

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В сряда правителството очаквано гласува и внесе в парламента предложенията за законови промени, които разрешават част от парите в Сребърния фонд да се влагат в български книжа, включително и в държавен дълг. Идеята беше широко критикувана от икономисти, опозиция и бизнес организации, най-вече заради високия праг за инвестиране в ДЦК - 70% от активите. Поради това лимитът беше свален на 30% за тази година в комбинация с покачване с по 10 процентни пункта през следващите четири.
Неочаквано обаче правителственото решение беше подложено на унищожителна критика от БНБ, която публикува на сайта си становище, изпратено до финансовото министерство още на 21 март. Освен че е проява на необичайната за централната банка откритост, писмото е и учудващо остро, като наред с предупреждения за рисковете и конфликтите на интереси то включва и директно предложение законопроектът да бъде изтеглен. Тонът на становището и начинът, по който беше оповестено, го поставиха над експертния спор за това как да се управляват парите, които по идея трябва някой ден да финансират реформата или дефицитите в пенсионната система. В действията на БНБ има и доста политически заряд. Ето и най-важните въпроси, които възникват:
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
30 коментара
Двете страни в конфликта спорят за последици, а не отчитат особено важна причина за развитие на потенциала на стопанска криза в България, която принуждава държавните власти да взимат нови заеми.
Същата е непълноценно българско държавно финансово управление (ДФУ), което е НЕПРИГОДНО за „Валутен борд”.
БНБ са с мълчаливо поведение за отговор на въпроса:
Прилаганото българско ДФУ е
(1) „годно” или (2) „НЕПРИГОДНО”
за „Валутен борд”?
За съжаление – финансовото министерство също е с мълчаливо поведение.
Верният отговор на този изключително важен въпрос е: Българското ДФУ е НЕПРИГОДНО за ползвания „Валутен борд” и това е особено важната причина за развитие на криза, защото тази НЕПРИГОДНОСТ ежедневно създава диспропорции.
Пример: Българския държавен дълг е диспропорции, която е създадена от сегашно НЕПРИГОДНО финансово управление.
Всеки може да провери - в България има приети правила за финансово управление при „Валутен борд”, но те не са пълноценни, защото не са съобразени със съвременни стопански условия.
Под влияние на непълноценно финансово поведение българското правителство е с ненужно намалени парични приходи и сравнително завишени задължения.
Последиците от сегашната управленска грешка се компенсират с данъци и акцизи, прекратени полезни държавни разходи и нови заеми.
За неутрализиране опасностите от развитие на стопанска криза в България е потребно ДФУ, което да е ГОДНО за „Валутен борд”.
Пример:. Ако България бе с подобрено ДФУ и същото е ГОДНО за „Валутен борд” – България ще е без държавен дълг.
Иван Митев – икономист
До коментар [#1] от "Иван Митев":
айдеееее - Ти не емигрира ли вече бе човече?
БНБ са абсолютно прави. В случая Дянков иска да мине по мързеливата лента, като просто вземе тези пари. Ползите от действията на Дянков са само лично за Дянков и за мързеливите служители от министерството на финансите. Вредите за всички.
До коментар [#3] от "kai":
В случая дянков панически търси пари. Без да сме икономисти е ясно, че хазната е празна.......
Конфликт между БНБ и МФ имаше преди 16 г. по време на кризата 1996 г. Скандалът е неприятен, но БНБ са абсолютно прави
БНБ има известно право. Може би процента трябва да е до 50%.
Друга тема е какво да направи Дянков като липсата на реформи държат икономиката под водата и все сме с дефицит.
Но БНБ не е редно да реагират така.
И като стана дума за БНБ, де спят докато разни родни банкери финансират свързани лица, точат банките и мишкуват?
Имаше преди години и негативна информация за броя работещи в БНБ, за липсата на реформи там и т.н.
Ами като е по-лесно да бръкнеш в сребърният фонд, отколкото да емитираш. А пък после какво ще стане по -добре да не мислим.
БНБ вкарва парите от пирамидата "пенсии" в бюджета като "превишение на приходите над разходите, и затова са го направили това ограничение, за да могат да смучат пари от безлихвените вложения за пенсия разните пенсионни пирамидки-фондове...Дянков е намислил да вкара тези пари в ДЦК и така да намали лихвите с този ресурс, и на банковата мафия това не и харесва...
300 милиона е превишението за мин. година, ако спадне лихвения процент с 1 % върху 50 млрд кредити, ефекта ще е 500 милиона за икономиката и населението с кредити...
За втората пенсия нямат положителна възвращаемост частните фондове, щото толкова си могат, докато дойде време да се пенсионираш на 70-80 години за по-младите към момента, вноските за пенсия ще са "изгорели"...да ви е позната ситуацията?
Дано по-скоро изпукат и тези пари, че да стане неизбежна нуждата от реформи в здравеопазване, образование, МВР, армия, и да няма един останал лев за източване в магистрали с 150 надлези, подлези, виадукти, и кво ли не...
Активите на този сребърен в какво са, в долари, евро, левове или в нещо друго. Тези ДЦК които ще се издават с какъв падеж ще бъдат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.