🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Европактовизация

Какво иска и не иска България от новия фискален документ на ЕС

Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

"Ние сме с Германия" е мотото на европейската политика на София напоследък. То важи и за българската позиция по новия фискален пакт на ЕС, който в момента се оформя сред френетични консултации между европейските столици, циркулиране на проектоварианти и усърдно мислене в правните служби в Брюксел. Ако някой се е надявал обаче София да "изтъргува" подкрепата си за Берлин, тази седмица сигурно се е разочаровал. Защото на всички искания на българския премиер германският канцлер Ангела Меркел отговори в стил "ще видим".

За приемането на новия фискален пакт лидерите на ЕС се споразумяха в края на миналата година. Но важните детайли в него се обсъждат в момента. Както всеки нов европейски документ напоследък, и този носи почерка на тандема "Меркози". В изработването му беше включена и Европейската централна банка, което в комбинация с Германия предполага опит за налагане на строга фискална диета на лошите момчета в еврозоната.  И в тон с традицията всичко да се променя до последния момент проектодокументът вече претърпя няколко модификации. Сега се обсъжда драфт номер четири. До следващата среща на върха на ЕС на 30 януари обаче няколкото страници вероятно ще минат през още няколко редакции. Или както се опита да обясни ситуацията българският премиер Бойко Борисов: "По време на съветите толкова много предложения се правят, че ако не ме лъже паметта, на последния Европейски съвет завършихме някъде към 5 или 6 часа сутринта. Убеден съм, че накрая никой от лидерите не знаеше какво точно сме се разбрали по отделните точки от началото."


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ivan_mitev57 avatar :-|
    Иван Митев
    • - 2
    • + 1

    Какъвто и „фискален пакт” да се приеме, страните по него са обречени жертви на запазвана никому ненужна държавна финансова грешка, поради която ще продължи да се развива сегашна криза.

    Слабост е, че европейските правителства и техни експерти не осъзнават тази държавна управленска слабост, поради която се развива криза, а силите се влагат за последици при криза, без да се отчита тяхна причина.

    Днес европейците живеят при неразвито държавно финансово управление, което е НЕПРИГОДНО за стопанство с евро.

    Това е същината на кардиналната държавна финансова грешка, която подсигурява развитие на диспропорции и (при достатъчно време) криза.

    Сега в Европа, успешното противодействие срещу стопанска криза е възможно само при усъвършенствано държавно финансово управление, което да е ГОДНО за стопанство с евро.

    Пример: Ако Гърция бе подобрила своето държавно финансово управление и същото бе станало ГОДНО за евро - досега да е забравила за сегашни свои трудности и щеше на има възможност да плаща дълговете си в срок и нейни кредитори нямаше да понасят болезнени щети за милиарди евро.

    Нередност?
  • 2
    tigerdragon avatar :-|
    tigerdragon

    Ще има протести, и то в цяла Европа скоро.
    Германия не може да налага тоя план.
    Какво се случи?
    Първо, ЕС е на дъното на компроментацията си - първата му версия рухна, защото се оказа нещо небалансирано конструиран. (Да ги питаш архитектите му сега, ама ние не сме.) Еврозоната се оказа откровен капан за държавите. (Гърция и другите закъсали не могат сега да се спасят чрез инфлация, защото всъщност им е отнето правото на собствената валута.)
    И сега, както и Саркози каза: "Правим Европа отново."
    На каква база ще обединиш всички тея държави разочаровани и пострадали от предишния ЕС?
    Германската идея: "Ще затягате колани до посиняване, с опасност от задушаване, ама ще си изплащате дълговете към Дойчебанк." Кредитен капан някакъв.
    Ако Германия иска да бъде лидер, тя трабва да бъде принципна. С хитруване надребно не става. Затова недоволството срещу немския план нараства.
    Не се гради така нова Европа.

    Нередност?
  • 3
    tigerdragon avatar :-|
    tigerdragon
    • + 2

    Прощавайте, грешка! Отворил съм няколко прозореца и съм писал не където трябва. Горният ми коментар не е по тая статия, а по "АААми сега"
    http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/01/20/1749487_aaami_sega/?sp=1#storystart

    Нередност?
  • 4
    mak avatar :-|
    mak
    • + 1

    Мнго не равностойно е развитието на отделните държави в ЕС както като общества, икономики, интелектоално ниво, организация на обществото,потенциал за развитие. Да се движат всички под един строи с напълно синхронизирано законодателство това значи да се спре развитието на по ниско развитите. Беше изгубен периодът от приемане в Евросъюза до покриване на определени изисквания с цел изравняване с най-добрите общества и икономики. Строгите условия следваше да са в началото с приемането. Стана така, че някой помислиха че могат да настигнат другите по стандарт само на живота и то чрез кредити. Това беше видно, но не и преустановено навреме. Сега е късно и правилата които не бяха написани в началото, сега следва да се напишат и започне от начало. Друг изход няма.

    Нередност?
Нов коментар