Ниското образование може да доведе до социални взривове
Неграмотността заплашва с напрежение между централните градове и периферията


Петя Кабакчиева

©
Капитал
©
Капитал
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

Преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски" (от 1987 г.). Председател на Управителния съвет на Институт "Отворено общество" – София (от 2006 г.).
Член е на Европейската асоциация по социология; заместник-председател на Българската асоциация по социология; председател на Асоциацията за социални изследвания.
Оказва се, че българското училище не преодолява вече сложили се социални неравенства, а ги задълбочава.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
за съжалиение - такава е жестоката действителност
Една от сериозните причини за това дередже на образованието е пазарният фундаментализъм в чалга разновидносттта му, с която пишман икономисти зомбират обществото повече от 10 години.
Според тия чалга икономисти няма такова нещо като "обществено благо", има само "невидима ръка на пазара", която прави всичко прекрасно. На гърба си буквално почваме да се научаваме, че образованието и здравеопазването са обществени блага, а не само "услуги".
Специфична ирония е, че главните чалгаикономисти са от подопечния именно на авторката институт "Отворено общество" :-(
Хм - демокрация бря - и накрая лалала
И за кво го има тоя институт - отворения ? Аз викам да го закриват вече - време му е
Обществото ни на поправителен,това е то.Защото дълго време ще сърбаме попарата,която забърка прехода.
Просто някой по онова време е подменил ценностите.Убедил ги е ,че няма нужда от образование! Има редица въпроси като : Защо,след като на поста,който можеш да заемеш заради способностите си ,в крайна сметка назначават свой човек? Защо,след като неизучелият се обикаля с красива кола и красиви жени по улиците? и тогава да се чудим защо се увеличава сивия сектор!
"И най-малкият проблем би бил тяхната лява ориентация - защото те ще настояват за социална държава, с високи социални разходи..."
Изясни ми се какво всъчщност строиха българските "социалисти" толкова години - те си отглеждаха нов електорат, защото "червените бабички" са на приключване.
Макар че картината е страшна, искам да поуспокоя песимистите, че от всички описани в групата статии процеси, този изглежда да е най-лесно обратимият - възможно е тенденцията да се обърне при последователно старание в продължение на 10-15 години.
Само дето старчоците и комунистите трябва да не пречат.
Грешката в образованието е в двете думички — безплатно и задължително. Как може едни и същи деца, да се държат като гамени в училище и като прилежни ученици при частните учители? А защо още преди освобождението, неграмотните хора са събирали пари за да назначат дасакал в селото/градчето — хем е било скъпо, хем не е било задължително?
Е, и?
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход