Данък Microsoft
Защо държавната администрация още дълго ще бъде в хватката на американския софтуерен гигант
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато в края на май 2011 г. изтича последният договор, който обвързва българската държава със софтуерните продукти на Microsoft, много хора в технологичния бранш въздъхнаха облекчено. Идеалистите съзряха в това отлична възможност IT инфраструктурата на администрацията този път да бъде изградена по оптималния и най-изгоден за данъкоплатците начин.
Десет месеца по-късно тези надежди изглеждат все по-наивни. Министерският съвет (МС) откри нова тръжна процедура за закупуване на "софтуерни осигуровки" на Microsoft, като стойността на проекта трябва да е максимум 72 млн. лв. Добрата новина в случая е, че има обществена поръчка, която се прави публично. Този път няма таен контракт с фирмата посредник ЦАПК "Прогрес", както се случваше през последните 10 години. По всичко личи обаче, че от далечната 2002 г., когато вече покойният министър Димитър Калчев подписва първия договор с Microsoft, досега, симбиозата на държавата със софтуерния гигант е станала почти пълна. Доста вероятно е тя да е достигнала ниво, при което раздялата е почти невъзможна. И то, при положение че в момента администрацията на практика вече е изряден собственик на целия си софтуер за вечни времена.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
83 коментара
Microsoft макар и гигант при софтуерните производители, е монополист само на пазара на операционни системи. Има много други компании предлагащи конкурентни предложения на офис пакетите, които не са никак лоши, дори смея да кажа, че са и по-добри, а и най-важното - съвместими са с форматите на MS Office, което означава, че всичко може да бъде преместено. Тук идва логичния въпрос - операционна система ясно, че ще е Windows, но защо не се проведе допълнителен търг за офис пакет? Може пак предложение на Microsoft да спечели, но поне ще има конкуренция и евентуално по-добри условия.
До коментар [#1] от "Никола":
Цялата глупост е, че цялата държавна администрация се е барикадирала зад едни скъпи и малоумни технологии, от които бягане няма.
А даже банките преди десетилетие минаха на уеб-базирани системи...
"IT инфраструктурата на администрацията ..."
три несъвместими понятия.
Няма ли кой да каже истината за тази сделка най-после:)))?
Няма ли да се намери един човек, който бидейки технически грамотен над средното ниво да се сети да погледни към алтернативите? Минаха времената, когато МС бях абосютен монополист в графичните операционни системи и решения. Към днешната дата е елементарен пример как Убунту на Каноникъл предлага страхотна алтернатива, на много по-добра цена. Да не говорим колко по-стабилна, надежна и независима система е това при положение че говорим за линукс дистрибуция, където няма вируси и сигурността е на едно съвсем друго ниво. Тук някой ще повдигнат вежда и ще кажат "аа линукс, това беше някаква история за компютърджии". Ами не - точно обратното - към днешна дата линукс е много по-лесен за работа, ако се ползва само за стандартна офис работа. Проблемът си е все стария - образование и технологична култура. Интересно кое ще излезе по-евтино - да се обучи администрацията на работра с Линукс (доколкото ще е необходимо, предвид, че офиса пакета изглежда стандартно) или да се купи софтуер от МС, за което да се вземат и съответните рушвети?
Айде със здраве.
Като дънакоплатец, не искам да плащам на монополист, но мисля, че трябва да се подходи поетапно. Нека първо няколко общини, или някое маловажно ведомство, да преминат на други продукти, да се види доколко служителите могат да се справят с тях, къде има проблеми и дали са решими. И така малко по малко, ще има прогрес. В последствие служителите ще си обучават колегите, а гражданите няма да се нервят, че системите не работят, а даже няма и кой да ги оправи. И е добре да се черпи от чуждия опит - маса европейски структури имат вече опит с Линукс и Офис продукти с отворен код.
Но считам, че можеше да бъде и по-зле. Например да се премине изцяло към продукти на Apple. Тогава държавата тотално ще банкрутира.
А спомняте ли си, как онези 240 дупетати, се бяха обзавели с първата версия на iPad. Полза от тях има ли? Предполагам, че тихo ще се опитат да си обновят - ето ти едни 100,000 - 150,000 ойро на вятъра.
Това което става ясно от текста е 1) Държавата няма глобална (включваща всички държавни звена и министерства) визия как да функционират софтуерно. За това на всякъде си взимат различни лицензи и работят по различен начи и ... ти трябват по над 5 пароли за достъпи до различни системи. 2) Проблемът с лицензите на МС не е нов и не е български. Фирмата е осъждана много пъти именно за това, че се опитва да монополизира пазара, като поставя барииери в своите софтуери така, че те да не бъдат съвместими напълно с дриги продукти, произведени от други фирми. Тук може държавата да поиска при следващата присъда и глоба, част от парите, които ще заплати МС да дойдат и при нея като потърпевш.
Ако по т. 1 обаче няма ясно и смислено решение, изготвено от независими експерти, ще си продължаваме да бъдем дойна крава не само за МС, но и за други фирми.
за пореден път се издъниха зрелищно и са на път да похарчат нашите пари... грешни пари в джоба на Стив Болмър.
вместо да излязат на подиума и много категорично и ясно да развеят знамето на Убунту и да кажат, че планират страхотна, невероятна, insanely great, за първи път в ЕС, необратима миграция към Убунту...
тогава Майкрософт ще ни дадат лицензите без пари!
или ще получим много добри условия за имплементиране на електронно правителство базирано на решения с отворен код. и в двата случая държавната администрация ще е много по-добре, в условия на приложения и системи, които скоро ще работят главно с браузъри...
[quote#5:"setebos"] към днешна дата линукс е много по-лесен за работа, ако се ползва само за стандартна офис работа.[/quote]
Новият ми лаптоп е с Линукс. ПРЕРОДИХ се направо. Нужна ми беше само седмица, за да свикна. Сега всичко е толкова приятно за ползване, че просто няма накъде. Нещо ще зацикли веднъж на 20 включвания евентуално, офис пакета е приказка, има много повече функции(единствено не е толкова шарен). НО, има програми, които за съжаление се поддържат само от Уиндоус, така че щем не щем, не можем да се разведем напълно с него :(
До коментар [#9] от "patchev":
Ъхъ. И отваряш сложно форматирани офис документи. Сигурно също така нямаш проблеми с нито един видео формат или контейнер. Да не говорим за прекрасно вървящите игри, при които даже fps скача с 50% след като открият, че са пуснати на някоя linux дистрибуция. Щях да забравя, че вероятно не си си отскубнал нито един косъм от главата при инсталирането и настройването на читав медия плеър....
Ама какви ги говоря, ти вероятно си най-щастливия човек на света (свободата дето я дава Linux-a...) и за това вероятно си забравил, че предлагаш решение за домашен компютър за професионално такова...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.