Ще излезем и на външния пазар на дълг
Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков пред "Капитал"


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
На каква стратегия ще заложи държавата, за да осигури нужните средства за погасяване на падежиращите в началото на 2013 г. еврооблигации, как ще се развива икономиката и какви промени предстоят в заплащането на администрацията. По тези въпроси потърсихме позицията на финансовия министър Симеон Дянков. Като вицепремиер в кабинета "Борисов" той координира работата на министерствата с икономически профил.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
24 коментара
Както съм казвал много пъти - Дянков е най-добрият финансов министър от последните 20-тина години.
Дянков: "Добре е, че в България предишните две правителства са заделяли средства, но според мен би било много по-добре, ако ги бяха използвали, за да изплатят дълга."
И ако не бяха ви оставили 8млрд. резерв щяхте да търсите заеми от МВФ и СБ в тая криза, в която замразихте пенсиите и заплатите, но щедро си раздавахте БОНУСИ. БОНУСИ за какво? Много цинично. Управлението на ГЕРБ не е по-добро от това на тройната ламя. При тях поне имаше излишъци и увеличаване на пенсии и заплати. Вие обаче опуквате пари, де що намерите и все сте на дефицит. Сега и на сребърния фонд сте се наточили. И кога ще излезем от кризата? Управлението на ГЕРБ може да се сравни с това на БСП при Жан Виденов. Народа сега толкова обедня, колкото и тогава. Сега обаче разделението свръхбогати и свръхбедни е както никога досега.
Отишло веднъж едно момиченце в мелницата и казало: - Бате, дай малко брашно, та мама да омеси хляб.
След някоя и друга година, пак така: - Бате, дай малко брашно, та с мама да омесим хляб.
Пак минали няколко години: - Бате, дай брашно, да омеся хляб.
Поотупал мелничаря брашнения чувал, посъбрал каквото останало и какво да види - усмихнатата девойка порасла. Дори и на хорото се хваща наравно с другите.
Фискален резерв = буфер. При намаляване на риска, съответно се очаква и намаляване на фискалния резерв. Един от основните дългосрочни фондове за финансиране е селското стопанство. Очаква се, че след 20 години аграрният ни сектор ще е много добре развит, което ще е предпоставка за изравняването ни със страните от ЕС. Т.е. намаляването на фискалният резерв е насочено към този бъдещ момент, когато състоянието на икономиката ни няма да се нуждае от стабилизационната роля на един такъв значителен резерв в този му вид.
До коментар [#1] от "Raz Dva Tri": Който надгражда над труда на предшествениците си :-)
яко е вдигнал мерника на сектор 'Сигурност' :-)
До коментар [#3] от "straw_sec":
Намаляването на резерва СЕГА, защото вече е на ръба, било прецелено за след 20 години, когато аграрния сектор щял да бъде развит???? Това на някоя от партийните сбирки на ГЕРБ ли ви го обясняват или просто се шегуваш?
[quote#1:"Raz Dva Tri"]Както съм казвал много пъти - Дянков е най-добрият финансов министър от последните 20-тина години. [/quote]
Дянков не знае на кой свят се намира. Оставям настрани факта, че лъже. На едро и без да се притеснява. Това очевидно го прави, защото е оценил средата и слушателите. Жалко за слушателите.
Да вземем примерно това твърдение: "Само 6 държави в ЕС имат фискален резерв въобще, 21 държави нямат такъв резерв."
Смелостта с която финансовото ни недоразумение хвърля тезата е зашеметяваща. Ще го пратя да си поспори с Жоро Ангелов. http://ikonomika.org/?p=6259
Трябва да си безочлив наглец, за да изплескаш това: "Иначе най-лесно е да направя това, което е направил Милен Велчев – да пласирам външна емисия - става за три седмици, и да я оставя за след 5 години да я мисли някой друг финансов министър."
Може много да се говори за сделката с дълга, но Милен Велчев намали номинално дълга с близо шест милиарда лева, а горното нищожество го увеличи за две години с два милиарда. Като пътьом опраска и пет милиарда от фискалния резерв.
Справка за "знаещият" и многократно твърдящият глупости Raz Dva Tri тук: http://www.stat.bg/bg/indicator/565/
Да се спори с фантасмагориите на Дянков е трудно, та да не кажа невъзможно.Тезите му не са за икономисти, а за други специалисти, обикновенно облечени в бяло. Доколкото мога да си позволя съвет към пишещите тук, той е да погледнат резултатите от двугодишното мотане на лицето из коридорите на МФ и да говорят с числа. За да не се приобщават към групата за терапия.
До коментар [#6] от "Graf":
От това, което казваш, най-лошото е, че наистина Дянков прекалено много подценява аудиторията. Малко некоректно обаче препращаш Дянков, към Георги Ангелов, защото би трябвало да поясниш на аудиторията, че философията на Георги Ангелов е всичко за капитала нищо за държавата, а от там и нищо за социални разходи, пенсии и т.н.
Не може хем да си против обедняването на пенсионерите, хем да вдигаш знамето Георги Ангелов. Аз бих ти цитирал Иван Ангелов, който приема, че трябва да се увеличи публичното потребление, дори и с цената на временно увеличение на задлъжнялостта. Казвам временно защото това потребление поражда продукт, който чрез данъчната ни система ще върне близо 100% от разхода в бюджета.
[quote#7:"tribiri"]Малко некоректно обаче препращаш Дянков, към Георги Ангелов, защото би трябвало да поясниш на аудиторията, че философията на Георги Ангелов е всичко за капитала нищо за държавата, а от там и нищо за социални разходи, пенсии и т.н. [/quote]
Пращам го да се надлъгва със съмишленици. А Иван Ангелов, вечната Амбър не ми го хвали. Този пък, като ченгето Парамов вика да развържем харченето. Със заеми.
Пътят е друг. Промяна на данъчната философия, а има едни доходи, дето ги облагат в почти целия свят, а тук и няколко други бананови републики стоят неприкосновенни. Доходите от лихви по депозитите плюс още 5% от дохода от капитал. Само там има резерв от 1.5 милиарда за фиска. Запушат ли се дупките по тютютневата контрабанда, само по нея, плюсът за фиска става 2.5 милиарда, а ако вдигнем на 2500 тавана за осигуряване и направим вноската по 10% за работодател и работник, НОИ ще балансира бюджета си, та данъчните приходи ще отиват по предназначение.
Е, няма да преразпределяме 35%, а 40, като Естония и Чехия примерно, но няма и да виждаме ровещи по кофите старци и емигриращи младежи. Не е малко, нали?
До коментар [#8] от "SorryLol":
ture=related
Ето ти един добър икономист. Изслушай го внимателно: http://www.youtube.com/watch?v=HtL8iilb1nI&fea
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход