Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Какво нещо е животът, преди 20 години ги пазехме да не излизат, сега пазим да не влизат." Сложил ръка на челото си, граничният полицай Георги* се взира в хоризонта, далеч в турска територия. Качил се е на стара наблюдателна кула: "Тия не ги ползваме вече." После с усмивка поглежда към малка могила под кулата, обрасла в треви: "Ей това долу също е за наблюдение, ама тайно."
Георги е на около 35 години, като последните 12 от тях са в Гранична полиция. От Свиленград е и винаги е работил по турската граница. Показва близките български и турски села: "а самата граница е там долу, в дерето." По думите му това е кулата с най-добрата гледка. Разказва, че обикновено нарушителите дебнели скрити дали има войник на кулата и когато той изчезнел, започвали да се придвижват: "Да, ама войникът се е преместил в скрития пост и оттам - хоп." Не знае за убийства по границата по комунистическо време, ама така или иначе не можел да коментира.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
спомени
Значи няма вече кучета Балкан и Вихър които да ловят капиталитическите диверсанти?
Какви кап. диверсанти, Вихър е търсил бежанци от "рая".
Браво за подобренията и работата на гранична полиция.
Не ни приемат заради корупцията и съдебната система, там подобренията стават по-бавно, но има бели лястовички.
"По жиците на оградата тече нисковолтов ток. Когато някой докосне оградата, получавахме информация между кои два стълба е било това."
Мда, свободните съчинения за хвърляне на прах в очите. В казармата съм бил кльонист (макар и не на границата), така че ето ви как точно работи кльона (става въпрос за руската система от 1970-та, която масово се ползваше в България):
Системата е разделена на зони, като всяка зона е до 100 метра. Една инсталация може да поеме до 20 зони, така че един кльон на теория обслужва до 2 километра. Системата НЕ реагира в рамките на всеки 2 стълба, а в РАМКИТЕ НА ЕДНА СТОМЕТРОВА ЗОНА. Затова от караулното обикновено има преки пътеки до всяка от зоните, които кльонистите много добре (и бързо) научават - налагало ми се е да търча както в безлунна нощ, така и през 20-см сняг, и повярвайте ми, снегът е по-лошият вариант. Също така, ако възникне нарушение, обикновено кльонистът е този, който води групата, просто защото най-добре познава пътеките.
Системата не реагира на докосване на оградата, нещо повече - с пипането с наплюнчени пръсти се прави бърз тест дали системата работи както трябва - ако леко бие ток, всичко е наред, ако не бие - има късо съединение, ако удря силно - има прекъсната жица. Вече сте разбрали на какво реагира система - на късо съединение на две съседни жици или на прекъсване на която и да е жица. А броят на жиците нека не ви заблуждава - това са само две жици, усукани около 14-15 пъти.
Какво става, когато нарушител се опита да мине - той или ще се опита да се мушне под жиците и ще направи късо съединение, или ще среже няколко от тях. Системата проверява веднъж в секунда за тези две неща и ако има нарушение, сигнализира. Оттук се случва следното - вдига се караулът, който е при станцията към съответната от 20-те стометрови зони и се алармира обходната двойка, която патрулира. За да се затрудни максимално нарушителя, в долната част на кльона от другата страна има мрежа (вижда се на снимките - тя също трябва или да се среже или да се преодолее по някакъв друг начин), а за да не може лесно да се прескочи (човек може да се покатери по бетонните стълбове без да повреди системата, правили сме го), горната част е от дърво и се предполага да се счупи от тежестта на нарушителя и той да се заплете в бодливата тел. Допълнително пред кльона има добре разорана и рохка земя, за да се виждат следите от стъпки и да се знае откъде е минал.
Добре, ами ако имаме квалифициран нарушител, който реже и свързва жиците, за да не направи нарушение? Ами затова служи обходната двойка от граничари, която постоянно патрулира, без нея клонът е на практика беззащитен.
И последното - навсякъде се разпространява слух, че по оградата тече ток, който може да те убие. Отказва доста народ да се доближават до нея, пробвано е.
Много информативно описание. Пропуснали сте само, че нарушителите идваха почти всички отвътре, от комунистическия рай и отиваха навън, ако ще в Анадола. Затова ли кльонът на много места беше наклонен навътре, към България, за да затрудни прескачането?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.