Кои са най-важните проблеми на София
Попитахме някои от кандидатите за кмет как смятат да решат някои от недостатъците на управлението на града


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Могат ли проблемите на София да бъдат сведени до шест? Едва ли, би казал който и да е жител на столицата.
В "Капитал" обаче, вземайки предвид последното социологическо проучване на агенция "Ноема", а и вътрешните изследвания в БСП, избрахме шест от сферите на управлението на града, които столичани класират като особено чувствителни :
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
64 коментара
Аз бих сложила корупцията на първо място. Ако не беше тя, останалите проблеми или нямаше да ги има, или щяха да са далеч по-незначителни. А към корупцията бих добавила и некомпетентността и нежеланието за работа на една не малка част от държавните и общински служители и чиновници.
Колкото и точки да изреждате, както и да ги подреждате – проблемът е един и той се казва БЕЗОТГОВОРНОСТ!
От тук тръгват всичките проблеми и изборяването им трудно би се опише само в 6-7 точки.
А БЕЗОТГОВОРНОСТТА процъфтява, защото има БЕЗНАКАЗАНОСТ!
За мене най сериозния проблем в София са стряхите на старите сгради в София. Въпрос на време кога мазилка или реклама от покрива ще убие пак някой минувач.
Преди година се оплаках в Инспектората, че фасадата на сградата в която ми е офиса е готова да падне. Дойдоха някакви кокошки писаха разни работи и тук си е все тая. Съкооператорите и хазяинът пък изобщо, ама изобщо не ги е еня за нищо!?
Вгледайте се в рекламите на покрива на кръстивището на "Витошка" и "Патриарха'. Там ще откриете маса от рискован поставени билдбордове и забележете няколко палета, които се виждат от градинката на НДК.
Сигнализирайх и за тях, но нищо, никаква реакция.
Страх ме е за детето.
Карето от Универитета, Стадиона, Баня Мадара и Лъвов мост е изключително опасно за хората!
Трябват КРУТИ мерки и ОГРОМНИ глоби!
А общинарите трябва да се залеят с горещ катран и да се гонят с тояги до смърт за престъпното безхаберие!
Аз бих поставил финансовото състояние на общините на първо място. Оттам идват всички други проблеми.
Иначе има очевидни решения на проблемите, които сте изброили. Но разбира се, едно е да знаеш решенията, съвсем друго е да ги приложиш успешно:
1. Завод за преработка на боклук. Контейнери за разделно събиране, но от тези, които не позволяват на клошарите да ровят в тях (като тези за стъкло, които са поставени в момента на някои места в София). Когато в контейнерите започне наистина да се появява "качествен" боклук - сортиран, лесен за преработка, ще се повиши и инвеститорският интерес към бранша, и конкуренцията ще свали цените. Примери в цяла Европа - бол.
2. Решението на кучешкия проблем е най-сложно. За съжаление, дори с масово изтребване не се решава изцяло (справка - Букурещ). Като начало, да се спре безконтролното докарване на глутници в София от други градове, и да се умъртвят най-агресивните кучета по улиците. Изкарването им на светло е елементарно - пускат по една каруца с роми във всеки квартал да обиколят улиците, и моментално де що има псе, изскача на пангара. Там вече е лесно да го отстреляш с упойващата стреличка, или каквото там ползват. А дългосрочно - зверски глоби за пускане на улицата на кучета. Така ще се ликвидира източникът.
3. Третият проблем е комплексен:
- дупките - трябват пари
- задръстванията - трябва някой много дебелокож за кмет, за да се реши частично този проблем (пълно решаване май няма все още по света). Изходът включва "такса център", "такса влизане в София" с регистрационна табела, различна от С и СА (комбинирано с безплатни паркинги на входовете на София и удобен транспорт оттам), както и еднократно сито на трошките от страна на КАТ (половината коли в София не биха минали и 10% от изискванията на ТUV)
- градски транспорт - ще се реши от само себе си, ако се изпълни точка 2 - при повече търсене инвестиции се правят по-лесно. А и в момента спокойно могат всички линии да се дадат на частници - разликата я виждаме с просто око.
- паркиране - също ще се реши при изпълнение на т.2, съчетано с бракуване на трошките и извозване до определените за целта места
4. Финансово състояние - почвата на сегашните проблеми. За съжаление, панацея едва ли има. Но едно силно решение би било общински КАТ и общински камери. Според мен, една камера, поставена над пешеходна пътека, ще се изплати за не повече от седмица. Същото важи и за всяко ключово кръстовище. Сложете патрул на КАТ на Красно Село, например, и им дайте предварително попълнени актове за най-срещаните нарушения - минаване на червено, неразрешен завой и др. подобни. Та да остане само да се подпише нарушителят, за да не се губи време. Там една камера ще се изплати за около 15 минути, а пък заплатата на катаджията - за не повече от ден работа.
Общинските имоти да се преотдадат на пазарни цени. Рекламата да се даде на професионална агенция.
