Експерти предупредиха и за опасни свлачища
Заради тежката зима учените очакват повишение на нивото на подпочвените води
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Експертите са обезпокоени, че при бързо топене на снега ще има опасност от ерозия и свлачища. Заради тежката зима учените очакват повишаване на нивото на подпочвените води, което е една от основните предпоставки земни маси да започнат застрашително да пълзят към населените места, съобщи БТА.
Всички регистрирани свлачища се водят на отчет в държавните геозащитни дружества към регионалното министерство с клонове във Варна, Плевен и Перник. Но не всички свлачища обаче са регистрирани, каза доц. Николай Добрев от секция "Геоложки опасности и рискове" към Геологическия институт при БАН. Последното мащабно активизиране на свлачища е от 1996-1997 г., като най-тежка беше ситуацията по северното Черноморие. Последната актуализация на картата със свлачищата в страната е от 2006 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Трябва да се вземат необходимите мерки и да се обезопасят с мрежи,за да няма пак нови нещастни случаи.
Аз това можех да ви го кажа отдавна. Предполагам,че не само аз съм го знаела. За язовирите също.
да действат,за да няма нови трагедии
Шанс сега нищо не може да се направи и пари да има.
До коментар [#4] от "bta":
С пари много неща могат да се направят, освен да се приберат в нечий джоб.
Безразборната сеч е основната причина - трябва да се залесят опасните участъци!
Държавата да се намеси докато не е станало твърде късно!
Европейските страни използват смесица от подходи за застраховането на природни катастрофични бедствия, а повечето от страните разполагат с национални застрахователни програми за катастрофични рискове и тероризъм.
Поради значителното нарастване на рисковете, свързани с природните катастрофи и терористичните атаки страните от Европа са разработили голямо разнообразие от подходи за увеличаване на застрахователния капацитет, който е насочен към катастрофичните рискове. Например, шестте Европейски страни: Франция, Германия, Италия, Испания, Швейцария и Великобритания, са разработили смесица от правителствени и публично-частни подходи за покриване на риска от природни катастрофи и тероризъм. В три от посочените страни Франция, Испания и Швейцария стандартните полици за собственици на недвижимо имущество включват и задължително покритие за природни катастрофи, а правителството осигурява точно определена финансова гаранция за плащането на щети в две от тези три страни. Останалите три страни разчитат главно на застрахователния пазар да осигури катастрофично покритие. Що се отнася до покритието на терористичния риск, четири от шестте страни са приели национални терористични програми, в две от които Германия и Великобритания тези национални терористични програми са задължителни, като правителството осигурява финансова гаранция, насочена към финансовите рискове, свързани с терористични атаки докато останалите две страни разчитат основно на застрахователните пазари.
Така че, докато ние спорим и умуваме:
ЗАСТРАХОВАНЕТО НА КАТАСТРОФИЧНИ РИСКОВЕ Е ОТДАВНА ПРАКТИКА В ЕВРОПА, КАКТО И В ДРУГИ СТРАНИ ПО СВЕТА!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.