Новият брой:
Какво се случва в държавата

Лихвопад

След като управляващите не успяха да убедят банките да свалят на цената на кредитирането с аргументи, ще опитат и със законови промени

"Лихвите в една държава трудно могат да бъдат свалени с административни 
мерки. Свалянето на лихвите зависи от икономиката" смята президентът Росен Плевнелиев.
"Лихвите в една държава трудно могат да бъдат свалени с административни 
мерки. Свалянето на лихвите зависи от икономиката" смята президентът Росен Плевнелиев.
"Лихвите в една държава трудно могат да бъдат свалени с административни мерки. Свалянето на лихвите зависи от икономиката" смята президентът Росен Плевнелиев.    ©  Надежда Чипева
"Лихвите в една държава трудно могат да бъдат свалени с административни мерки. Свалянето на лихвите зависи от икономиката" смята президентът Росен Плевнелиев.    ©  Надежда Чипева
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ипотечни: 8.01% е лихвата по новоотпуснатите еврови кредити за декември 2011 г. по данни на БНБ. Такива нива имаше през септември 2008 г.
Потребителски: 11.9% е лихвата по новоотпуснатите левови потребителски кредити за  декември 2011 г. Това също са нива от есента на 2008 г.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

50 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    apollo avatar :-|
    apollo
    • - 77
    • + 25

    Симеон Дянков изглежда забравя къде е учил икономика.
    Азбучна истина на пазарната икономика е,че лихвеният процент,изразява нормата на възвръщаемост и нормата на риска и се определя от свободния пазар.
    Когато някой сключва договор за заем,просто трябва да чете всички клаузи и да държи договореното
    да не се променя едностранно през целия срок на договора.

    Нередност?
  • 2
    siimplicimus avatar :-P
    siimplicimus
    • - 6
    • + 42

    Най-после нещо смислено по темата. Разделът "объркана цел" може малко да се подобри - целта не е да постигнат това, което предлагат по медиите. Целта е само една - да се образува говорилня, без ясен спомен за конкетни обвинения и проблеми, мерки и предложения, без практическа реализация, но с остатъчен ефект - да остане неприятното усещане у електората, че не калпавото управление на правителството, а банките са виновни за допълнителния наш си срив в икономиката.
    Всички ли знаят вица за Соломон дето писал на Моше: "Моше, като си тръгна от нас открихме, че едни 10лв. липсват. Е, ние на другия ден ги открихме, но неприятното чувство остава."

    Нередност?
  • 4
    anihilator_jack avatar :-|
    anihilator_jack
    • - 2
    • + 68

    [quote#1:"apollo"]Когато някой сключва договор за заем,просто трябва да чете всички клаузи и да държи договореното
    да не се променя едностранно през целия срок на договора.[/quote]

    Ами точно това е основният проблем - банките могат да ти вдигат едностранно лихвата и това в момента е законно! А пък за безумните банкови такси в България да не говорим!

    Нередност?
  • 5
    woody avatar :-?
    woody
    • - 1
    • + 43

    Чудесен анализ! Крайно време е, да се въведат добрите банкови практики, да се създаде реална възможност да се сравняват продуктите/услугите на банковия пазар и да се премахнат бариерите пред конкуренцията. Пазара след това ще определи реалната цена(лихва). Време е нашите банки да започнат да работят в конкурентна среда.

    Нередност?
  • 6
    unika avatar :-P
    unika86
    • - 2
    • + 20

    Заглавието направо ме разби! :)

    Нередност?
  • 7
    febra avatar :-|
    febra
    • - 1
    • + 74

    Трябва да е много ясна цената на кредита и това което Дянков прави е в правилната посока. Допускам че наистина ще има повишаване на лихвите за да се компенсира дохода от такси, но това ще е временно. След това банките ще бъдат принудени да съкращават ненужни разходи, да развиват електронното банкиране, да се договорят с външните оценили на обезпечението за по-нормални цени и т.н.
    Поздравления за Дянков и екип
    П.П. последния кредит който взех (от банка в западна Европа) беше за покупка на автомобил на 3,95% с включени всички такси и лихви. Застраховка на кредита (ако нещо се случи с кредитополучателя) добавя 0,3% годишно. Няма такса за разглеждане на молба, няма разходи за залог на автомобила, няма бележки от работодателя за доход (той е по сметка в банката), няма нито цент разход повече от лихвата по заема (в която са включени всички разходи)

