Държавата ще остане длъжник с привилегии
В Търговския закон ще се въведе 30-дневен срок за плащане по сделки, но той ще може да се заобикаля
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Плащанията по търговски сделки да се извършват в 30-дневен срок от получаване на фактурата, предвижда проект за изменение на Търговския закон, публикуван на страницата на Министерството на правосъдието. Сега в закона няма задължение за своевременно плащане и това е причина за огромна междуфирмена задлъжнялост, както и за неплащане от централната и местната власт.
Според проучване на Българската стопанска камара (БСК) и "Мост финанс мениджмънт" от декември 83% от дружествата имат несъбрани вземания, а при повечето те са 10-20% от оборота им. Сред най-големите длъжници към бизнеса са държавата и общините. Според същото изследване дълговете на държавата само по изпълнени вече обществени поръчки са на стойност 420-470 млн. лв.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Половинчато решение-типично за Абсурдистан...
Какво се заиграват с тая законна лихва за забавено плащане? Тя е дължима по ЗЗД, а доколкото имам спомени той не е отменен. Интересно е, че ще се признават парички за събиране на вземането, т.е. фирмите, които се занимават с тая дейност ще имат възможност да изискват сумички до 80 лв от всяко отделно вземане... Интересно :)
Неграмотници, чл. 288 ТЗ"За неуредените с този закон положения за търговските сделки се прилагат разпоредбите на гражданското законодателство, а при непълнота и в него - търговските обичаи. При различия в търговските обичаи се прилагат обичаите по местоизпълнението". Следователно прилага се ЗЗД, а по ЗЗД, "който дължи без срок, дължи веднага" така, че като не е уговорен срок се дължи незабавно" и това правило свързано с новелата на чл. 303 ТЗ ни отговаря на въпроса кога се дължи при търговска сделка - веднага и може да бъде изпълнено в работното време на търговеца. Но с тия властници и законотворци само дивотии може да има. Ще им гледаме сеира и това е.
До коментар [#3] от "painkiller1983":
Проблемът е, че само с ядене не става, трябва и акъл.
Всичко това се случва защото имаме слаби Браншови организации, в които единствено добре са управляващите ги. Какво значи да си задължен да внасяш ДДС пък плащането да получаваш в тридесет дневен че и по голям срок какъвто страните договарят.Фирмите участват в Обществени поръчки с унизителни условия който съвсем не отговарят на това Държава и Общини да стимулират бизнеса. Затова и след това се отказват от изпълнение , или се провалят. Затова са браншовите организации да защитят позиции наистина стимулиращи бизнеса. Бързи плащания,пазарни цени.
всъщност това си е една голяма глупост, чийто единствен ефект е че постави 40-50 5 от фирмите под ударите на чл. 227б от НК - ако не греша цифрата - това е текста който задължава управителите на дружества да декларират спиране на плащанията в 14 - дневен срок. резулатата е ще е заливане на съдилищата с производства по несъстоятелност и прокуратурата с дела за недеклариран фалит. а реален ефект за плащанията няма да има или ще е отрицателен
Ето тази законодателна инициатива вече силно прелива отвъд границите на абсурда. Тотално малоумно и ненужно упражнение, което само ще създаде хаос и хабене на обществена енергия за коментиране на тъпото предложение.
Коментар номер 3 по-горе е описал защо това е така.
Аз ще добавя само въпроса: Къде отива свободата на договарянето? Ако сме постигнали съгласие да платя след 7 години, значи ще платя след 7 години. А договорите имат силата на закон между страните - справка пак ЗЗД (Закон за задълженията и договорите).
Време е май да се запътвам към терминал 1.
Не можах да разбера: държавата просрочва плащане. Дължи ли лихви за просрочието? И въобще, възможно ли е да бъде накарана по някакъв начин да си плати? По съдебен път не е вариант - това са допълнителни разходи + години разправии. Предлаганият закон, при който неплащането на трудови възнаграждения се криминализира, не е ли редно да бъде разпространен върху всички видове забавени плащания? Защото излиза, че всеки безхаберен чиновник би могъл не само да ме фалира, но и да ме прати в затвора, ако имам глупостта да се заема с държавни поръчки.
Законите трябва да се правят ,за да работи икономиката ,не за това дали са угодни някому към днешна дата или утрешна ,работи ли икономиката всички ще са добре или по малко добре, но добре ,като се каже 30 дни това означава 30 дни ,ма не при еди кви си случай ,или са 30 или не са ,иначе пак като полу- бременната ,Не може Дянков да излезе и да каже между фирмената за длъжнялост ,не проблем на държавата ,ми кво ще прави тая държава с фалирали фирми ? От къде ще прибира данъци ,от Луната ли?Най големия проблем на Герб е Икономиката реално няма такова министерство ,има министерство на икономиката ,енергетиката ,туризма язовирите яйцата и бог знае кво
Хубаво де, а какво ще промени това в актуалната картинка?
Държавата не плаща, защото няма пари. Общините не плащат, защото държавата не им дава пари. Фирмите не се разплащат, защото имат да вземат от държавата и общините. Но не само - не си плащат помежду си и по ред други причини. Например лош умисъл - има "бизнесмени", които са в бизнеса за да завлекат някого - работници, служители, контрагенти, общината, държавата. Или други, които не могат да съберат 2 прости числа без калкулатор, тъпаци с една дума, на които сметките никога не излизат - потопяват всеки, който има глупостта да се занимава с тях. Или пък съвсем порядъчни хора, на които обстоятелствата са попречили да са изрядни.
Като няма пари в сметката, какво да прави съответният бизнесмен? Не 30 или 60, ами и двойно повече дни да му се дадат, пак нищо няма да се поправи. Дълговете сега се точат с години, пускат се частични плащания и т.н. Понякога се случва кредиторът да фалира преди кредитирания.
Допускам, че само ще се задръстят съдилищата с нови дела. Реално промените не решават бавните процеси по несъстоятелност и ликвидация. Истинското решение ще е когато се разчистят поне 1/2 от фирмите на пазара, което ще е освежаващо за бизнес-климата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.