Къде изчезнаха чуждите инвестиции
Само нови заводи и високотехнологични проекти могат да раздвижат икономиката. Точно тези глобални корпорации обаче заобикалят България
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Група японски бизнесмени, представители на технологичния гигант Sony, посещават България. Търсят място, където да построят завод за телевизори. Продължават на Запад веднага след като се сблъскват с окаяната инфраструктура и незаинтересовани управляващи. Малко след това изграждат завода си в Словакия.
Друга група азиатски бизнесмени идва в България със същата цел. Малко след това, вече в Словакия, нейни представители разказват как са си изгубили времето тук. Трети екип от чужди бизнесмени, които имат намерение да построят завод за 500 млн. евро, търсят място за проекта си. Събират информация за всички възможности и след месеци на разговори изключват България от списъка си. Двоумят се между Сърбия и Турция.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
91 коментара
Няма да стане. Всички управляващи носят увредна психологическа нагласа, характерна за земята, в която са родени. Тук всеки е Андрешко. Всеки гледа другия с подозрение, че краде, че върши нерегламентирана далавера. Както не си вярваме помежду си, така се отнасяме и към всички инвеститори, които опипват почвата за съвместни дейности на територията на България. Много малко е необходимо за един мислещ човек да прецени, че си има работа с подозрителни балкански субекти, изпълнени с недоверие към всеки и всичко, което всъщност носи прогрес и друго качество на живот и за самия него. Виновни няма. Балканска психика. Атавизъм от турското робство, струва ми се..
"Къде изчезнаха чуждите инвестиции" - ами изчезнаха ОБРАТНО в партийните каси! То "чуждите" инвеститори в България бяха толкова "чужди", колкото и "инвеститори"... Да не говорим, че масово са "австрийски" кръвопийци, които обаче са толкова австрийски, колкото БСП не е БКП и въртят едни и същи пари, през тези две държави ...
Да се смееш ли, да плачеш ли ... А аз като се каже инвеститор, не знам защо си мисля, че трЕбе да инвестира в производство, за да го ценим, не знам...
Не изчезнаха, а си заминаха скоропостижно, пресен пример Е.ОН. Остатъците от тяхната дейност ще ги ръфат странни местни сдружения, а ние пак ще захапем влажния парцал.
Съжденията изразени в статията са правилни,но повторени вече 10 години приличат на диалог между глухи и неми.
Интересно ми е аргументите,който министър Трайков излага тук дали ги е представил пред вицепремиера Цветанов във връзка с многобройните приятели на вътрешния министър получили висши съдебни постове?
Понятието 'предвидимост' как се вписва в пословичните оправдания на премиера Борисов за предишните премиери? Наясно ли е,че когато се хвали с приемането в НАТО и ЕС не върви едновременно с това да обяснява как всичко започва от него :-) ако това някак минава в нашата страна пред глобалните играчи не върви.
Значи сравнението с околните нам страни е малко пресилено дори на фона на илюстрацията, която сте дали ние стоим в последните 10 години доста по добре от тях. received_FDI net_bop_cur_us_percap-bop-current-us-per-capita
Трябва да имаме в предвид, че след колапса пре 97 година, икономиката ни се БВП беше малко над 800 млн. $ ., а сега е над 55 млрд. $, което до голяма степен се дължи на инвестициите през последните 10 години.
Това е списък на страните по ПЧИ като сума, където България заема 52 място към 2010г.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_
А това на глава от населението по усреднени цени от 2005г., където заемаме 23 място ( което е по-важно)
http://www.nationmaster.com/graph/eco_for_dir_inv_
Не казвам, че нашите управници са се справили чудесно, дори напротив това е постиганто без много на брой успешни политики в тази посока. Отдавам го най-вече на геополитическото разположение на България, което изобщо не е за пренебрегване, а и на други фактури.
Браво на авторите на тази публикация - чувал или съм чел за някои от изложените проблеми, фактори и ефекти, но такава цялостна картина си заслужава да бъде отбелязана!
Да вземат най-накрая,да сложат и един ценоразпис за рушветите към всяко едно ведомство,та да могат хората да си направят правилно сметката,кога ще избият инвестициите си!!!
Браво на Теди и Зорница- добър анализ.Ето от такива статии имаме нужда.
Много точно са описани и казани проблемите и решенията им. Сега е момента да се направи нещо повече от говорене по тях.
Преди месец, съпругът ми, белгийски предприемач и съсобственик на две фирми в БГ, се върна от Румъния и ми каза, че Румъния прилича на България, но след 5 години!!!
За мен това беше шок да го чуя. Защото си спомням бедността в Румъния през 90те.
Иска ми се да вярвам, че просперитетът в региона ще се отрази и в България.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.