Дойде ред и за отлаганите сделки
Държавни активи в енергетиката и имоти ще са основният източник на приходи от приватизация
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Георги Койнов, управител на ПФБК
- Сред набелязаните за раздържавяване още от началото на мандата са компании от сектора на енергетиката
Втората половина от мандата на кабинета "Борисов" има всички шансове да се окаже ударна за приватизацията. След като този процес в голямата си част приключи още преди десетина години, сега се очаква дълго пазени държавни активи да намерят нови собственици.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
- Посоката е вярна !!!
- Успех !!!
Новина от кабинета: Вече са известни и част от спечелилите кандидати, за все още необявените конкурси :)
Корпоративна търговска банка
Централна кооперативна банка
Химимпорт
Първа инвестиционна банка
Нове Холдинг
Всички сделки ще бъдат реализирани чрез специално създадени инвестиционни дружества с участието на чуждестранен финансов посредник, действащ от името на свой клиент :)
Разпродайте всичко българско и после какво ще правим !? Меката Китка и Трай Коньо за зелена трева ще хванат първите полети и ще се изнесат, а ние ще им сърбаме попарата. Одрусайте мафиотите, върнете подоходния данък, всеки който има натрупани средства или имати и автомобили, яхти, самолети и т.н., да докаже произхода на парите си поне през последните 30 години и ако не може - конфискация в полза на бюджета. Изтеглете военният контингент от Афганистан и спрете да ближете американски подметки и ще спестите още пари. Във връзка с кризата изискайте от Брюксел преразглеждане на въпроса за затварянето на 3 и 4 блокове на АЕЦ"Козлодуй" и ги пуснете в действие. Енергоразпределителните дружества са на голяма печалба, защо тя да отива в чужди ръце - изкупете ги обратно.
Ето една тема за която си заслужава да се направи журналистическо разследване! Не пари няма НЕКАДЪРНОСТ И НЕКОМПЕТЕНТНОСТ ИМА!!!
Огромни военни имоти пустеят, държавата губи милиони
Военни имоти за милиони в центъра на София пустеят с години. Заради тромава бюрокрация или заради началническо безхаберие държавата пропуска огромни ползи.
Челно място в дългия списък на безотговорността държи Националният армейски комплекс, повече известен като Военното НДК. Почти готовият обект бе замразен през 2008 г. от тогавашния министър на отбраната Николай Цонев. Той намери 13 млн. лв. за абсолютно ненужната фабрика за хангари, но не откри 2-3 млн. да довърши луксозната сграда. Ако това бе станало, концертната зала, подземният паркинг и хотелската част отдавна да носят солидни приходи на ведомството.
Новото правителство уж взе проблема присърце и още през септември 2010 г. отпусна едни 10 млн. лв. за довършване на скандалната постройка. Решено бе хотелската част да се преработи за нуждите на правосъдното министерство, а залата и паркингъг да останат за МО.
Годината мина, но гласуваните пари така и не дойдоха. Затова с ново решение на МС №131 от 12 май 2011 г. бяха дадени отново 10 млн. лв. за довършване. Според постановлението МО трябваше да завърши вертикалната планировка, подземния паркинг и киноконферентната зала. За тази цел бяха предвидени 35% от общата сума или 3,5 млн. лв. Другите 65% трябваше да отидат за превръщането на хотелската част в административна.
В отговор на пресцентъра на МО след питане на "24 часа" от септември м. г. се казва, че "реално се очаква строителството да стартира в края на есента".
Есента отдавна мина, дойде зимата, но Военното НДК продължава да пустее.
Ако бяха пуснали поне паркинга, 12 млн. лв щяха да влизат в бюджета само за година. С тези пари сградата отдавна да е довършена, смятат експерти.
И ако забавянето на ремонта на хотелската част е обяснимо - там се налага тотално препроектиране, не е ясно защо нищо не се прави по залата и паркинга. Тяхното довършване е по съществуващите инвестиционни проекти, тъй като не се променя предназначението им.
По този въпрос военното ведомство мълчи. Което навежда на мисълта, че правителството отново не е изпълнило собственото си решение и е препратило въпросните 10 млн. лв. някъде другаде.
Така Военното НДК поема пътя на емблематичната за държавническото безхаберие сграда на бившия вестник "Работническо дело" срещу Окръжна болница в София.
Но ако бездействието в този случай е породено от липса на пари, то няма обяснение защо суперимоти като двата бивши гарнизонни стола с години стоят заключени.