5. Детските градини - просто трябват пари. Останалото не е трудно. Така че пряко зависи от т.4. Има обаче и очевидни абсурди - примерно, в моя квартал - Манастирски Ливади Запад, живеят предимно млади семейства с деца. Над ул.Каблешков обаче няма нито една държавна детска градина. Като резултат - на всяка улица има частна - я градина, я забавачка. За сметка на това пък, строят нова градина във Волуяк (с цялото ми уважение към жителите му), и я обявяват за поредната победа в борбата с проблема в София. Градското планиране в това отношение е плачевно.
6. Корупцията - тук опираме до манталитет. Не би било лошо обаче да се въведат максимален брой онлайн услуги, при които няма да зависим от човек. А и така могат да се съкратят един куп търтеи в общината. Жалко че не вградиха в новите лични карти електронен подпис - всичко щеше да е толкова по-лесно. Прибалтийските страни са пример в това отношение.
Бих добавил като проблем и недостатъчното развиване на потенциала на природните дадености на града и района около него. Ама това си е бял кахър в сравнение с нещата, които сте изброили.
7. Сигурност и общестевен ред... според мен може да се добави и към точка 3, но аз лично мисля, че камерите по новите и старите булеварди не са достатъчни. Сумата, която общината губи на година от изпълненията на малоумните "хоби-рейсъри", сигурно е 8 цифрена (за печалната статистика с отнети животи даже не ми се и споменава).
Любопитен съм да прочета какви други решения на проблема може да предложи един бъдещ/настоящ кмет, а отговор от типа на "Аааа, МВР да се оправя с тях", определено би разочаровал.
Ето моята класация:
1. Инфраструктура
Масово застрояване, без да се подобрява инфраструктурата на града. Строят се молове, бизнес сгради и жилищни блокове, без да се оставя достатъчно разстояние за паркове, други свободни площи. Улиците се оставят в трагично състояние.
2. Сметосъбирането и преработката на боклука, чистотата на града - определено сериозен проблем.
Да не говорим, че града се почиства от дъжд на вятър. Това е недопустимо.
3. Поддръжка на сградите, особено в центъра
Опасно много са сградите, чиито фасади са занемарени защото хората нямат възможност да ги поддържат. Прекрасни паметници на културата са в частни ръце и се изчаква сградата да падне (не дай си Боже върху нечия глава), за да се срине и да се изгради нова на нейно място. Трябва да има нови сгради и града да се развива, разбира се, но трябва също и да се цени старото което ще краси центъра на града.
4. Корупцията
Без коментар
5. Състоянието на пътищата...
6. Бездомните кучета да.. Но и бездомните хора, просяците навсякъде из града..?
За мен това е последователността:
1. Корупцията
2. Финансовото състояние на общината, данъци и такси. Задълженията на общинските фирми и дружества
3. Сметосъбирането и преработката на боклука, чистотата на града
4. Състоянието на пътищата, дупките, задръстванията, градския транспорт, паркирането
5. Липсващите места в детските градини
6. Бездомните кучета
Един от най-големите проблеми на София е планирането на територията и.
Той е недооценен от политиците, защото те виждат в планирането просто изчертаване на градоустройствени планове без влагането на реално изпълними стратегии за града в тях. Плановете обикновено не са продиктувани от някаква концепция, залегнала в планирането на града, а са тотално съобразени с желанията на собствениците на имоти (съответно тези с по-големи имоти могат да влияят повече). Недооценен е и от гражданите, защото нито един главен архитект на София не успя да излезе от технократското говорене за градоустройство и да постави на достъпен за хората език ясна визия как да изглежда града в бъдеще, как ще съдаде на жителите си по-сигурно и качествено обитаване, как ще развие градска и регионална икономика. Всичко това води до този наглед разпокъсан град, който търси своята идентичност.
Недоброто планиране на територията води и до огромни общински инвестиции в проекти със съмнително бъдеще, които не става ясно решават ли проблеми в града или създават нови. Планират се заводи, естакади, магистрали, метродиаметри, а често зад тях седят концепции, цифри, данни и планове от преди 30-40 години.
Когато жителите на града разберат в какъв град искат да живеят - а именно исторически град с привлекателен център, удобен за пешеходци и велосипедисти, град с човешки мащаб, град с достъпен и удобен транспорт, с рестрикции за автомобили, с локални центрове по общините, град, който се възползва от природните си дадености (минерални извори, планина, реки), за да създава устойчиви работни места и т.н., град, в който бедни и богати, бели и черни, българи, цигани и турци живеят и работят заедно - тогава и политиците ще трябва да изпълняват желанието им и да се стремят да направят София такава.
За формирането на всички тези желания у хората е редно да помогнат журналистите. Когато те знаят и разказват, ще знаят и хората.
Всички други неща като дупки по улиците, кучета, завод за боклук, транспорт, паркиране, паркове, историèско наследство са производни на този основен проблем с планирането или са по-скоро проблеми на мениджмънта на града, които търсят своето специфично решение и политическа воля.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.