Естонски експерти разучават българското е-правителство
Създаването на защитен слой за обмен на данни между министерствата и въвеждането на документи с чипове са помогнали на естонците да въведат своето е-управление
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Естонски експерти по е-управление ще предложат конкретен план за ускорено въвеждане на е-правителството в България, след като анализират информацията за състоянието на българските информационни системи, която ще получат по време на случващото се в момента тридневно посещение, чиито домакин е Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Днес презентациите на естонската делегация продължиха в зала 503 на МТИТС, където отново присъстваха представители на администрацията и бизнеса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
по-важно нещо от създаването на е-правителство в администрацията, не виждам. всичко останало ще дойде от самосебе си
Естонски експерти разучават българското какво?
До 1
И корупцията ще изчезне, но само наживо, нали?
Колко народ след Малкия Мук се замогна от тая далавера, не е истина... Ма поне се вижда на какво е способна българската IT индустрия оставена сама на себе си -- на нищо.
До коментар [#3] от "kableshkov":
корупцията може да изчезне напълно само с методите на чичо сталин. в останалите цивилизовани общества това е невъзможно да се постигне, защото голяма част от административната система може да се контролира само от хора. с това наум, възможната мисия е да се ограничат значително възможностите за корупция чрез "осветляване" на голям поток от информацията до държавната администрация по електронен път.
не знам за общество, което изцяло да е изкоренило подкупничеството, но имаме много примери за общества, които успешно го контролират до много висока степен точно с подобни системи. допълнително правителството трябва да прекара стимули както за даващите, така и за получаващите подкупи, ако иска успешно да се справи с това явление, но това е тема за друг разговор.
доколкото положението за е-правителство може да се анализира, излиза, че правителството управлява в момент на рецесия и са му необходими всички възможни авенюта да постигне икономически растеж, ако иска да остане на власт. една от мерките за такъв растеж е насърчаването и привличането на инвестиции чрез по-ефективна и прозрачна административна база, която дава сигурност на инвеститорите. в момент на криза всъщност има най-много консенсус за провеждане на реформи и сегашната ситуация предлага точно това на кабинета.
цинизмът на набюдателите ще бъде единствено оправдаем, ако опитът за прекарване на мерки за е-правителство се окаже опит за отвличане на внимание. разбираемо е, че доверието към борисов и с-ие е ниско като се вземе предвид колко малко от обещанията си те са изпълнили досега, но времената сега са различни и, ако те наистина искат да освободят напрежението от кризата и да останат на власт, те са принудени да вземат мерки близки до истински - и болезнени - реформи.
Г-н Пуйя,
Е-правителство или Е-администрация ще бъде срещу БГ администрацията, която ще положи неимоверни усилия това да не стане.
Тук трябват Крумови закони и топки, които Футболист № 1 не притежава.
До коментар [#2] от "Зай Бай": Е как какво?Как успяха да откраднат 350 млн без да мръднат и 35 см напред.Това си е за "Гинес"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.