Регионални, демографски и здравни дисбаланси
Вероятността за риск при връзката между различията в центъра и периферията


Васил Гарнизов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
(по-малко магистрали и пътища, повече образование и конкурентност

Васил Гарнизов
Васил Гарнизов е заместник-председател на Асоциация за антропология на Балканите и ръководител на Централното координационно звено по Специалната подготвителна програма на Европейския съюз за България. В периода 1999-2001 г. е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството на Р България.Работил е в секция "Теория на фолклора" в Института за фолклор към БАН, бил е парламентарен експерт по местно самоуправление, регионално развитие и благоустройство, както и генерален директор на Националния център по териториално развитие и жилищна политика.
Член е на Международната асоциация по прагматика в Амстердам, Асоциацията на европеистите в Брюксел, Управителния комитет по местни и регионални власти на Съвета на Европа, Междуведомствения национален съвет по етнически и демографски въпроси към Министерски съвет, Програмния съвет на Българска национална телевизия.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
- да се промени философията на регионалната политика (по-малко магистрали и пътища, повече образование и конкурентност)
Не виждам причина за противопоставяне, изисквано от автора - нужни са както магистрали и добри пътища, така и инвестиции в образование и наука
- да се направи спешна интервенция в посока на произвеждане на нов ромски елит (целеви стипендии за висше образование на роми, приемани във ВУЗ при занижени критерии)
Мерси. Занижени критерии - как е възможно такова нещо: и след това тия хора ще влязат в управлението и ще управляват по -умните от тях.
И сега критериите са твърде занижени в системата на образованието- всеки,който влезе - а всеки може да влезе, гарантирано ще излезе.
Мерси още веднъж. Ако умни хора развиват икономика и управляват държавата, ще има работа и хляб за всички, включително и за т.нар.,кой знае от кого -роми, а това е, което е задължително да им се осигури,както и на всички българи, а оттам нататък възможностите са равни за всички.
Доста глупости събрани на едно място. Основното е да се намали драстично броя на държавните хрантутници, като въпросния автор, дето нямат принос за 5 лева към БВП в мизерния си живот. Без магисрали и пътища няма частен бизнес, без частен бизнес няма пари! Тъпите хрантутници да си го набият в главата. Иначе им дай програмки, парички да разпределят, бонусчета... ...паразити!
" В периода 1999-2001 г. е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството на Р България.
Работил е в секция "Теория на фолклора" в Института за фолклор към БАН, бил е парламентарен експерт по местно самоуправление, регионално развитие и благоустройство, както и генерален директор на Националния център по териториално развитие и жилищна политика."
ОТ ЧОВЕК, ДЕТО НЕ Е НАПРАВИЛ НИЩО, ДОКАТО Е БИЛ НА ВЛАСТ, АКЪЛ НЕ ЩА !!!
Присъединявам се към горните коментари
Публикувано през m.capital.bg
От така направените и съвестно прочетени от мен анализи, констатации, изводи и препоръки разбрах, че се прави опит да се съчетаят практиките от миналото (лица от малцинствени групи да влизат в учебни заведения, извън установените стандарти) с новите такива - участието на все по-безотговорната държава (закриване на регионални представителства в различни отрасли) и като резултат - съсипване на цели области- икономически, социално и разбира се, на нивото на безнадежността на всяка отделна човешка съдба. Без магистрали, без училища (закриваме ги защото няма деца, ама няма деца, защото ги подгонваме към по-големия град, където пак няма работа ....) без болници, без театри, кинозали, спортни площадки.... Защото всичко изядоха безотговорни хора, облечени в законова или криминална власт.
Не виждам никакви практически решения в препоръките на г-н Гарнизов.
Съжалявам, но това е просто статия, написана в уютния кабинет, а не отговорен анализ на загрижен учен и общественик.
На ромите им е необходимо основно и средно образование. Глупост е да им се подарява висше. Важното е деца да не раждат деца! Това става с елементарно образование. И без това висшето образование девалвира.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход