Масовата криминализация
Защо законите не трябва да се променят според емоциите в обществото
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Два протеста се състояха в един и същ ден тази седмица – единият в Перник, другият в Добрич. Поводът беше един – сблъсъкът между три момчета в Студентски град, завършил с намушкването и смъртта на едно от тях. В Перник, близките на убитото момче искаха възмездие, а в Добрич приятелите на обвинения в убийството – свобода. Управляващите този път бяха объркани. Сложността на обществените настроения нямаше как да се материализира в конкретен ангажимент – например да се криминализира носенето на ножове сред студентите или да се забрани достъпът на перничани до студентските общежития. Само няколко дни по-рано обаче вицепремиерът Цветан Цветанов и зам.-председателят на парламента Анастас Анастасов след среща с роднини на загинали в катастрофи се ангажираха "до един месец" да бъдат приети серия от законодателни промени. Обяснени от Цветанов, промените звучаха така: "Когато се случват инциденти на пътя, законодателството и правораздаването ще бъде адекватно. Постарали сме се да отговорим на очакванията от обществото."
Поетият законодателен ангажимент може и да е в тон с моментните обществени очаквания. Но със сигурност не е резултат от анализ на проблема - за наказанията и ефективността на наказателната политика при пътнотранспортни произшествия, превенцията на нарушения по пътищата, противоречивата практика на органите на съдебната система и т.н.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
24 коментара
"Те знаят отлично какво е престъпление, знаят какви наказания се полагат и си казват - какво им трябва на прокуратурата - някакви доказателства. Стига с тези работи. Докато не преодолеем този инстинкт да криминализираме всичко, много трудно ще имаме смислена наказателна политика."
_______________
И това е главният ни прокурор?
Ми да почнем да раздаваме административни наказания за убийство. То много разлика няма със сегашната ситуация - и без това дават само условни присъди. Никой не влиза в затвора. Да налагат глоби и това е. Ама що ли се учудвам - то места в затворите няма.
__________________
За похитителите няма никакъв стимул да пазят жертвата жива, след като наказанието за отвличане и убийство е едно и също.
__________________
Покъртителна логика. Значи, похитителите мислят за потенциалното наказание, а не за откупа, който ще получат? Явно всеки похитител в детайли познава НК. Направо ме разбихте с това умозаключение.
__________________
"Не знам дали ще ви изненадам, но през 2010 г. беше ликвидиран единственият държавен орган, който извършваше криминологически изследвания, които да дадат основание за някаква превенция."
__________________
И какви са конкретните резултати от работата на този орган преди 2010? Най-вероятно група хрантутници вече не получават заплати от джоба на данъкоплатеца.
__________________
Ако делото се разгледа от съда, това със сигурност означават няколко съдебни заседания и поне две инстанции – минимум година и половина. "Тези дела са изключително тежки, когато се гледат по общия ред. Близки и роднини на загиналите застават всеки месец в залата срещу извършителя, чийто живот в много голяма част от случаите също е съсипан. Кой печели от това?"
__________________
Ми променете НПК, умници. Направете така, че делата да приключват за месец. Има някои дела, в които нещата са очевидни, и без обвиняемият да го признава. Делото срещу Йоско е сред тях. Кое пречеше да го осъдите на 15 години?
Капитал, направо съм поразен от позицията ви.
До коментар [#1] от "Chievo": Пич,явно мислите и тезите на Вишински са ти дълбоко вкоренени. За теб явно присъда по 20 години е глупост, а затвори трябва да има във всеки квартал.
Законите трябва да се променят, когато има пропуски в тях. Ще дам пример, уви, реален.
Късно вечер, група младежи отиват да празнуват празника на влюбените в Студентски град. Тротоара е затрупан със сняг и им се налага да вървят по пътя, срещу посоката на движение. В същия момент маршрутка изпреварва неправомерно автобус като по пътя си отнася момиче от групата. Шофьорите на маршрутката и автобуса спират за да проверят щетите. През това време, шокираните младежи се борят за живота на момичето. Момчета от групата довличат виновника за ПТП-то да му покажат какво е сторил. Коментара е "Ми случват се такива работи". Линейката пристига половин час по-късно. Преглеждат зеници, мерят пулс и си тръгват. По-късно от полицаи разбират, че момичето е починало по време на удара. Виновника се прибира вкъщи, все едно нищо не се е случило.
Обществените емоции са искрите на гражданското самосъзнание. Това, че държавните звена не функционират правилно, не означава, че трябва да стоим със скръстени ръце отстрани да критикуваме. Не е нужно, да ти се случи нещастие за да въстанеш срещу държавата. Хубаво е когато мудното българско гражданско съзнание се посъбуди малко. Дали началния тласък ще е лична трагедия или дълбоко възмущение, в крайна сметка е важно какво искаш да промениш.
Безопасни улици е инициатива. Зад нея стоят будни граждани, които искат да предпазят другите от болката, която те са изпитали. Искат да извоюват една малка победа в памет на загиналите им близки... Превенция на инциденти, справедливи наказания, прозрачни процеси, спазване и съглеждане на правилата. Това са част от предложенията за промени в НК и ЗДвП на Безопасни улици. Организирано е шествие на 11 март, Неделя в няколко града. За повече инфо може да посетите сайта на инициативата http://bezopasniulici.com/shestvie.php
и събитието във фейсбук: https://www.facebook.com/groups/299252910137674/
"Половината от нацията се изживява като прокурори от сутрин до вечер", коментира някои от тези идеи главният прокурор Борис Велчев.
Ами логично - след като тези, които трябва да са прокурори, се изживяват като политици, бизнесмени и покровители на мафията!
До коментар [#3] от "hexagone":
Не разбрах как примерът със случилото се, който даваш, показва пропуски в законодателството?
До коментар [#5] от "clint_eastwood":
Пропуск в случая е, че виновното лице не е задържано, при условие, че е нарушило ЗДвП и е отнело човешки живот.
До коментар [#6] от "hexagone":
Пропуск, но не и в законодателството.
Защо винаги трябва да откриваме топлата вода, а не просто да видим какво са направили другите държави по въпроса? Ясно е, че законодателствата са различни но има сходни закони при водещите държави за пътнотранспортните произшествия. Защо политиците и съдът се изолират толкова от законови идеи, идващи отвъд Калотина?
Тези хора се имат за недосегаеми и се изживяват като последна инстанция.Забрави че за Господ недосегаеми няма.Желая му да му се случи такова нещо да го видим тогава.И не забравяйте че когато в Перник убиха дете на прокурор шофора го осъдиха на 15 години.Тоя и заместника му се подиграват с мъката на хората но дано ги сполети същото тогава да видим какви ербапи са
"Увеличените наказания със сигурност нямаха превантивен ефект, а дори се превърнаха и в криминогенен фактор. Пример за това е случаят "Мирослава" в Перник, която беше убита буквално часове след изчезването й. За похитителите няма никакъв стимул да пазят жертвата жива, след като наказанието за отвличане и убийство е едно и също. "
Ще ме извинявате, ама премислихте ли го това добре преди да го напишете? Сериозно ли смятатате, че ако предвидените в закона наказания за отвличане бяха по-леки, първо Мирослава нямаше да бъде отвлечена и второ нямаше да бъде убита? Причинно-следствената връзка нещо ми се губи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.