    Нередност?
  • 8
    bg_potrebitel avatar :-|
    bg_potrebitel
    • + 11


    (1) Прекомерното и неразумно поемане на риск в банковия сектор доведе до фалит на отделни финансови институции и до проблеми във финансовата система на някои държави-членки и в целия свят. Въпреки че причините за подобно поемане на риск са многобройни и сложни, съществува съгласие сред надзорните и регулаторни органи, включително Г20 и Комитета на европейските банкови надзорници (КЕБН), че неподходящите структури за възнаграждения на някои финансови институции са допринесли за това. Политиките за възнагражденията, които предлагат стимули за поемане от институцията на рискове, надхвърлящи общото ниво на риск, допускано от институцията, могат да затруднят разумното и ефективно управление на риска и да засилят склонността към прекомерно поемане на риск. Ето защо особено важни в тази връзка са международно приетите и въведени Принципи на Съвета за финансова стабилност (принципи на СФС) относно разумни практики за възнагражденията.

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:329:0003:0035:BG:PDF

    Нередност?
  • aneta07
    • - 1
    • + 53

    най-после нещо смислено!з(Защото вчера ме хвана бяс като видях президента какви ги приказва..нито образование,нито опит като икономист и финансист,само се издаде,че не мисли за хората в Бг,а е подводница на банковия сектор.А не е ли достатъчно да оправят ГПК по отношение на договорите и банките да не могат да си разиграват коня?!И един закон за фалит на физическите лица трябва..Що ни правят на маймуни?!Както и тук се каза:няма прозрачност и фактически като вземаш кредит,се подписваш на празен лист!Да,може банката да реши да ти прехвърли част от риска,но за това трябва да има граници и да се обоснове с доказателства и да те покани да си преподпишеш договора.Ако не-да имаш право да го прекратиш.Интересно е защо при постоянното вдигане на лихвите на кредитополучателите,за които банките твърдят,че имат основания,лихвите по депозитите не тръгват също нагоре?!Та нали това са техните пари и те също имат загуби и рискуват?!Излиза,че всички загуби се прехвърлят върху клиентите,а банките излизат на печалба милиони,къде им е риска всъщност?!Освен това през миналата година всички банкови печалби са изтекли навън да захранват други икономики или да спасяват банките в други държави.По този начин банките убиват бизнеса,ограбват и хората и като резултат:и държавата,защото без икономика няма данъци,при фалирали граждани и фирми има само мизерия!Дянков трябва не само да говори,а да приложи директивата на ЕС за банките,за внесе промени в законите,а НС да поправи ГПК,дето е в тяхна услуга.

    Нередност?
  • 10
    ristohristov avatar :-|
    Ристьо
    • - 5
    • + 15

    [quote#7:"febra"]П.П. последния кредит който взех (от банка в западна Европа)

    беше за покупка на автомобил на 3,95% с включени всички такси и лихви.

    Застраховка на кредита (ако нещо се случи с кредитополучателя) добавя 0,3% годишно.

    Няма такса за разглеждане на молба, няма разходи за залог на автомобила, няма бележки от работодателя за доход (той е по сметка в банката), няма нито цент разход повече от лихвата по заема (в която са включени всички разходи)[/quote]

    и ние вървим към очовечаване на лихвите - всичките тези писания,вопли,интервюта на "авторитети" имат една цел - да се подготви народонаселението за нещо хубаво..........
    ---------

    кризата има лоша и хубава страна:
    - има ли пари - идва Кризата за да ги събере
    -свършат ли парите- свършва и Кризата защото вече е безполезна.......

    Нередност?
Нов коментар