Произходът на думата риск е свързан с този на корен. Тя идва от старогръцки и е преминала в латинския. В античната митология това са корените една дива смокиня, в която Одисей се е спасил. Оттогава корен и риск е започнало да означава опасност в морето, но и шанс за спасение. В арабския език думата има значение за придобиване на богатство и благосклонна съдба.
Думата риск, която ние използваме и във вида, в който я познаваме, се е появила в морското застраховане през ХVІІ век. Бихме могли да кажем, доста грубо, разбира се, че модерният свят е свят на рисковете.
Проектът, който се представя от фондация "РискМонитор", се занимава с рисковете за националната сигурност на България през следващите 10-15 години. Става въпрос за сигурността на гражданите и функционирането на институциите в различни сфери на живота. Разгледани са евентуални събития и процеси, които могат да бъдат повлияни от политики. Поради тази причина всички форсмажорни обстоятелства, природни бедствия, в някаква степен са изключени от тази кръгла маса. И за разлика от концепциите и стратегии за национална сигурност, каквито бяха прегледани в огромен обем и, мисля, в достатъчно количество, в нея се говори и мисли за заплахите като част от естествения ритъм на света, в който живеем, а не като инциденти, крайно нежелани и възникващи хаотично.
Тъй като рисковете са навсякъде около нас, естествено е и ориентирането на проекта към големи обществени рискови сфери, каквито могат да бъдат сривът в икономиката или финансовата система, колапсът в енергетиката, социалният конфликт, регионални, социални и здравни дисбаланси и, разбира се, организираната престъпност, структурните фондове, образованието и не на последно място криминализацията на институциите.
Вижте потенциалните рискове за националната сигурност на България, възможните им управления и решения, в анализите, представени от фондация "РискМонитор":
Стефан Попов: Какви да са стратегиите на България в близкото бъдеще
2. Кубът на икономическите рискове
Георги Ганев: Предизвикателствата пред България в следващото десетилетие
3. Все по-малко "котви на стабилност" и все по-висока ентропия
Илиян Василев: Рисковете пред развитието на България - оценка и управление
4. Рисковете на енергийните предразсъдъци
Юлиан Попов: Енергетиката трябва да се гледа умно, стереотипите създават опасности
5. Ниското образование може да доведе до социални взривове
Петя Кабакчиева: Неграмотността заплашва да промени структурата на икономиката
6. Маргинализация - рискове и сигурност
Албена Стамболова: Социалното изключване е сериозен проблем, който може да предизвика конфликти
7. Невъзможните фондове на ЕС
Николай Янев: Предизвестеното административно благополучие
Васил Гарнизов: Вероятността за риск при връзката между различията в центъра и периферията
Произходът на думата риск е свързан с този на корен. Тя идва от старогръцки и е преминала в латинския. В античната митология това са корените една дива смокиня, в която Одисей се е спасил. Оттогава корен и риск е започнало да означава опасност в морето, но и шанс за спасение. В арабския език думата има значение за придобиване на богатство и благосклонна съдба.
Думата риск, която ние използваме и във вида, в който я познаваме, се е появила в морското застраховане през ХVІІ век. Бихме могли да кажем, доста грубо, разбира се, че модерният свят е свят на рисковете.
12 коментара
Ситуацията да се стигне до тук се заключава в, накратко в народопсихологията.............. ....................................
Ще има нови катаклизми, мирът е застрашен, там е и най-големият проблем.България страна е малка.Разединението ще ви хлъзне в посока на война и ще загубите вие целостта.Кибритени клечки от ляво, от дясно ГЕРБ ще поставят на тясно.Изборите догодина ще спечелят ги двамина/ две партии в коалиция/.Ще си отидат много бели ръкавели.Правителства се сменят, чиновниците управляват, информация невярна те подават.И всеки нов в кабинета попада в примката на бюрократи, живеят те в палати.Размирисват се от после Алековите маскари, кой тях ще усмири?Коалиция на ГЕРБ и БСП , народът сам ще избере.Ляво с дясно се не траят, но хорото ще играят.Целта ще е обединение , стига с тези разделения.Аспаруховият сноп от пръчки пак ще бъде здрав, макар народът наш да е сиромах.Изкуплението става бавно, просветлението ще е славно.
Глупости... поредната порция негативизъм, който ни поднася поредната медия...
Похвална е инциативата да се направи подобен анализ, но за съжаление освен Стефан Попов, Ганев и донякъде Гарнизов останалите участници май никога не са се занимавали с подобни неща.
Особено трогателен е Юлиан Попов с папагалските си повтаряния на тези, които очевидно не разбира достатъчно в дълбочина.
Другите са стандартни лаладжийски описания на познати проблеми, с които хората очевидно си вадят насъщния генерирайки кошове празни приказки.
Айде, после пак по същество и моето скромно мнение.
Дали ако такава кръгла маса за рисковете за националната сигурност се беше състояла преди 20 г. щеше да отчете драстичното обедняване на българския народ, демографската катастрофа, турцизацията и маргинализирането на цели групи от обществото, опошляването на културата и образованието, предаването на националните интереси?
Най-бедната страна в ЕС с най-много мюсюлмани и роми (римляни, ромеи и други цигани) е закономерно да е силно рискова държава. Политиките на правителство и парламент на този фон са доста грешни и смешни. България ще се промени толкова много в следващите години, че малцина ще могат да я сравнят със спомените си. София и Варна ще стават все по-големи и мръсни градове - гета. Останалата част от страната ще бъде в ръцете на местни феодали. феодалите ще могат да управляват все повече на по-малка цена. Дали това ще доведе до благополучие в обществото е доста съмнително. Емигрантите ще се увеличават, особено след 2014 година. След 15 години, благодарение на местната политика, ще има региони с все по-малко стопански активни българи. Турция с икономическия си растеж, ще бъде притегателна сила както за хората така и за земята им в местата с преобладаващо население от мюсюлманската вяра. Университетското образование, което и в момента не е много престижно, ще се срине под нивото на средното, особено спрямо онези средни училища с традиции. Образованието в чужбина все повече ще се налага като мярка за по-добро заплащане. Ще има още много европейски компании, които ще внасят специалисти и особено менажери. Администрацията ще бъде все по-голям проблем и пречка за бизнеса. Конфликтът на интереси го очаква невероятен възход.
Тези прогнози Ви се виждат мрачни, просто поживейте в България още 10 години и ще Ви се струват оптимистични ...
До коментар [#2] от "latinka_":
go and see a doctor
Докато не се осъзнае, че не риск, не заплаха, а най-голямата реална пречка пред развитието на България, като държава и общество и превръщането й в нормална правова държава е комунистическата мафия - наследство от тоталитаризма, която процъфтява и през последните 22 години.
Единственото решение е ЛУСТРАЦИЯ на висшата номенклатура на БКП и репресивния апарат.
За другите заплахи да му мислят ЕК, НАТО, ФИФА, ФАФА и ФУФА.