Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Скандалите от последните месеци с цените на лекарствата, случаите на полицейско насилие, споразумението ACTA, раздадените бонуси и т.н. са оказали влияние върху рейтинга на управляващите, който бележи спад от 2% спрямо декември, показват данните от националното представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено от 22 до 29 февруари сред 1015 души.
Нагласа да гласуват за управляващите заявяват 23.9% от пълнолетните граждани на страната. Подкрепата си за партията оттеглят най-вече жителите на областните градове и селата, средните поколения, хората с високо образование, отчитат социолозите.
Борисов запазва позицията си
Премиерът Бойко Борисов обаче запазва одобрението на 38% от избирателите, сочи проучването. Доверие в него са изразили по-широки обществени кръгове, отколкото към кабинета. Като важен ресурс за него се очертава подкрепата сред средните социални слоеве, но в областните градове и селата критичността расте с по-бързи темпове.
Цветанов за първи път "по-неуспешен"
Оценките за правителството се запазват почти без промяна в сравнение с декември – 22% положителни, 36% отрицателни. Одобрението идва основно от електората на ГЕРБ и в по-малка степен от симпатизантите на "Атака" и "Синята коалиция".
За пръв път вътрешният министър Цветан Цветанов, макар да остава най-одобряваният член на кабинета, за първи път събира повече негативи за работата си - през февруари той е посочен с 23.4% като неуспешен и с 20.8 на сто като успешен.
Нито един от министрите не е безусловно "успешен"
Николай Младенов, Мирослав Найденов и Лиляна Павлова са аритметически най-одобряваните министри. Ръст в негативните оценки имат министрите, които пряко или косвено бяха засегнати от събитията с най-голям обществен отзвук през последните два месеца – Нона Караджова и Стефан Константинов. Лидер по ниска оценка продължава да е Симеон Дянков - с 25.8% към 12.7% в полза на "неуспешен".
Задълбочава се отрицателната оценка и за отскоро назначената за министър на правосъдието Диана Ковачева.
В хватката на казусите със споразумението ACTA и шистовия газ, към които общественото мнение е силно критично, поведението на Трайчо Трайков и най-вече поетата от него отговорност е оценена от гражданите - събитията не са довели до спад в неговия индекс на доверие.
Парламентът и президентът - традиционно
Парламентът продължава да страда от дефицит на доверие
- със запазеното равнище от едва 11 на сто доверие.
След встъпването си в длъжност президентът Росен Плевнелиев е прибавил по 1% и към положителния, и към отрицателния си рейтинг, които са съответно 43% срещу 16%. Без мнение за дейността му са все още висок дял от гражданите - 41 на сто.
Да | Не | Без мнение | |
в икономиката | 72% | 14% | 14% |
във финансовите институции | 67% | 17% | 16% |
в съдебната система | 41% | 40% | 19% |
в медиите | 21% | 61% | 18% |
в живота на гражданите | 19% | 64% | 17% |
PR стратегията на правителството във връзка с наводненията в Югоизточна България е дала резултат - 56% от българите оценяват положително реакциите на управляващите, които посетиха наводнените селища, включително с бронетранспортьор и хеликоптер "Кугър". Превишаването права на полицаи и случаите на насилие от униформени събира 69% негативни мнения, следвано от цените на лекарствата - 58 на сто.
Важен момент е, че 27% от българите смятат, че отговорност за високите цени носят фармацевтичните компании, докато 69% са убедени, че отговорността е на здравната каса и министерството, които не са реагирали своевременно в полза на пациентите.
Предложението на министър Дянков лихвите по банковите кредити да се определят съобразно публично достъпен пазарен индекс се одобрява от 59% от българите срещу 24 на сто, които не са съгласни с такъв подход.
Отговорите на въпросите за и против намесата на държавата в различни сфери показват, че мнозинството от българите продължават да смятат, че там, където регулацията не е постигнала добри резултати, е необходима още по-голяма регулация, коментират социолозите.
Дори по отношение на съдебната система мненията са поляризирани - 41% смятат, че е добре държавата да се намесва в работата й срещу 40% против. Единствено за медиите и частния живот на гражданите преобладават мненията против държавната намеса - съответно от 61 и 64%.
Новосформираните организации и сдружения все още не се възприемат от избирателите като реална политическа алтернатива.
