България изостава по качество на живот и от кандидати за ЕС
Албания е преди нас по здравеопазване, показва индексът на настигането


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Качеството на живот у нас е по-лошо в сравнение със страни, които не са членове на Европейския съюз (ЕС). България е на 30 място по този показател от 35 държави, като ни изпреварват дори Сърбия и Черна гора, а по показателя качество на здравеопазването пред нас е и Албания. Това показва индексът на настигането www.TheCatchUpIndex.eu, който отчита нивото на сближаване сред 35 страни в Европа – 27-те страни членки на ЕС плюс кандидатите за членство.
Индексът на настигането измерва и сравнява страните по 47 индикатора, които са разделени в четири категории и има за цел да отговори на въпроса до каква степен новите страни членки от Централна и Източна Европа (ЕС10) са настигнали "старите" (виж карето). Общо страната ни е на 28-о място от 35 страни, като пред нас е Хърватия, която предстои да стане член на ЕС през 2013 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
25 коментара
Проблемът не е в качеството на живот, а в съществуването на фокусници които могат от каквито и да било статистически/икономическ показатели да направят каквото си заключение пожелаят. Целта им е не да обърнат внимание на тези или онези процеси в икономиката/обществото, а да оправдаят собствените си заплати и съществуане. Най-ярък и най-паразитен пример е ООН с окопала се високо-платена и ненужна бюрокрация и институти. Заключенията и докладите на разни "институти", "общества", "центрове" и т. н. в 99 процента от случаите нямат абсолютно никакво практическо приложение и поради това са абсолютно излишни както и търтеите с дипломи които ги обитават. Пука ли му на някой в България, че примерно сърбинът или черногорецът могат със средната си заплата да си купят кебапче и половина вместо едно както е в България. Или че лекарите ще изпратят албанеца в гроба примерно на 63 г. вместо на 62 г. както е в България? Пука ли им на албанците, сърбите, черногорците?
Обаче никой не може да ни мине по корупция и некадърност на политици и бюрокрация...
Също така нашите "политичета" владеят отлична строева подготовка. От Брюксел като се провикнат "равнис, мирно" и нашите се скъсват да се съгласяват, подписват и ратифицират каквото им спуснат...
е това вече не е новина,все пак говорим за кочина и там не можеш да очакваш качество(добро) на живот,щастливи в кочината са......знаете кой,и без такива статистики не е трудно да усетиш масовата мизерия,дори влизайки в който и да е магазин и поглеждайки към витрините ти става ясно че боклуци-храна,дрехи ....,като тези са само и единственно за безумно бедни хора,с безумно ниско качество на живуркане,не бих го нарекъл и живот това там,при вас
"По показателя качеството на здравеопазването дори албанците имат по-висока удовлетвореност от българите, отбеляза Кавръкова."
Ако са мерили удовлетвореността това не е никакво реално изследване, а просто поредното нищо незначещо социологическо допитване. Не би ли трябвало да се съпостави средната продължителност на живота, сложността на операциите извършвани в страните и т.н.
В 3 от всички 4 индекса България е по- добре от Сърбия, като само в един сърбите са малко по- добре от нас и хайде това да е заглавието :)) Още повече прави впечатление, че липсва методологията на изследването ->http://thecatchupindex.eu/TheCatchUpIndex/ а и като се има пред вид кой стои официално зад Отворено Общество- Джордж Сорос...поредната журналистическа изцепка от типа "лошата новина на деня"
До коментар [#6] от "mactep":
Да, богат не се става с пари на заем. Но също и с голяма бюрокрация и полиция...
Така е като не се съобразяват, а трябваше да се равняват по нас!
Какво им каза ББ, а тях хич не ги е еня...
Така, така. Напук на песимистичното заглавие, аз видях не лоши показатели за България. И това, което ми дава оптимизъм, е членството ни в ЕС и перспективата да се подобряват същите. Не ние, а тези, които останаха извън "Европа" трябва да се притесняват за развитието си.
[quote#6:"mactep"] раздутия държавен сектор, тежките условия за бизнес и постоянно намаляващата свобода.
[/quote]
Ми..какво правим вече три години. бре? Защо ги "ручаме" тия жабета ката ден, а:)))))))) Нали уж се "реформираме", хахаха
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.