Има ли износ на Марс
Заради нискотехнологичния износ българската икономика е прекалено уязвима от външни шокове
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В последните години експортът към Марс май върви много добре. Не, не сме отпечатали по вина на печатницата откъс от научнофантастичен разказ. Просто почти всеки държавен лидер в последните години съобщи поне по веднъж триумфално, че износът е ключът към излизане към кризата. И тъй като очевидно никой не иска да внася, изглежда, всички тези безценни стоки ще пътуват към други светове.
България не прави изключение сред самоопределящите се като малки експортни икономики. Макар външната търговия на страната хронично да е на дефицит, през 2011 г. той се свива рекордно до едва 8.5% от БВП, след като в годините на кредитно-инвестиционния бум се беше отворил до 27%. А задминаването на предкризисните нива и двуцифрения ръст дадоха основание на някои икономисти да съзрат в износа мощен двигател на икономиката. Но докато не се докаже нееднозначно съществуването на малките червени и консумиращи всичко човечета, трябва да е ясно, че всеобщото глобално експортно щастие не може да се случи, какво остава да продължи дълго. И колкото да е трудно да се предвидят международните стокови пазари, един неблагоприятен сценарий лесно може да засили все още доминирания от суровини износ, а с него и икономиката на България надолу.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Южна Корея се развива благодарение на силната нишова стратегия, а не на разградения двор, на който ни учи ИПИ.
До коментар [#1] от "kableshkov":
Ех, на мен страшно много ми се иска ИПИ да направят едно анализче на търговското салдо на Великото Херцогство Люксембург. Ще ми е любопитно как се издържа тази държавица. И дали се бори неистово да е нетен износител или залага на нещо друго ;-)
Цитат:" българската икономика е прекалено уязвима от външни шокове" - уникално умотворение???!!! Къде е Електрониката, енергетиката, каростроенето, тежката химия, текстил, консервна промишленост, оръжейната промишленост, металургията .... Гробище ! Какъв външен шок може да уязви гробище ... ? ... Или някой е шокиран от перспективата да падне цената на събираните по хорските мазета "бакърь, халумин и джулязу" ?
Не мога да си обясня защо всички тези изледвания пропускат износа на софтуерни продукти и ИТ услуги. Точно този износ е възможно най-високотехнологичният и има най-висока добавена стойност.
В страната оперират вече няколко големи международни компании с офиси от по над 500 служителя и стотици по-малки български фирми. Всичко произведено се ползва директно в чужбина, единствения входящ ресурс са добрите ни специалисти.
Може би нашите приятели от Капитал ще напишат скоро една хубава статия по темата?
До коментар [#4] от "vari":
Това не е износ на продукти а услуга която компаниите предлагат на клиентите си. Това което правят в НР например е техническо обслужване, поддръжка. Те не произвеждат компютри, принтери и други подобни и затова не се смятат към износа а към услугите.
Не мисля, че износът трябва да се гледа изолиран от вноса. Да, износът е свит, но нека погледнем цифрите за търговския дефицит сега спрямо 2009-та! Подобрението е в милиарди евро.
Другият ми коментар е относно медта и "ниската добавена стойност". Какво би означавало "висока добавена стойност"? Моето лично разбиране е, че рафинираната мед не е с ниска добавена стойност, но ми е интересно да разбера къде е границата между ниска и висока. 200, 300, 500, 1000 евра на единица продукция?
До коментар [#2] от "Федор Венедиктович Езерский":
-factbook/geos/lu.html
Май май е нетен износител ....
"This small, stable, high-income economy - benefiting from its proximity to France, Belgium, and Germany - has historically featured solid growth, low inflation, and low unemployment. The industrial sector, initially dominated by steel, has become increasingly diversified to include chemicals, rubber, and other products. Growth in the financial sector, which now accounts for about 28% of GDP, has more than compensated for the decline in steel....".
https://www.cia.gov/library/publications/the-world
Картинката и за Швейцария е пододбна - тези държави имат изключително силна индустрия, дори тежка. Банките са малко перо в бюджета им ...
До коментар [#5] от "masterblaster":
Услугите се включват както в износа, така и във вноса ...
Поздрави за материала.
Бих искал да направя само едно уточнение във връзка с първото каре, където е споменат моя постинг в блога на ЦЛС. Данните за положителния търговски баланс с Германия са от БНБ. В базата данни към момента (4 април 2012) тези данни продължават да показват положителен баланс. Данните с дефицит от 297 милиона лева са от НСИ. Между БНБ и НСИ има разминаване, което коментирам в нов постинг в блога тук: http://www.cls-sofia.org/blog/?p=574
До коментар [#9] от "Георги Ганев":
Имаш отговор от мен под твоя постинг... Наистина любопитно разминаване, което с малко цъкане по данните мисля, че разбулих мистерията му частично.
Поздрави,
Н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.