Общините настояват част от данъка върху доходите да остава за тях
Сред другите им идеи са по-богатите общини да подпомагат по-бедните, а държавата да осигурява стимули за "сдружаването" на общините


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Част от данък общ доход (ДОД), в най-добрия случай половината (5% от общо 10 на сто), да стане общински и да остава за бюджета на местните власти. Държавата да осигурява икономически стимули за общини, които обединяват усилията си и предоставят различни услуги съвместно. "По-богатите" общини да помагат на "по-бедните". Да се насърчи участието на гражданите в местното самоуправление.
Това са основните акценти в исканията на местната власт. Общинарите ще настояват тези промени да бъдат направени или като се напишат три напълно нови закона – за местното самоуправление, за местните данъци и такси и за местните финанси, или чрез разработването на единен кодекс за местното самоуправление.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Аз пък настоявам за по-голяма прозрачност при разходването на парите при процедури по реда на ЗОП.
Настоявам за тотален независим контрол на средствата, които изразходват общините.
Настоявам и за повече отговорност и по-адекватно отношение към нашите финанси...
Предложението не е ново, но има логика! Защото едни общини, с концетрация на много и работещи фирми получават повече финансови средства и имат възможност да извършват всякакви ремонтни работи, а други които нямат подобен ресурс, се чудят как една пешеходна пътека да боядисат! Да не говорим за фирми развиващи дейности в доста градове на страната, а регистрирани и плащащи данъци в друга община (в повечето случаи София)!
Повдигна ли се въпросът за общините с доказано население под 6 000 граждани при последното преброяване, които според закона за териториалното деление подлежат на закриване/обединяване?
Повдигна ли се въпросът за общините, които харчат почти целия си бюджет за поддържане на допотопни, вечно губещи и свръхзадлъжняли болници?
Ами имат право, след като държавата им прехвърля все повече отговорности. Стига администраторите да не си ги раздадат като ДМС.
Данък общ доход се съкращава ДОД, а ДОО е държавно обществено осигуряване и няма нищо общо с ДОД, Г-жо Черкезова. Така написано е изключително груба грешка.
До коментар [#5] от "jelezen":
Прав сте за буквената грешка при изписването на абревиатурата на данък общ доход. Коригирана е. Благодаря за реакцията:)
Това е отлична идея. В момента има огромна централизация - пари от Републиканския бюджет се наливат в София, а инвестициите в по-малките градове са минимални. Това води все повече хора да се местят в София което води до проблеми с инфраструктурата в София и обезлюдяване в останалата част от страната.
Другата порочна практика е да се саботира местното управление ако не е от управляващата партия. В Пловдив например, Славчо (който не е много цвете за мирисане, но все пак) му спряха всички пари, а когато новия кмет (от ГЕРБ) беше избран, веднага ги отпуснаха.
Също така, колкото по-близко са парите до народа, толкова по-добре се контролират.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход