"Предпазливото" блокиране на газовия бранш
Забраната за шистовия газ реално налага спирането на всички сондажи за проучване и добив на нефт и газ в страната
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Трудно ли е българският парламент да вземе грешно решение ? Не, просто трябва да се забърка токсичен коктейл от популизъм, протакане, липса на консултация с експертите и внезапно решение на премиера Бойко Борисов да се съобрази с обществения натиск (независимо дали е справедлив или не).
Подобно стечение на обстоятелствата се получи при гласуваната преди две седмици забрана за използване на технологията хидравлично разбиване при проучването или добива на газ и нефт в България. След като близо година депутатите чакаха да започнат смислен дебат под натиска на уличните протести, те взеха и прибързано решение, което официално бе облечено в "принципа на предпазливост по отношение на опазването на човешкото здраве и околната среда". Наред с грижата за човека и тоталната и безсрочна забрана за добива на шистов газ в България на 18 януари депутатите създадоха хаос в бранша, и по-специално в проучванията и добива на нефт и газ в страната. Като резултат малкото сондажи, които се правят у нас, ще бъдат напълно блокирани, а ефектът не се усеща все още поради студеното време.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
"От "Гражданска инициатива срещу шистовия газ" обясниха за "Капитал", че текстът на забраната реално е бил предложен от тях, като преди това е бил съгласуван с експерти. Те обаче не успяха да се сетят за конкретни имена, с които да разговаряме."
Някой изненадан?
До коментар [#1] от "anihilator_jack":
Аз не съм :) Когато говори сърцето винаги се раждат такива текстове.
Време е да говори разумът.
Но пък може би беше необходимо - така много хора виждат колко вредно е сляпо да се следват идеите на така наречените 'зелени'... както и преди много години по трудния начин е било установено колко е вредно сляпо да се следват идеите на 'червените'...
Юристите на Филипес анд Партнерс обясняват от октомри в различни формати на всички европейци какви закони покриват и регулират сондажната дейност и всчко около нея. От миналия месец можете да четете пълния доклад - 104 стр. Българските политици са на,а 95 % технологично неграмотни хора, които вървят по акъла на групичка едноклетъчни"зелени еуглени"... ОСТАВЕТЕ ГЕОЛОГИЯТА НА ГЕОЛОЗИТЕ! Всеки един дълбок сондаж предствлява една малка високотехнологична фабрика в която работят специалисти, включително и химици с висши образователни степени. А обсаждането на водоносните хоризонти е тристепенно, цимент висши марки и стомана!!! Уф! От 35 000 сондажа - единици аварийни инциденти! Сметнете си процента!
Една разумна и балансирана публикация. Дано я прочетат и осмислят нашите парламентаристи. За да не работят повече под натиск.
Че трябва да има чуваемост за гражданските инициативи спор няма. Но всички предложения за промени в законодателството трябва да минават през съответните комисии, поредица от изслушвания и едва тогава висшият орган да се произнася. Това моментно решение на парламента беше повече от грешка и час по-скоро депутатите следва да поправят грешката, за да не им стане навик да се поддават на натиск.
За съжаление без значение за каква област става дума - шистов газ, ядрена енергетика, ски писти и каквото се сетите, у нас гледаме пародийни версии на филма "Специалист по всичко". Ако си спомняте героят на Апостол Карамитев си предлагаше услугите с лозунга "Пробивам дупки всякакви" и накрая се опитваше да ги запуши с вестник.
Жалко е, че страдаме от подобен синдром на всякакво равнище. Липсва критично мислене, разумно търсене на АРГУМЕНТИ и стратегическа визия. Затова лобизмът е попаднал на благоприятна почва у нас. Това, съчетано с решенията тип "фурнаджийска лопата" не ни водят към добро.
Добре сте си свършили работата, Ралица, но я да видим дали ще се напрегнете да попрочетете това, може и останалите ръкоплющящи да се помапънат! fault/files/documents/Hydraulic%20Fracturing%20Rep ort%204.18.11.pdf
http://democrats.energycommerce.house.gov/sites/de
хайде после да съпоставим изводите и да видим, кои са нашите експерти и къде?!
Жалко, че стоите с "широко затворени" очи.
Само да задам едно въпросче:
Каква ще е цената ха евентуално добивания газ и тя няма ли да се определя от Газпром, бидейки лидер в средиземноморския пазар?
Властта да не се оправдава че била подведена!
Никой от протестиращите не е искал спиране на всички видове сондиране! Всички протести бяха ясно, точно и единствено срещу добива на шистов газ!
Формулата за хидростатично налягане се учи в прогимназията, и който е гласувал неграмонто решение да си носи отговорността!
P=ρgh
А плътността на бентонитната суспензия или на геловете не е драстично различна от тази на водата.
Капитал също да не се правят на улави.
И като цяло - стига с подменянето на темата.
Шистов газ може и да е възможно да се добива без замърсяване - при железен контрол. В България сме корумпирани, контрол няма да има, следователно по-добре да не се добива.
Когато си оправим държавата, ще можем и да си го добиваме - газът си е там, няма да избяга, а и цената му само се покачва.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход