Още не е просветнало
Общината трябваше да реши как да обнови осветлението на София. Миналата година


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако всички договори се спазваха буквални и нямаше защитни клаузи, през октомври миналата година София трябваше да потъне в мрак. Недопустимото неудобство за жителите на града щеше да хвърли светлина върху основните проблеми в управлението на столицата. Бавна работа, вървене след събитията и прилагане на краткосрочни решения за дългосрочни проблеми.
Този добре познат сценарий сега се разиграва в полето на уличното осветление. Мрежата е от 60-те години на миналия век, работи се неефективно и на парче. С поддръжката на мрежата и пускането и гасенето на осветлението се занимава приватизираната през 2007 г. "Улично осветление", която става собственост на икономическата група "Геотехмин". "Мрежата на София е изключително амортизирана, в определени райони даже липсва" Не само осветителните тела, но и кабелната мрежа, стълбовете, електрическите табла са в окаяно състояние - наложително е да се инвестира в обновлението им и това да стане с дългосрочен договор, за да може операторът да бъде изплати инвестицията си", коментира Ангел Терзиев, изпълнителен директор на "Улично осветление" .
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
точно големите комплексни решения в градското осветление не са нито оптимални, нито икономични... да не говорим, че създават маса предпоставки за корупцийки и прочее мътни практики...
щото съществуващите днес технологии са много и разнообразни и в различен етап на съществуване... живачните и натриевите лампи, дето сега светят вече умират... металните халиди, особено керамичните са много добре разработени и имат поне още 30-ина години бъдеще... за малки квартални улици много подходящи са безконтактните индукционни флуоресценти - много икономични, евтини и с 20-30 хиляди часа живот... и разбира се много модерните и тренди светодиоди, дето има още поне дестина години да търпят радикални промени дорде се доразработват и изкусуряват...
ако туриш един тип осветление в целия град, как може да знаеш дали нема да остарее морално за 10-ина години или пък да наплатиш маса кинти за технология дето е била ногу куул за времето си, ама е вървяла в нежелана посока и индустрията я е зарязала по некаква причина...
най е добре... наместо да се правят измислени търгове, дето нашио човек нема как да не ги спечели... да се направи стратегия за градското осветление за следващите 50-100 години... със сичките му изисквания и спецификации... за осветеност, цветна температура, ефективност, контрол, светлинно замърсяване, поддръжка, инфраструктура и прочее... дето да бъде като закон и стандарт за всички бъдещи проекти и търгове... :)
_____
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.