Финансовата криза - по-добре да сме готови за лош сценарий
Правителството и БНБ трябва с координирани усилия да ограничат доколкото могат изтичането на капитал от страната


Капитал Daily

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Няма никакво съмнение, че кризата в Гърция, която се превърна в дългова криза на Европа и на целия свят, ще бъде сериозно изпитание за икономиката на България. Все повече инвестиционни банки поставят страната в челото на списъка на държавите, които могат най-много да бъдат засегнати.
Погледната сама за себе си, България е сред финансово най-стабилните държави в ЕС и не случайно кредитният й рейтинг беше повишен наскоро. Това обаче не означава имунизация срещу внесени отвън финансови проблеми поради отвореността на икономиката и почти пълната интеграция на българската банкова система с европейската.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
26 коментара
А къде спаха досега БНБ и финансовият надзор че не увеличиха трикратно минималните банкови провизии необходими ни ?
В държавица с 300 милиона на месец растящи несъбираеми Стабилността е само въздух под налягане крепяш се на гепозитите на населението но не и на банкова стабилност -Не е банкиране да раздаваш и събираш депозити и лихви това е лихварство
Гръмне ли гърция целият мехур Български ще изгърми защото от години трябваше финансов контрол да щурмува всички гръцки банки наред( и негръцки такива ) и не им види халваджийските тефтери в които пишат и отписват вземания задбалансово и сънуват розови имотни недоразумения докато лъжат регулаторите че имат стабилност и помпят някакви фиктивни печалби за статистика пред НСИ и борсата В БУЛГАРИСТАН в която 99 % от листнатите предприятия са в реален банкрут тип МОСТСТОЙ
Нищо не става в подобна държава.Дори не слушате поне леля ви Меркел като ви приказва че 10 години рев кръв и сополи ви чакат
да не дава гопод че най бедните в европа пак най бедни заради некадърност и некомпетентно управление на една пасмина юнаци
"Няма никакво съмнение, че кризата в Гърция, която се превърна в дългова криза на Европа и на целия свят..."
Началото е направо безумно! Смятате ли, че някой уважаващ се човек ще продължи да чете подобни глупости и по-надолу?
Е повече дупки на колана нямам, ще минавам на ластици.То бива негативни новини, бива, ама...аман! Човек да го е страх вече да пусне телевизор (компютър) - веднага изскача поредната (нова) стресираща новина.
тази статия е уникална глупост
Сега модата е да се кълнем в Апокалипсиса. Ако слушаме икономистите, пари се правят в печатницата или на борсата. Като деца са, които още не знаят, че млякото идва от кравите.
Много са им "координарни усилията" - няма що.
20 милиона (евра, долари, левове) изенсени в чували от банка оперираща в България с подпис на "главния касиер"!
БНБ се пулят в комповете и "контролират системата".
"Застраховелят покрил" врътката.
Мениджъмента на банката извирясал.
Касиера си купил часовник и кола.
Кюти под "домашен арест" в панелка в Дружба.
Прокурорчето трепери по телевизиите и се опрабдава с "междунордното положение".
"Капитал" не обелва ни дума по случая.
"Матряла" пак ще изгори и пие студена вода пак ....
Ако фалита на община Долна Диканя предизвика фалита на държавата то тогава ние сме се заблуждавали,че има държава.Гръцката икономика е само 1.8% от икономиката на ЕС и 0.005% от световната.Ако това е причината за фалита на една система просъществувала само 20 години след падането на Берлинската стена то означава,че тя сее изчерпала и май е време да си ходи.Вече се чуват коментари в чуждата преса,че фашизмът чука на вратата.Какво означава това?Ами навечерието на 1939-та.По-младите да се поинтересуват какво е станало тогава и какво се готви за Иран.Нови войни,грабежи,пожарища,пре рати и всички останали атрибути на чудовището фашизъм облечено в овча кожа и с добри намерения.
До коментар [#7] от "donio":
еми не е фалирала. Ти защо вярваш на вестници?
Capitalism sux!
А, и още - тая "банка" с касиера дето изнесъл 20милона кеш още си оперира в България, ако и на БНБ да им се залепват очите от умора от взиране в по екраните на комповете, да опазят системата.
Има и други (пак гъръцки, рабира се) дето я карат по-фино в обръсването на "матряла".
В петък влизам в клон да сменя малко кеш, щото ми се е приходило на кръчме. Малка опашка от облъскан "матрял", стиска зелените платежни да си покрие вноските по кредитите.
Зяпам по стените да видя къв е курса.
Едно плешиво деде с мустак на 70-80г (сигур охранител) се приближава и пита:
"Кво ще обичате?"
"Ми гледам де е таблото с курса?"
"Нема. На касата ще ви кажат." подготвено отговаря дедето.
"Стига, бе - ти се майтапиш." настъпвам аз и се изкикитовам.
Младо маце, изрусено с дълги нокти вдега глава от бюрце в кюшето - "Бай Ставри има ли проблем?"
"Матряла" от опашката извърща главички и гледа лошо на невъдпитаник като мен, дето не знае как да се държи в банка.
Тегля им една майна и си излизам.
БНБ не спи, вервайте, и се грижи за вашето спокойствие....
ПП Случката е в краен квартал на София. Кво ли става по прованса с бабичките?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.