Осребряването на Сребърния фонд
Правителството ще заложи на вътрешния пазар, за да финансира плащанията по външния дълг, но има и резервен план
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Как правителството ще посрещне първото си голямо плащане по външния дълг през следващата година?
Доскоро тази тема въобще не беше в списъка със задачи, по които управляващите мислят. С напредване на времето обаче се стесни и кръгът от възможните решения. Изборът е ограничен между няколко непопулярни мерки - да се пласира дълг на международните пазари или да се разчита на отзивчивостта на местните частни пенсионни дружества и банки. Екипът на финансовия министър Симеон Дянков явно е решил да ползва и жокер: Сребърният фонд от около 1.8 млрд. лв. към момента, които по идея трябва да подпомогнат пенсионната система.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Всичко е въпрос на сметки. Увеличение на вътрешният дълг, към днешна дата е за предпочитане пред емитиране на външен при сегашните неясноти.
Сребърният фонд е част от фискалния резерв, т.е. актив на Министерство на финансите (най-грубо казано). Ако плати евровата облигация с директно с пари от фонда, т.е. фискалния резерв, то резерва ще спадне под границата записана в Закона за бюджета за 2012- 4.5 млрд. лева. Да си припомним, че именно това беше записано в проекта, внесен от Министерски съвет - граница от 3 млрд. лева, но впоследствие текста беше променен под натиск на опозиция и мнението на експерти. Сега, разрешавайки на Сребърния фонд да купува вътрешни ДЦК, Дянков се опитва да прилага счетоводни хватки. Новоемитираните ДЦК ще са едновременно в актива и в пасива на Министерството на финансите, като по този начин изкуствено се завишава размера на фискалния резерв за да не падне под 4.5 млрд.
Финансовите пирамиди на Пинера – успех за организаторите на пенсионната система от Чили, измама за цялата планета chilean-failure/
911-mega-fack-private-funds/
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/09/22/
911 – Принудителните задължителни „частни пенсионни фондове“ пак нанесоха доходност
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/11/22/
Не съм много съгасен с мнението, че замяната на външен дълг с вътрешен е добра идея. В момент в който банките разчитат единствено на вътрешен ресурс за дейността си, допълнително да се изтеглят техните средства си е чиста прокризисна мярка откъдето и да го погледнеш. И това ще бъде грешка с по-дълготраен ефект, отколкото спирането да разплащанията към бизнеса в началото на мандата на това правителство, което удължи рецесията, но шансът беше на страната на Дянков, че се съживи външното търсене. Иначе щеше да бъде изгонен с камъни от България заради недалновидната си политика. Още повече, че Дянков не бива да очаква, че след като им извива две години ръцете, вътрешните играчи няма да си му го върнат. Една голяма емисия вътре, когато той е изправен до стената заради падежа на външната емисия, ще бъде добра възможност за реванш. Така че изобщо да не разчита много, че вътрешната емисия ще бъде много по-евтина.
А по въпроса за използването на Сребърния фонд, за да се плаща външен дълг, моето мнение е, че си е чиста глупост. От най-чистите. При положение, че задлъжнялостта на страната е сред най-ниските, и без никакъв, наблягам НИКАКЪВ, проблем може да се замени с нов външен дълг, да се лишаваш от този буфер в тези несигурни времена и изкуствено да си повишаваш вътрешния риск чрез неясни счетоводни гимнастики и то, за да се спестят някакви си "20 и 30 млн. лв. допълнително" (по Дянков), извенете ме, но си е чиста аматьорщина.
Това, което разбрах е, че ще останем без Сребърен фонд и с по-малко валутни резерви
Дянков по-добре да измисли как наистина да инвестира в нещо поне част от Сребърния фонд, а не да мисли разни финансови хакерии и да премества пари от единия джоб в другия. Идеята му е тъпа, макар и да върши работа. Трябва да действа по-смело. Ако е такъв оптимист за икономиката на България, тогава не виждам защо да не издаде облигации на външния пазар за поне част от дълга.
Май е обсебен от идеята да намали външния ни дълг за да се фука след това през Reuters, WSJ, FT и другите.
Министерството на финансите притиска банките и пенсионните фондове да купуват с по–ниска доходност. Дянков се надява, юе и този път номерът му ще мине. А иначе съм съгласен,
че ако се емитира навън, аргументът на управляващите колко сме стабилни финансово и колко е нисък дефицитът ни олеква. Да се емитира навън изисква време, за да се подготви една такава емисия, а и доходността, която ще искат външните инвестори, ще бъде по–висока от тази на вътрешния пазар.
Мдаа, това със сребърния фонд е по Американски модел: финансиране на дълга и ниски капитал гейнс такси за олигархията със пенсионните вноски на средната класа. Следваща стъпка: рев че няма пари за пенсии и че средната класа ще трябва да си саможерта старините за общото добро. Защото което е добро за олигарсите е добро за всички, тоест ниските такси ще си останат такива защото олигархията създавала работни места... в Китай. Това е механизма за преразпределие на богатсвото в САЩ, от средната класа направо в офшорните сметки на олигархията. И сега Дянков ударно ще въвежда същата схема в БГ. Защото е общоизвестен факт че пенсиите са прекалено високи а пък плоските такси са извора на благоденствието в БГ. Не е оригинална Дянкова идея тази схема но трябва да му се даде кредит за ревностно придържане към неолибералната религия. Да вие е честит.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.