Работодателите: Завършващите не са готови за пазара на труда
Заради отлива от някои специалности, оголването от кадри за цели отрасли на икономиката е неизбежно, показва проучване на БСК


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
от анкетираните работодатели са отговорили, че предприятието им предоставя възможности за стаж
От какво зависи удовлетворението на служителите на работното място?
83% - размера на възнаграждението46% - сигурността на работното място
45% - условията на труд
39% - справедливостта в заплащането
28% - наличието на обратна връзка, признание и справедлива оценка на трудовия принос
27% - възможност за професионално развитие
*Процентите са повече от 100, тъй като анкетираните са давали повече от един отговор
Търсенето на високообразовани кадри нараства, но завършващите средно и висше образование в България масово не са добре подготвени за пазара на труда. Друга причина младите хора да останат без работа или да не работят по специалността си е отливът на кадри от някои специалности, например техническите и пренасищането със специалисти в други области. Това са и причините, заради които оголването от кадри за цели отрасли на икономиката е неизбежно, показва проучване на Българската стопанска камара (БСК). Сред най-застрашените са металургията, машиностроенето и химическата промишленост.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
31 коментара
Услугите ще са водещи.Все повече фирми ще идват в България, но ще предоставят услуги. Така,че в следващите 10год. ще се търсят хора в сферата на услугите и търговията.
Висшият институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив от 10 години е Университет по хранителни технологии!
Парадоксът е,че хем плачем за висококвалифицирани кадри и компаниите се виждат в чудо как да си намерят хора, хем на места се оказват прекалено квалифицирани.
Случващото се е благодарение пак на намесата на държавата.
- народопсихология: важно е да имаш диплома, а не какво можеш и знаеш след завършване на университет. От тук, на университетите също им е все тая дали и как се реализират студентите след завършване.
- университетите не си сътрудничат реално с бизнеса, няма и защо да го правят.Студентите плащат такси без да изискват, а и държавицата помага.
- когато наемеш наскоро завършил студент, плащаш му заплата поне една година на загуба, до като започне да прави нещо, след това той става велик и иска увеличение. Ти не му го даваш, защото трябва да работи поне още една година на същата заплата, за да си върнеш инвестицията. Кодекса на труда, не ти позволява да сключиш договор с който да минимизираш рисковете от тази инвестиция. След това, всеки студент се оплаква, че навсякъде му искат стаж преди да го наемат.
- образователната ни система е консервативна и с остаряла материална база, няма достатъчно преподаватели на високо ниво идващи от бизнеса и работели реално по специалността която преподават. Системата не работи на пазарна логика.
В организационно ниво нищо в нашите университети не е "както трябва".
Има си достатъчно току-що завършили хора, които са готови да работят и за най-големите компании ако щете. Въпроса е, че бизнесът не предприема нужните действия за да открие навреме и да си подсигури услугите на тези млади специалисти.
Ами няма как завършващите да са подготвени , защото в университетите се набляга най- вече на теорията , а задължителните стажове много често са само фиктивни - хвърчащи листчета .
Освен това много рядко се дава шанс на студентите и въобще хората без стаж. Всяка фирма има определени принципи на работа , които се научават в процеса на работа .Трябва първо някой да ти гласува доверие, за да приложиш на практика , това което си учил , да разкриеш потенциала си .
Има липса на кадри в едни области и пресищане в други , защото няма връзка между образователната система и бизнеса. Когато решаваш , в кой университет и за каква специалност да кандидатстваш , никой не ти дава информация каква е реализацията в тази област след завършването , търсят ли се такива кадри или не .
Да не говорим , колко млади хора предпочитат да работят като сервитьори и бармани вместо да работят по специалността си за 300-400 лв , защото трябва да се издържат сами , да помагат на родителите си да изплатят ипотеката ....
Вината е на двете страни, не са виновни само децата. БГ работодателят иска веднага готови хора, а такива се получават след години работа. Но в същото време не искат да наемат млади и отворени хора, по простата причина, че трябва да се инвестира време и търпение.
И екипната работа, айде сега, всички ходим на работа и знаем, че екип в истинския смисъл на думата няма. Никой не работи еднакво с останалите, и никой не мисли еднакво. Индивидуалистите оцеляват и печелят. Смисъла на екип се влага в добрутрото, стискане на зъби и наведената глава.
В същото време излезлите от университета искат веднага да заемат ръководни длъжности. И няма как да стане, ако фирмата не е на тати.
До коментар [#2] от "depe6o":
Променено! Благодаря за уточнението.
Добро утро, разбираш ли! Къде ви са изискванията към министерството на образованието бе господа работодатели? Ама какво може да се очаква от червени патрони. Сетиха се.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.