Синхронно потапяне
Растежът на икономиката последва забавянето в Европа и се сви до 1.6% за миналата година. Оптимистичните прогнози са за сходен ръст през тази
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Българската икономика, подобно на вече придобилото гражданственост клише за Европа, също се разделя на две скорости и това забавя растежа й до 1.6% през 2011 г. Обявените вчера данни на Националния статистически институт потвърдиха тенденцията за разделение между проспериращите експортноориентирани (основно индустриални) отрасли и стагниращите бизнеси, произвеждащи за местния пазар. Европейската статистическа служба (ЕВРОСТАТ) пък обяви 1.5% годишен растеж за еврозоната и 1.6% за целия Европейски съюз. Това означава, че България се движи със същите темпове, както по-големите членки, и ако в структурата на икономиката ни не настъпи промяна, за догонване трудно може да става дума.
Такава промяна може да дойде само по линия на външния сектор - под формата на инвестиции или банково кредитиране. Ако се съди обаче по също вчера публикуваните данни на БНБ за платежния баланс към края на 2011 г. това не е много вероятно - преките чуждестранни инвестиции в България намаляват с 40% до 1.06 млрд. евро, а частният сектор (основно банките) продължава да връща задълженията (основно към централите) трупани преди кризата, вместо да инвестира в нови производства и работни места.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
Защо не използвате .png файлове - компресират по-добре такъв тип графики при това без загуба на качество. Само зуумнете на един екран 1920*1600 да видите за какви артефакти става въпрос в тея .jpg.
Добре ни подредиха. 2011 ще ви се стори песен, 2012 - рецесия
Може би нефункциониращата икономика на България да се окаже спасителен фактор. По-добре на нула, отколкото на минус / кредит.
До коментар [#3] от "Balkanson":
бай си бабо
За малките фирми стана невъзможно да оцеляват. Ако това е била целта- постигната е.
Спасението е в сивата икономика. Щом в богатите западно европейски страни работят милиони гастарбайтери в зоната на сивата мъгла, защо при нас да не може. Всички мразят анархията, ама наужким. Когато стане въпрос за възраждане и прогрес винаги разчитаме на свободната инициатива и предриемачество в широките рамки на закона. Тогава законът започва да действа дотолкова, доколкото трябва да гарантира живота , собствеността и моралните устои на обществото. Осигурителните и търгашески задължения остават на заден план. На времето Кенеди каза: " Не питайте само какво държавата може да направи за вас, а какво ВИЕ можете да направите за СВОБОДАТА". Да не стоим като жертвени агнета пред олтара и да гледаме как се сриваме икономически и всякак, а да направим повече за СВОБОДАТА, просперитета и собственото си оцеляване.
България се движи със същите темпове, както по-големите членки, и ако в структурата на икономиката ни не настъпи промяна, за догонване трудно може да става дума.
Аз пъ си мисля, че можеше да е много по-лошо.
При ръст от 1,6 % на БВП,идентичен със този средно за ЕС,заглавие"Синхронно потапяне" звучи тенденциозно.Да има спад спрямо ръстта за предходния период,но и ръст,а не потапяне,както за България,така и за ЕС.
До коментар [#8] от "apollo":
Това казва и статията - да се разчетат икономическите сигнали, които сочат потапяне и за нас и за останалите от ЕС
"По-силния от очакваното ръст на БВП през четвъртото тримесечие на 2011 година се дължи най-вече на износа. Това сочи, че експортно ориентираната част от икономиката продължава да е конкурентноспособна. При това нарастващ положителен принос за износа има не само сектор производство, но и сектора на услугите"
Няма никакъв ръст на БВП, а и се казва растеж, през четвъртото тримесечие. Ако тези данни се потвърдят, БВП е спаднал по сезонно неизгладени данни през четвъртото тримесечие на годишна база, макар и с малко.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.