Японската "Номура": България е най-заплашена в региона от дълговата криза
Около 1.4 млрд. евро е възможно да изтеглят западните банки от поделенията у нас
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България е с "много висок" риск за икономическия растеж, което я прави най-застрашената в региона от дълговата криза. Освен това страната е една от четирите в Централна и Източна Европа (включително Русия и Украйна) с най-висок риск за изтегляне на капитали от западноевропейските банки.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
"Според посочения от "Номура" сценарий за България лихвите у нас ще се увеличат, като освен това е възможно да се наложи прилагането на механизми за контрол на изходящите парични потоци от банките."
Честито на печелившите.
Как ще ги изтеглят точно, когато отдавна ги "вложиха" в ипотечни кредити с 35-годишен срок на изплащане? И оценка 1200 евро/кв.м, която сега е наполовина? И във фирмени заеми с обезпечение "стока на склад", която я толкова, колкото я има нафтата в държавния резерв :-)
Освен че анализът на банка "Номура" е правилен, друго нищо ново на европейския финансов фронт!
Нещо като мини-гръцки сценарий очаквам за Бг пред '12г; не съм гадател, но като гледам как се действа, как мислят хората, как бездействат банките...
Ту кажат - излязохме от кризата, ту кажат тъкмо обратното - Кризата в Европа ще ни засегне сериозно, после пред Ханделсблат ще кажем, че сме "стабилни"... ежедневната смяна на мнение е най-стабилното, засега!!
Кой инвеститор ще си вложи парите в бг днес...
а да, намира се чат-пат-перат.
Помня Данске Банк Груп началото на кризата изкарваха през 6 месеца анализи как България е най-застрашена и първа ще колабира от натиска на финансовата криза. Три години по-късно Унгария и Румъня са със нови заеми от МВФ, Гърция виждате на какво прилича а въпросната банка инвестира в български държавен дълг.
Колкото и да гадаят някои хора нито ще се сринем, нито пък ще дръпнем много напред /както също някои разправят/.
1,4 милиарда евро: по данни на БНБ толкова са вноските на емигрантите за една година. Емигрантите, които не плащат данъци в България и следователно не трябва да гласуват. Предполагам че 1,4 милиарда евро не са никакъв проблем за правителството.
[quote#6:"Любомир Гаврилов"]Емигрантите, които не плащат данъци в България и следователно не трябва да гласуват. [/quote]
Безработните да имат ли право на глас? Някои от тях дори получават помощи, т.е. теглят от бюджета. С тях какво?
Това, което аз прочетох в блога на FT е, че Номура говорят за продажба на дъщерните дръжества от банките в еврозоната, а не за изтегляне на средства от местните банките.
Второ, видях, че според Номура е възможна реакция от централната банка в посока на повишаване на основния лихвен процент (а не че "лихвите у нас ще се увеличат"), което говори за непознаване не българската среда. Ето защо,
трето, гледам скептично на прогнозата им висок риск за растежа. Който риск, впрочем, се отнася за растежа на българския бизнес на банките от еврозоната, а не за икономическия растеж, като цяло. Въпреки че някой може веднага да опонира, че двете неща са свъзрани.
В България няма криза! Тука си е така. Да не говориме че и България почти няма външен дълг .... поне сравнено с дълговете на доста от страните.
Да се надяваме чумата да не се прехвърли и към нас
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.