчев бряг или Златни пясъци)
Уф, тъпо
До коментар [#5] от "boby1945":
За съжаление си прав... Тъпото е, че ние останалите нормални (и без значение интелигентни или простодушни) хора в тая страна вече нямаме полезен ход. Опциите са ни силно лимитирани, защото: 1. емиграцията е трудна в условията на глобална икономическа стагнация, 2. твърде слаби сме да променим нещо тук, 3. дори да си плюем на принципите и да решим сега да се "включим" в схемите на гадовете, "нишите" са вече разпределени и никой няма да ни допусне.
Общо взето ни остава да се примирим със ситуацията и да не си разваляме чак толкова малкия житейски комфорт, който имаме като хейтваме толкова много един към друг.
Ако някой има други идеи, които не включват "революции" и подобни простотии, да сподели...
До коментар [#7] от "bonzoo": не нужно да се примиряваме, просто трябва трезво да оценяваме обстановката, такава каквато е, а не каквато си мислим че е или някой си е мислил че ще направи.... трезвата оценка спестява много несгоди и резочарования..... просто казано "Carpe diem" Хорации бил казал...... преди 2000 години....
До коментар [#8] от "boby1945":
Въпроса на Бонзо е "какво да се прави?", а трезвата оценка вече я дължим на Боби. Феодалите са си феодали, чакаме селски възстания. Това е желателната перспектива. Демокрацията не се подарява, трябва да си я заслужим. Ролята на институциите е да създадат предпоставки за повече местна демокрация: за съжаление се случва обратното. Борбата срещу "бизнес партиите" и местните формации не е непременно в наш интерес, както твърдят управляващите, но е със сигурност против техния интерес. Ако нищо такова не стане, значи хората са доволни (или недостатъчно недоволни)?
До коментар [#9] от "gavrilov":борба на принципа "контра" или по просто казано "на Вуте да му е зле" е обречена на провал....
Внедряване на протестантска демосрация в България (страна от Ориента) също до нищо добро не е довела и няма да доведе, имамае вече над 133 години личен, български опит.....
Какво да се направи? Първо да не се копират чужди схеми и да не се налагат с просташко упорство, упорството може да има и по полезни приложения .... после "не завиждай" това е смъртен грях, трето оправи първо себе си после оправяй другите, удари десетина тояги на голо на Андрешко, лично, и ред подобни биха могли да по оправят работите .....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.