Мирослав Найденов поиска задължителна земеделска застраховка
Идеята противоречи на принципите на свободния пазар, а и би натоварила допълнително производителите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Да бъде въведена задължителна застраховка за земеделската продукция, средствата от която да се събират и управляват от държавен фонд. Това предложение направи и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, след като кризисната ситуация и щетите от наводненията и падналия в България сняг поставиха въпроса за превантивни мерки срещу природните бедствия. "Ако примерно на един декар обработваема земя, да кажем, 50 стотинки е задължителната минимална застраховка, ние можем да съберем един бюджет, при условие че площите в България, които подлежат на подпомагане, са около 30 милиона, това означава, че ще имаме около 15 милиона фонд. А 50 стотинки на декар е нищо", заяви Найденов пред "Дарик радио". Той посочва още, че е възложил на експерти да подготвят такава схема.
Тази идея обаче противоречи на пазарната логика, а и звучи и като принуда данъкоплатците да си плащат за рискове, свързани с безотговорността на институциите. Ако проработи, земеделските производители ще бъдат поставени в ситуация, в която не само могат да изберат дали да плащат, но по-голямата част от тях дори ще плащат по два пъти – веднъж на частните компании, където доброволно са сключили полици, и веднъж на държавата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Е, комасацията най-накрая все отнякъде трябва да почне. Като се сложи 50ст. застраховка на декар, по стар български обичай, до три години годишната премия ще надхвърли стойността на земята и повечето собственици на дребни парчета земя ще трябва да си я продадат или подарят (сега масово са я арендовали и получават мизерни количества зърно, олио и ориз на декар). Така най-после земята ще се окрупни в големи ферми, чиито собственици ще се организират по-лесно, ще лобират по-лесно и бизнесът най-после ще потръгне (а и това е още един организиран приходоизточник под масата за властта). Дерзайте, пичове!
мутро-социализъм в действие!
Алооо Капитал...какъв свободен пазар в БГ виждате? Да не би задължителната гражданска отговорност е свободен избор?
Като пооблъчат още малко раята, как задължително споделения риск е нещо много хубаво за всички и готово...даже сега е момента да направят и застраховката живот задължителна...
Цялата държавна машина всъщност е машина за стригане...
Аз уж съм либерал, обаче за това съм по-скоро "за," да има задължителни застраховки като при гражданаска отговорност. Е, парите да не ги взема държавата, а да си отиват в частни застрахователни компании - избрани от хората.
Жилищата също - ако нямам застраховка земетресение, ми е по-голям данъка. Земетресения в БГ (на Балканите - Баня лука, Скопие, Вранча, Стражица, Истанбул) стават на около 25-30 години. Ако 25 г-ни се натрупва по лев на м2, ще има достатъчно да се покрият щети от 7-8 по Рихтер (ако стане по-голям е съвсем друга трагедия, но надали).
Друг е въпросът, че в такива случаи като Бисер е добре някой да осъди държавата и тя по-добре да се подготви за следващото бедствие.
До коментар [#3] от "peshokev":
Застраховка живот не е задължителна, но дават отстъпка от данъците (както и за допълнително пенсионно осигуряване). Това ми се струва достатъчно. (Аз имам и застраховка живот, и допълнително пенсионно.)
Министър Найденов мисли,че е Председател на НАПС,а не министър в страна-член на Европейския съюз.Вместо да уволни половината от няколкохилядите чиновници в Министерството на земеделието и фонд"Земедлие",той по стар чиновнически обичай им търси работа,но с парите на частните селскостопански производители.
В условията на почти пълна частна собственост в областта на селскостопанското производство Министерството на земеделието и храните трябва да промени изцяло начина си на функциониране и да не се превръща в спирачка,както е досега,на българското земеделие.
Не му е работа на министъра да се опитва да манипулира пазара,както беше изказването му в края на жътвената кампания,че цените ще падат,нито да се меси в застрахователната политика на производителите.Утре може да иска да прави и национализация на земята,защото дължавата ,респективно той,е по умен и по добър стопанин от частните производители.
А защо земеделието у нас не се уреди като в ГЕРМАНИА?
Един лев за превенция спестява от 4 до 7 лева за щети. За да излезем от това бедствие по-силни, трябва много по-сериозно да се отнесем към оценките на рисковете и какви мерки можем да вземем, за да ги намалим. Ние трябва да работим много по-сериозно за превенцията. Там, където има рискове, ние трябва да знаем какви са. Може да се създаде катастрофичен пул, чрез който да се покриват нанесените щети в случай на природни бедствия, като се въведе задължителна имуществена застраховка за катастрофични рискове за минимална стойност. Събраните пари пък щяха да отиват за възстановяване на пораженията, както по имуществото така и по земеделската продукция.
По принцип съм против задължителното застраховане, хеле пък държавата да събира каквито и да било пари под форма на 'застраховка'. Да отказва да поеме отговорност за грешките си- също.
Но е факт, че често дребните собственици нямат застраховка, и след природно бедствие като градушка настава една пернишка трагедия, огледи на изпочупени малки парници, съсипана реколта, а цели села кършат пръсти и чакат на държавата.
КЪДЕТО ИМА ЗАСТРАХОВКИ ИМА И СПРАВЕДЛИВО ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ, НА ТОЗИ, КОЙТО ПОСРЕДНИЧИ ЗА ТЯХНОТО РЕАЛИЗИРАНЕ .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.