Председателят на сдружението "България на гражданите" Меглена Кунева е сред тримата най-одобрявани политици в страната с 26% лично доверие след премиера Бойко Борисов и предишния президент Георги Първанов, който е с 33 на сто подкрепа. (Данните за еврокомисаря Кристалина Георгиева - 57%, и на президента Росен Плевнелиев - 43%, положителни, са извън сравненията на рейтинга на политиците.)
Само по себе си одобрението за Кунева е индикатор за значим електорален потенциал, който обаче все още остава под въпрос, коментират социолозите. Според проучването около 10 на сто от българите заявяват интерес към движението, но едва 2% - твърдо намерение да гласуват за него.
Има леко подобрение в позициите на БСП, чиято подкрепа се покачва от 16% на 17%.
По-значима динамика във влиянието на партията може да настъпи в зависимост от посоката, в която ще се развие битката за лидерския пост. С 3 на сто - до 20%, нараства и одобрението за лидера Сергей Станишев.
Електоралният потенциал на ДПС и доверието в лидера Ахмед Доган са в рамките на традиционните 5% от избирателите. "Синята коалиция" запазва 2.9%, а доверието към съпредседателите й Мартин Димитров и Иван Костов е съответно 7% и 6%. Одобрението за "Атака" и лидера й Волен Сидеров продължава да ерозира. Влиянието на партията е свито до 1.9% от българите, а на Сидеров – 4%.
18 коментара
Ха-ха-ха!
Тъкъв народ , тъкъв цар.
Ако считате, че ->
БСП (с тях получавате и Ахмед Доган и лобито на руските олигарси);
БНГ (с Кунева получавате комунистите и Доган);
ДПС (с турците получавате комунистите);
Атака (с шизофреника Сидеров получавате изолация);
Синята Коалиция (с Костов получавате Шеврон и др. американски измамници);
РЗС (Яне даже няма да го коментирам тоя клоун)
...
че някоя от гореизброените партии са по-добър вариант от Пожарникаря, гласувайте с минус за този коментар. Благодаря.
Дали Алфа Рисърч си верват на глупостите ?
Синята коалиция не я бройте повече. Първо на първо това не е никаква коалиция, а и нищо чудно следващия път изобщо да не влезнат в парламента. В резултат те ще се до-разцепят на нови нано-прото и т.н. партийки и формаций
Одобрението към Лентореза се базира само на липсата на видима алтернатива у допитаните. ГЕРБаджиите излязоха пълен провал, така както и НДСВ, комунистите и СДС.
На хората не им остана дори и на църква да ходят, че посредниците между тях и Бог са същите крадливи некадърници.
Всичките са маскари :) A5%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D1%81+%D0%B4%D0% B5%D1%81%D0%BD%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D1%8 6%D0%B8%D0%B8+%D1%81%D0%B0+%D0%BF%D0%BE-%D0%BC%D0% B0%D0%BB%D0%BA%D0%BE+%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%B B%D0%B8%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B8
http://www.klassa.bg/news/Read/article/194465_%D0%
Кунева с 2% твърда подкрепа и интереса на всеки десети
Винаги и за всичко ще се намерят 2% заблудени люде!
До коментар [#6] от "КЛЮЧАРЪ":
ието към Лентореза се базира само на липсата на видима алтернатива [/quote]
[quote#6:"КЛЮЧАРЪ"]Одобрен
А защо няма алтернатива...защото досега всички крадяха за разлика от ГЕРБ...
[quote#9:"BGman1"]досега всички крадяха за разлика от ГЕРБ... [/quote]
ието към Лентореза се базира само на липсата на видима алтернатива у допитаните[/quote]
Ама ти май наистина си вярваш. Кази честно, пееш ли си "Подажд, Господи, благочестивому и православному болгарскому премиеру и сохрани Его на многая лета! Многая лета! Многая лета! Многая лета!"
[quote#6:"КЛЮЧАРЪ"]Одобрен
Е значи нема разлика със САЩ и слугата на крадливата олигархия Обама... Само дето се чудя дали БГ се американизира или САЩ балканизира... Ама Бойко не го мисля дето образованите не го одобрявали, ще му бъде страшно когато простото мнозинство вземе да не одобрява, ама това нема как да стане докато консумацията на чалга и ракия представлява 50% от икономиката...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.