Държавата спира парите за конкурси в гражданския сектор
В същото време броят на директно субсидираните организации расте


Капитал Daily

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Любен Панов, Български център за нестопанско право
Карсимира Величкова, Български дарителски форум
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Докато не се стабилизира икономиката в световен мащаб, не е редно да се пилеят средства! Социалният пакет трябва да си остане под държавен контрол, защото при аутсоринг има загуба на средства. Такъв способ може да се прилага при други дейности в частния сектор и се прилага! Например, събирането на лоши плащания, пращане на сметки, изплащане на помощи, пенсии, болнични, детски... Има много счетоводни и рекламни услуги, много консултантски - на този принцип. Самите възложители си преценяват, дали тази форма им е по-на сметка. Но, за държавния бюджет, не е!
Няма гражданско общество - няма проблеми, е логиката на ГРОБ.
Разбира се, някой да е очаквал нещо друго от управляващите - милиционери!!! За тях ползата от едно нещо се измерва само с кинтите, които прибират в джоба си - я от глоби, а от такси, я от разрешителни... Всъщност, Държавата на кого служи - на гражданите или на идиотщините сътворени от некадърните управници?!?!
Някой май е забелязал разликите (което не е лошо), и е избрал сталинисткия метод (има човек-има проблем, няма човек-нЕма проблем) да реши проблема.
Опс, забравих разликите: "...добрата практика от западните страни е по-голямата част от тези средства да се разпределят чрез конкурси по много прозрачни правила, следвайки ясно разписани приоритети", казва Любен Панов от Българския център за нестопанско право.
В България обаче се случва точно обратното. Конкурсното начало е въведено едва през 2005 г., когато по този начин се разпределят 18% от парите. Оттогава този дял постоянно спада, въпреки че общият обем на средствата расте, както и броят на директно субсидираните организации. "В началото на годината представихме подробен анализ на това как се харчат държавните средства за нестопанския сектор. Установихме, че няма стратегия за приоритетите в гражданския сектор, няма ясни правила и критерии за субсидирането, няма и контролни механизми", казва Любен Панов. Малкото проведени конкурси пък се отличават с непрозрачност и неясни критерии за оценка..."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.