

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Коледните празници винаги са леко мрачни за инвеститорите във възобновяема енергия. В края на 2009 г. министърът на околната среда Нона Караджова заговори за мораториум върху новите инсталaции, докато не бъде изработен план за развитие на зелената енергетика. Година по-късно, въпреки че планът вече беше налице, Националната електрическа компания (НЕК) обяви, че няма да присъединява зелени централи, докато не бъде приет нов ресорен закон. Тазгодишните новогодишни празници също няма да са от най-веселите за сектора. Те ще минат на фона на догадките какво ли този път е подготвило правителството като корекции в законодателството.
Сега действащият Закон за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), приет през пролетта, трябваше да отсее реалните от спекулативните проекти за вятърни, слънчеви и други ВЕИ паркове. За целта предприемачите трябваше да заплатят сериозни гаранции за всеки един мегават мощност, който искат да свържат към мрежата. Авторите на ЗЕВИ явно са подценили сериозните намерения на зеления бизнес, тъй като само 6 месеца по-късно отново се заговори за нуждата от нови законови ограничения. Според представители на сектора има най-малко два варианта на промени, които все още не са приели формата на официален документ.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Това е резултатът от семейно-приятелски конфликт на най-високо ниво, възникнал в началото на годината, в който некомпетентният но верен Николов играе бушонска роля.
Вятърната енергия е елементарен начин да се бръкне в джоба на потребителите посредством субсидираната цена. България би следвало да се противопостави на натиска на ЕС. Няма да е лесно, но трябва да се опита.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.