Двуетажният стол на ул. "6 септември" е на супермясто срещу хитовото заведение "Червило", също собственост на МО. Но докато "Червило" всеки месец носи пари в касата на министерството, то бившият гарнизонен стол с всеки изминал ден губи от стойността си.
В момента никой не се наема да каже откога на вратата му виси катинар. Със сигурност - от 2008 г. Тогава ексминистър Цонев бе обявил намерението да го продаде. Ако бе реализирал операцията, сигурно ведомството щеше да прибере прилична сума.
По неофициални данни, докато обектът е бил под юрисдикцията на бившата изпълнителна агенция "Военни клубове и информация", е бил подготвен договор за отдаване на цена многократно по-висока от цените на съседните заведения.
Още по-шокираща е историята с другия гарнизонен стол - на ул. "Черковна" №75В - точно срещу входа на бившата ДАНС. Според справка на пресцентъра на МО през юни 2010 г. Мария Димчева, бивша шефка на изпълнителна агенция "Военни клубове и военнопочивно дело", е дала имота срещу месечен наем от 4400 лв. без ДДС за срок от 10 години.
Наемател е известна верига ресторанти. Според договора наемателят се задължава да извърши инвестиции в обекта в размер на 500 000 лв.
Дори и известният ресторантьор да вложи тези пари в ремонта, остава съмнението за крупна държавна минавка. Защото де факто в касата на МО ще влязат единствено мизерните 4400 без ДДС. Ведомството няма нищо общо с т.нар. инвестиции, защото когато някой ден фирмата си тръгне, най-малкото ще си прибере оборудването и обзавеждането. И за министерството ще останат само голи стени.
По неофициални данни само преди 4-5 г. тогавашната агенция "Военни клубове и информация" е била дала същия стол под наем за сумата от 50 000 лв., което означава - 10 пъти повече.
Когато потърсихме потвърждение на тази информация обаче пресцентърът на на МО обяви, че "в счетоводството на агенцията не бил открит предходен договор за наем на същия обект на по-висока наемна цена."
Ситуацията е доста съмнителна. Как така изчезва документ, подписан само преди 4-5 г.?
Дали пък някой не го е унищожил, за да не се правят неизгодни сравнения?
Навикът на МО да отдава суперимоти за смешни цени не е от вчера. Ексминистър Цонев например прекрати договорите за наем на едни от най-скъпите заведения на пъпа на София като "Червило", "Блек лейбъл" и "Виктория", след което всъщност ги намали?! Няма грешка. В една чисто лична война със Стоян Стоянов, тогавашен шеф на агенция "Военни клубове и информация", министърът отмени всички договори за наем. Аргументът му бе повече от абсурден: те били невалидни, защото шефът на агенцията не е оглавявал лично нарочните комисии за отдаване под наем.
По тази логика Стоянов трябваше целогодишно да обикаля страната, за да участва като начало в отдаването под наем на имоти във всичките 52 военни клуба в различни градове. Да не говорим за имотите, които са извън клубовете.
В крайна сметка наемите на повечето имоти бяха намалени. Така например - парите заемблематичното заведение "Червило" - паднаха 3 пъти, от още по-скъпото "Блек Лейбъл" 2,5 пъти. Наемът на собственика на пицария "Виктория" бе свален от 34 000 на 12 000 лв, което си е почти 3 пъти.
Заради тези крайно неизгодни договори бившата шефка на агенция "Социални дейности" Мери Саханджиева, вече е изправена пред военен съд.
Тя вероятно ще понесе някакво наказание, защото е подписала договорите. Но Николай Цонев - човекът, който отмени старите договори за отдаване налуксозните имоти и нареди нови конкурси, излиза сух от батака.
Според юристи обаче е твърде странно как правната дирекция на военното ведомство е одобрила отмяната на договорите!?
Защото дали един договор е валиден или не може да обяви само съдът.
До коментар [#3] от "plamitus":
Не е работа на държавата да произвежда, да печели или да губи каквото и да е. Държавата събира данъци и с тях финансира разходите по ОБЩИТЕ интереси на обществото - армия, полиция, съд, социалнослаби. И основната работа на държавата е да определя правилата и да налага ред.
И следователно всяка държавна собственост, която не е свързана с общите интереси на обществото трабва да бъде продадена - енергетика ( включително АЕЦ), цялото БДЖ ( без самата инфраструктура разбира се), здравеопазаването (без няколко болници за бедни) и всичката друга ЧАСТНА държавана собственост.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.