Синдикалист под прикритие
За половин мандат Тотю Младенов така и не се научи да мисли и действа като министър


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Има едно сигурно нещо в гръмотевичния управленски стил на Бойко Борисов: почти никой министър не може да се чувства непоклатим на поста си. Всички освен Цветан Цветанов и Симеон Дянков могат да си тръгнат при първото по-сериозно разминаване между очакванията на премиера и тяхното представяне.
След скандала с неправилно прогнозирания дефицит на общественото осигуряване миналата пролет слуховете за уволнението на социалния министър Тотю Младенов зачестиха. През последните дни напрежението изби публично и премиерът заплаши да го пожертва в името на поредния опит за по-рязка промяна в социалната сфера. "Не е моя работа да обяснявам пенсионната реформа. Младенов не е синдикален лидер, а министър. Ако ми се наложи още веднъж да върша неговата работа, той може да се прости с поста си", закани се Борисов пред bTV.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Като човек с по-скоро аналитично мислене, не разбирам едно:
Откъде си представят синдикатите и ляво мислещите хора, че ще идват парите ако отказват каквато и да било реформа и в същото време изискват постоянно увеличение на социалните плащания? Че това си е чиста пирамида или Понци схема. Ако не ми вярвате погледнете ситуацията в Гърция.
Ще се радвам някой да ми обясни мисленето на синдикатите и социалистите, аз наистина не разбирам.
В крайна сметка човек не може да харчи повече от това което има, нали?
В крайна сметка и човек , и цяла държава може да изхарчи повече от това , което има стига то да е чуждо . Същите тези социалисти не биха дали свои пари , но когато са "държавни" - може . И никога не биха се съгласили с твърдението , че държавата няма свои пари , а преразпределя чужди , т.е. БВП направен от някой и иззет за разпределение от държавата . Тука влиза поговорката за лудия и зелника .
През лятото на 2009 г. някогашният синдикален функционер повтори вече проиграната схема от встъпването си в длъжност като директор на Главна инспекция по труда (ГИТ) седем години по-рано. И в двата случая той постигна желания ефект - осигури на себе си и на изпълнителната власт времето и комфорта, необходими на новите хора да влязат в час. Нещо повече - успяваше да крепи социалния мир чак досега.
Колко проекта по еврофондовете спечелиха синдикатите през това време?
Въпросът за проектите се отнася и за работодателските организации
До коментар [#1] от "NPaine":
Аз ще опитам като представя моето разбиране. Надявам се да Ви се стори логически и фактологически обосновано:
Не е тяхна работа. Както не е работа на работодателите да се интересуват от социалната справедливост, а им е работа да правят бизнес.
Ние приемаме това и не се възмущаваме от работодателите когато погазват каквато и да е "социална справедливост", защото е работа на синдикатите да я защитават. Ако няма "социална справедливост" то тъкънта на обществото отслабва и се започват протести, после демонстрации и сблъсъци с полицията и накрая насилствена промяна от улиците (като 96 г. при нас когато една паста за зъби беше 3 000 лв. или като в С. Африка в момента).
Разбира се в процеса на преговори между двете страни се стига до компромис.
От един машинист се иска да може да управлява влака и да ви закара безопасно от А до Б. Той не би трябвало да разбира от финанси, да играе на борсата, да е наясно с тънкостите на трудовото законодателство и т.н. Той не може да се защити ако директно влезе в преговори с огромна организация с невъобразими ресурси в сравнение с него. Такова нещо като "пазар на труда" не съществува, защото:
1. Трудът НЕ е стока.
2. Необходим е поне съразмерим достъп до информация и ресурси, за да съществува "пазар". Такъв няма видно от сравнението между един машинист и една оргомна корпорация с безброй счетоводители, адвокаи и лобисти.
Ще се радвам да прочета ако имате издържани забележки към казанато от мен.
Успех.
човек само като погледне сайта на министерството на труда и социалната политика му става ясно, че нищо не се е променило от времето наминистър Масларова, задайте неудобен въпрос и ще видите , че той няма да се изпише даже, какво остава някой да се отговори, като например, защо няма предвидени курсове , за безработните лица. Добре, че е кмета Фандъкова да измисли някоя иниациатива, я топла кухня, я спалня за бездомните през зимата, та да им измие лицето на " социалните служби" .
Най -голямата неистина в статията е, че ГЕРБ е дясна партия. А за Тотю Младенов мисля, че идеално си свърши исканото от Борисов. Две години пълен социален комфорт при тотално обедняване на хората, дори преди изборите така наречените синдикати се бяха свили в миша дупка. Друга тема е, какъв действителен трябва да е социалния министър, но това важи и за финансовия и за МВР, които основно изискване е да слушат Бойко. Лошото на тази схема с отлагане на проблемите става когато свършат натрупаните запаси.
А дано се усетят и друг път да не слагат празноглави синдикалисти за министри.
[quote#1:"NPaine"]Откъде си представят синдикатите и ляво мислещите хора, че ще идват парите[/quote]
Парите идват от данъци и осигуровки. Това, че бизнеса не плаща нито едното, нито другото означава, че Държавата не се справя със задачите си. И съответно трябва да се направят промени. В Държавата!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход