България няма да вдига данъците си заради пакта за еврото
Изпълнението на притеснителни регулации няма да засяга страната ни до влизане в еврозоната


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България се присъедини към новия европейски пакт за бюджетна дисциплина, но с изричното условие, че ще може да провежда самостоятелна политика в сферата на преките данъци до приемането й в еврозоната. "Не че ще правим номера, но данъци няма да вдигаме", обясни премиерът Бойко Борисов след Срещата на върха в Брюксел. В същото време страната ни се ангажира да следва общите правила, които ще пазят Европа от бъдещи дългови кризи, още от следващата година.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
26 коментара
То и така половината българи нямат пари да ги платят, а ако ги вдигнете, изобщо няма и да ги съберете... Най-много да ви резнат тиквата, пардон главата, уважаеми Бойко и ГЕРБ!
Ох, данъците та данъците.
Enough already дет' се вика!
Българина най-го е страх да не настине и да не се мине. С топлото, данъците, таксите, да не го ударят в кантара и да не вземе гуми с изтекъл дот.
Данъците подлежат на промяна безусловно защото не може да се провежда ефективна пенсионна реформа без ревизия на данъчната система. В момента тя не облага ръста на капитала по никакъв начин, друг освен по общия ред което не е правилно. Не е правилно Черепа и стрина Пена да се облагат по един и същи начин.
Очевидно е че плоския даък беше една громна грешка която не доведе до абсолютни никакви ефекти, нито по инвестиции, нито по ръст на икномиката, ни по нищо. Е само дето тоя оня си препраха кинтите и се появиха ни лук яли ни лук мирисали на регионалната сфера.
Той и Чобанов нищо не е казал. Сал гаранции нямало че щели да продължат с реформите. Бре, това единствения кусур да беше - с мед да ги намажеш.
В състояние на тежък купонджийски махмурлук
премиерът наговори куп несвързани неща
пред българските журналисти в Брюксел, които за разлика от него бяха схванали поредния му европейски гаф. Попитан възможно ли е да се очаква промяна (т.е. повишаване) на данъците в България, той поясни как би постъпил, ако все пак се стигне до такова искане: "Ние сме го заявили ясно и имаме веднага ход - на 1 март не подписваме (фискалния пакт - бел. ред.), тъй като българският парламент няма да даде разрешение. Казваме: "Съжаляваме, но местният парламент не дава." Въпросът е защо не го каза още сега? Парламентът няма да се събира отново по тема, за която вече се е произнесъл, и решението му е еднакво валидно както сега, така и след месец.
Приказките на Борисов след срещата станаха направо комични, когато в познатия си стил
опита да се изкара мъжкар сред европейските лидери
"Това, което беше, може би най-големият компромис, който се търсеше през цялото време, бе за участието в срещите на държавите от еврозоната. Там именно е основното разминаване, защото държавите, които са приели еврото и които са в еврозоната, и това пряко касае техните бюджети и техните икономики, държат да провеждат срещите си сами. Това, което успяхме да договорим, особено премиерът Доналд Туск беше най-идеен по този въпрос, е да се провеждат съвещанията на еврозоната след европейските съвети, ако има тема, различна от пряко засягащите ги в еврозоната, да участват и другите страни в ЕС. В края на краищата успяхме да намерим този разумен компромис, когато касае нас - да участваме", похвали се Борисов, цитиран от БТА. Само че фактите са други. Борисов се е спотайвал, докато Вишеградската четворка - Полша, Чехия, Словакия и Унгария - твърдо е настоявала за достъп до срещите на държавите от еврозоната. В крайна сметка четирите са изтръгнали отстъпка въпреки съпротивата на френския президент Никола Саркози, от която може да се възползва и България. Борисов очаква сега да му ръкопляскаме, като се кичи с чужди заслуги.
Добре ли е обаче България да участва в срещи, където е представлявана от премиера Борисов? След толкова гафове само през последната година има две възможности: първо, държавата да бъде представлявана занапред от президента Росен Плевнелиев, който поне би разбирал какво се говори на масата на Европейския съвет. Това е допустимо, защото срещите са на правителствени или държавни ръководители; второ, парламентът да забрани със закон на премиера да вдига тостове за каквото и да било зад граница. И да си ляга рано.
(Забележка-от ИЗ МЕДИИТЕ...................)
До коментар [#3] от "dol": +++++++++++++++
Това е резултатът от пиянството през 2009 година. Така омразният на мнозина Доган ги 'из...ти' до един и им натресе ТОЗ.
Те данъците в България и без това са високи. На фона на това, което получаваме от държавата са сигурно от най-високите в света, защо да ги вдигат повече?
Достъпът до сайта на Капитал продължава да увисва през няколко минути. Кога ще го оправят?
До коментар [#2] от "Десен":
Сигурен ли сте че сте десен? Щото макар и да съм съгласен с вас требва да отбележа че за таквиз изказвания десните в Америка ще ви обявят за социалист и ще ви омажат с катран и пера.
"...защото при липса на реформи и недобре работеща съдебна система можем да изтъкнем като предимства на макросредата само ниските ставки и сравнително евтината работна ръка..."
Какво повече да кажем по въпроса?
И аз уж съм десен, но сегашната данъчна система не ми харесва. Ниски данъци, но и ниски доходи и все така свито потребление. Най-добре е плоският данък да остане, но да има необлагаем минимум от 2000 лева, а да се облага само разликата над тази сума. То е без това за бюджета ДОД не е кой знае какво перо. Така ще има справедливост (за доходите над 2000 лева няма осигуровки), а и ще останат пари за потребление.
До коментар [#5] от "dreamer":
пич, гледай си работата или върви в някоя друга страна.
До коментар [#5] от "dreamer":
ако аватара ти е снимка на Ботев, засрами се, ниски ни били данъците, подлеци и лъжци сте... всички промити мозъци прокламиращи, че държавата трябва да остави на пазара обществения сектор...
запомнете го от сега защото държавата е основополагаща за бизнеса, а не обратното... тази наглост на стопанските елементи да искат да участват във всички обществени сектори няма как да се случи, здравната помощ НЕ Е услуга, сектор сигурност НЕ Е услуга, образованието НЕ Е услуга и колкото да ви се иска да търгувате с тях рано или късно те ще станат отново НЕдефицитни(пазара преразпределя успешно само дефицитни блага)или ще се затрием като държава
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.