Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Ако следите откъслечните новини, идващи от правителството около кризата в ЕС, и решенията, които предстоят да се вземат, със сигурност имате усещането за непоследователност. От една страна, финансовият министър Симеон Дянков предвижда, че до шест месеца еврото може да не съществува. От друга, министърът на икономиката Трайчо Трайков обяснява, че България не се е отказала да се присъедини към еврозоната. В началото на годината част от правителствения екип беше против присъединяване към т.нар. пакт "Евро плюс", който предложи набор от мерки за стабилизиране на еврозоната (които некоректно се свързваха и с финансови разходи за България), докато накрая София се присъедини почти без дискусия. Ние сме зад Германия, но не и когато Берлин предлага да се помага на закъсали страни. Единствено сигурно е, че Дянков не иска по-високи данъци и участие на България в спасителните механизми. Левият евродепутат и бивш кандидат-президент Ивайло Калфин обвини кабинета, че се е загледал в пъпа си, докато кризата се вихри наоколо, и изобщо не участва в европейския дебат.
Има ли всъщност българска стратегия? По-скоро да, но няма как да я намерите изложена, така както можете да намерите вижданията на германското, холандското или полското правителство. "Подкрепяме 90% от нещата, които се предлагат, но имаме и своите червени линии [които не бихме минали]", казва дипломат. Със сигурност има и неща, които целят чисто вътрешнополитически ефект - някои са безобидни, други не. Тупането по гърдите как Европа трябвало да гледа България може да предизвика само усмивка - в Брюксел и Берлин са наясно, че без малко популизъм не може.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Като цяло адекватни позиции.
Търпението не означава да стискаш зъби и да не правиш нищо. То означава да си достатъчно прозорлив, за да се довериш на крайния резултат от процеса. Какво означава търпението? То означава да гледаш бодлите и да виждаш розата, да гледаш нощта и да виждаш зората. Понеже търпеливият човек знае, че се иска време непълната луна да стане пълна.
Като цяло адекватни и смислени позиции, оставя да се появят не във вестник, а в сайта на МС, а след това и да се отстояват!
До коментар [#3] от "Ariman":
Отстояването на държавни интереси не става с фанфари и митинги! Дипломацията невинаги трябва да бъде твърде шумна, особено когато става въпрос за чувствителни въпроси.
Като цяло адекватни позиции и всички посочват, че макроикономическите показатели на страната са едни от най-добрите в ЕС в момента, поне на теория. Обаче на практика, като погледнеш проблемите и скандалите по министерства и управляващи и не мога да разбера само един министър ли работи в този кабинет и въобще как работи , въпреки министър-председателя ?!?!?
И кво излезна сега? Адекватните позиции отидоха в трета глуха с ВЕТОТО на ВЕЛИКОБРИТАНИЯ, но НИЕ НЕ СИ СМЕНИХМЕ ЕХОТО.....ПОЗИЦИИТЕ НИ ИЗВЕДНЪЖ СЕ ОКАЗАХА ОСТАРЕЛИ И НЕАДЕКВАТНИ.
КАТО ГИ чЕТЕш ТИЯ ПОЗИЦИИ, ИЗЛИЗА, чЕ СМЕ С ГЕРМАНИЯ, НО НЕ И С ТОВА КОЕТО ТЯ ПРЕДЛАГА......Та изобщо не виждам кое им е адекватното!
Това е световна война с други средства. Имам чувтвото, че всички елити и конкретните им представители са зомбирани (без Англия и САЩ, откъдето всъщност идват бедите). Зомбосъстоянието е в това, че всички са се вторачили във финансовите и фискалните механизми (които са сянката на икономиката), а не в реалната икономика. Докато ЕС е повече ПОЛИТИЧЕСКИ СЪЮЗ със засилени диктаторски функции и по-малко икономически съюз (какъвто беше като Общ пазар) посоката ще бъде само към разруха и разпад. Какво като сме "отличници" с най-нисък дефицит, по думите на неграмотните и послушните ни управляващи? Това е все едно да държиш човек на системи, мокър, на течение и с температура не повече от 25 градуса. Може да живее, ама ...!? Докато не се намери правителство, което да формулира ясна икономическа програма за продуктова и отраслова специализация и диверсификация, за технологична преориентация, за нови пазари и то извън ЕС, за нова политика в инвестициите и пр. ще бъдем все на течение. Апропо, безидейни и въобще инвестиции не само не са полезни но и вредни. Те трябва да са подчинени на икономически политики. Обратното е видимо по Черноморието, планинските курорти, големите градове и т.н.
ако това е вярно: "Този данък обаче действа от десетилетия във Великобритания, САЩ и Полша и до този момент не е оказал някакво кой знае колко негативно въздействие върху тях."
то наистина Дянков е прав.
Все пак целта на данъка върху финансовите транзакии е да оскъпи спекулациите и ако такъв е имало в Щатите и Великобритания от десетилетяи, а кризата от 2007-08 възникна точно там то за какъв ... ни е в Европа?
Абе два пъти заставахме зад Германия (1915 и 1941 все с благи за народеца намерения) и двата пъти се оляхме с по национална катастрофа..... сега искаме да потретим, да не стане като със стомната...?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.