

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Защо Брюксел не направи с "Газпром" това, което направи с "Майкрософт"?
Това е рефренът всеки път, когато възникнат проблеми с руския газов гигант. Поне от 2003 г., когато ЕС глоби американската софтуерна компания с почти 500 млн. евро за злоупотреба с монополно положение (която впоследствие стигна до 1.5 млрд. евро).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
44 коментара
"От "Овергаз" са недоволни и от държавната политика, която прави "Булгаргаз" "единствен купувач" на внасяния газ и "единствен доставчик" до крайните клиенти, като по този начин се спира конкуренцията"
А, ей това е ключа от бараката! Заровен е в Закона за енергетиката. Аналогична е ситуацията и с монополното положение на НЕК. Докато това не се оправи в закона ще си имаме монополи.
Хубава статия. Друг въпрос, защо Русия трябва винаги да е империята на злото? Спомням си стара поговорка: НА РУСНАЦИТЕ ВИНАГИ ИМ ТРЯБВА ВРАГ, ВОЖД И ТАНКОВЕ!!!
Започна натискът за активно включване на ЕС в договорите на Газпром. Отказът на Германия от атомни електроцентрали увеличава със 100 милиарда кубометра вноса (до 600 млрд) на газ от Русия, при това стремежът към диверсификация на доставките се сблъсква с въпроса кой ще пълни тръбите на Набуко и трите проекта паралелни на Южния поток. Налице е желанието на Европа за директи покупки и контол на кранчето на границата с Русия - вижте интервютата от срещата на комисаря по енергетика на ЕС Гюнтер Етингер с Украинския министер Ю. Бойко.
До коментар [#1] от "Йордан Янков": И тук може да благодарим на Рецесията и Гърция. Това промени много играта и доста регулации отиват в Брюксел. Което води до повече конкуренция.
И Хитлер и Наполеон започнаха "... концентрирана атака срещу руския народ ...", отбележете на една и съща дата 22.06!!! ама нещо им се случиха проблеми.... този път на Брюксел, едно село изкуствено направено столица 1815 година именно от четиримата императора водени от Александър първи, да не му се случи случка...
Да не почнем да мечтаем за времето на кризата свързана с гръцкият "дефолт", да ти умрам на думата, като за златно време?...
От 1815 имаме за спомен специалитета "бефстроганов", сега да не влезе в кухнята на Европа, специалитетът "брюкстроганов", че ще станем за кашмер и на котките....
В случая мерките за регулация от страна на ЕС са съвсем нормални с оглед двойния стандарт при цената на газта и доставката от страна на Русия, защото не всички са послушковци като нас. Една Полша, която в момента е начело по ротационното правило, едва ли би се примирила с монопола на "Газпром", а и не само тя. Опитите и на нас в това отношение трябва да се адмирират, а не да се плаче за отминалата "сигурност", която отдавна се е превърнала в зависимост, нямаща нищо общо с държавните ни интереси.
Нека да видим резултатите от проверката и заключенията и тогава да правим изводи. Или вече резултатите и изводите са раздадени по флашките на правилните журналисти?
[quote#999:"Публикация"]В случая с "Майкрософт" глобите и наложеното отделяне на някои продукти от операционата система Windows бяха добро начало. По-важното беше появата на конкуренти като Google или Firefox.[/quote]
Google или Firefox могат да бъдат "конкуренти" на Microsoft само в най-смелите фантазии на много тъпи еврочиновници...
[quote#8:"Майстор Балкански (00:00–24:00)"]Google или Firefox могат да бъдат "конкуренти" на Microsoft само в най-смелите фантазии на много тъпи еврочиновници... [/quote]
Конкуренти са на Интернет експлорера с Хрома и Лисицата. На операционна та система - с много успешния Андроид при таблетите и мобилните телефони. Гъгъл освен това пуснаха лаптоп с тяхната нова операционна система. Може и да не е много, но все е нещо и то постоянно се развива и разширява.
Майкрософт имат и един много мощен, макар и "скрит" конкурент - виждал ли си в някой частен дом, компютър с лицензиран Уиндоус. Защото аз не съм.
Ако Газпром внасяше газ в Европа на приемливи цени, а не вдигаше непрекъснато цената му спекулативно като монополист, едва ли щеше да се стигне до разследване за злоупотреба с монополно положение. Русия никога няма да се откаже да налага имперските си амбиции да упражнява политическо влияние и натиск с всички средства. В случая - с вноса на стратегически суровини. Беше крайно време ЕС да реагира на тази руска алчност, макар и със голямо закъснение. Това нямаше да се случи, ако Германия не беше променила енергийната си стратегия и увеличила драстично вноса на газ. Задълбочаващата се дългова криза допълнително катализира европейсата реакция.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.