

Георги Ганев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

От 2003 Георги Ганев е асистент в Стопански факултет на Софийския Университет. От 2005 е председател на УС на Българската Макроикономическа Асоциация.
Интересите му са в областта на макроикономиката и паричната теория и политика, политическа икономия, икономика на прехода, икономика на растежа и развитието, нова институционална икономика.
В университета преподава курсове по макроикономика, пари и банки и по нова институционална икономика.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
На това статия ли му се вика?
наистина е много добър
много качествен разрез... и идеята за триизмерното описание на проблема... и избора на трите оси и какво мерят
С това няколко докторантури могат да се направят
Аз пък очаквах, след този академичен разрез, да видя предложения за конкретни стратегии - желателно, не в същия академичен стил и с много повече конкретика ... Изключително уважавам Георги Ганев и знам, че може да говори и обяснява на много по-разбран език.
До коментар [#3] от "Булаир": Останал е на академично ниво, без конкретика.
Когато видя някой през 2012 да ми говори за „стратегии” към 2020, първата ми реакция е да не го чета, защото това не е даже и тактика, ако приложим уроците от . Тук изневерих на принципа си и съжалявам.
Публикувано през m.capital.bg
Мисля в началото на статията си е казано доста ясно, че в момента сме във фаза на дефиниране на проблема - тепърва ще се търсят последващи противодействия. Друг е въпросът, че българският начин на мислене има малко трудности с тълкуването на метафори като тази за кошмара.
Колкото до следващите 10 години: за съжаление японският сценарий за продължителна рецесия изглежда все по-вероятен. Постепенно се превръщаме в старчески дом неспособен да следва високите технологии. И по естествен път идва и въпросът: на къде да ориентираме икономиката си?
А) Портал за Китай в ЕС Б) Да продължаваме да стопяваме икономическата разликата, обслужвайки ЕС като по-евтини В) Ориентираме се към неразвити пазари като бившия ОНД, Балканите и Северна Африка и Близък Изток. Д) Друго...
И говорейки в контекста на метафорите, аз лично бих избрал "швейцарския вариант" -може би е време да учим китайски.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.