

Завършилите Американския университет в Благоевград (AUBG) се реализират най-добре на пазара на труда в повечето основни професионални направления. Софийският университет пък има най-много на брой специалности с висок рейтинг. Най-предпочитаната област за студентите е икономика, а всеки втори, завършил медицина, не се реализира в България.
Това са част от резултатите от представената в четвъртък актуализирана рейтингова система на висшите училища в България. Тя е създадена от институт "Отворено общество", социологическа агенция МБМД и "Сирма груп" в рамките на проект към Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН).
Системата има за цел да ориентира кандидат-студентите в избора на висше училище и да посочи в кои области е добър всеки университет. Критериите за рейтинга включват шест групи - учебен процес (например теоретична и практическа подготовка, стажове, преподаване), научни изследвания (статии в научни издания, цитируемост, докторски програми), учебна среда (материална база, библиотечен фонд), социално-битови и административни услуги (стипендии, общежития), престиж и реализация и връзка с пазара на труда (доход, безработица сред завършилите).
"Рейтинговата система постига три основни цели – прозрачност на системата висше образование, измерване на качеството и вече е превърната в основа на политиката на диференцирано финансиране на висшите училища", коментира министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов при представянето на проекта. По-рано тази седмица той заяви, че най-добрите университети ще получат около 25% повече средства.
Без изненади
Резултатите от рейтинга не са изненадващи. По отношение на доходите на завършилите студенти и процентът на безработицата сред тях най-добре се представя Американският университет. Той отделя и повече средства за научни изследвания по основните специалности, които се преподават в университета. AUBG и Софийският университет (СУ) имат равен резултат по професионално направление "Икономика".
СУ води в администрация и управление, информатика и право. Техническият университет - София, е на първо място по комуникационна и компютърна техника, но изостава на второ по електротехника и електроника след Химикотехнологичния и металургичен университет. Софийският медицински университет е на първо място за медицина в общата класация по всички индикатори, но по отношение на реализацията на студентите се нарежда на трето след тези във Варна и Пловдив.
Лекарите заминават
Изследването показва сравнително ниска безработица сред висшистите - около 4% към ноември 2011 г. при средна за страната 10%. Тя е най-ниска в обществения сектор и високите технологии и най-висока - в аграрните специалности и туризма. Доходите на икономистите и на завършилите администрация и управление са около средните. Най-високи заплати получават във военния сектор, високите технологии и добивната индустрия, а най-ниски - в аграрния сектор и социалните услуги.
Около 70% от завършилите се реализират в България, като най-често емигрират хора с диплома в туризма, изкуствата и медицината. Всеки втори, завършил медицина, не се реализира в страната. Другият притеснителен извод от изследването е, че точните науки продължават да са неатрактивни за кандидат-студентите. Икономистите през последните години са повече от завършилите всички инженерни и природно-научни направления, взети заедно.
ТОП 5 на университетите по реализация на студентите, както и конкретни идеи как бизнесът и образованието да работят заедно очаквайте в новия брой на "Капитал" и на capital.bg.


7 коментара
Във Франкфурт най-бедстващите са адвокатите и юристите - няма работа за тях и се радват на трохички, с изключение на най-добрите!:)
В България явно икономистите ще са най-бедстващите след време, особено средното ниво такива...
Каква е тази масова психоза за най-добрия университет в БГ - най-добрите студенти вече са в чужбина, а вие се тормозите за най-доброто даскало?!:)
"Според статистиката само през последните пет години българските университети са завършили 55 000 студенти в специалност Икономика. Те са равен брой с всички студенти, обучени в направленията, свързани с природни науки и инженерни специалности."
Защо не ни е ЦВЕТУЩА икономиката след като имаме толкова много капацитети.... ама те хората са го казали много баби, хилаво дете...
Пълни глупости...ама няма начин,някой като си плаща за реклама...
щото имат диплома оттам а и най-често техните са богати
До коментар [#1] от "Ivan Petrov":
Съвсем не е вярно, че най-добрите студенти са в чужбина. В България са останали да учат много кадърни и трудолюбиви деца.
До коментар [#5] от "ldyyt":
Сигурно, ама са отчаяни от бъдещето за поколението си в БГ!:)
По мои наблюдения направени покрай сайта http://www.ariman.info/ в България все още има знаещи и можещи студенти, но те бързо прегарят в системата и намират начин да се отърват от нея, най-често чрез работа в чужбина или в международна фирма у нас, като завършват проформа или изобщо не завършват/поне не в България/.