Петър Статев: Иновациите ще ни изкарат от безпътицата
Председателят на Български "ИКТ клъстър" пред "Капитал"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Капитализъм в тази страна има само на Женския пазар." Тази констатация направил преди двадесетина години вече покойният Рей Мазурек, директор на съвместно дружество между БТК и Sprint, основано през 1991 г. Това си спомня Петър Статев – председател на браншовата организация "ИКТ клъстър", по повод факта, че и до днес в България виреят най-добре предприемачи от сферата на търговията. И за това има съвсем логично обяснение: "Предприемачеството в търговията може да се случи относително лесно и независимо от държавата", коментира Петър Статев. "Има и един друг тип предприемачество обаче, което се занимава с проекти в сектори с по-висока добавена стойност, добавя Статев. То не може да се случи по този елементарен начин, защото при него има продължителен инкубационен период, в който трябва да се вложат много ноу-хау, любов, жар и познания, за да се получи в крайна сметка добър продукт", обяснява Статев.
За да се култивират предприемачи от втория тип обаче, които да създават бизнеси с висока добавена стойност, които могат да издърпат напред българската икономика, е необходима подходяща среда. Тя включва добри образователни практики, активна академична общност, адекватна държавна политика по отношение на иновациите и участие на бизнеса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Хубаво интервю, ама на нашите управници и преди всичко на бизнесмените трябва да се обяснява какво е това иновация и каква е разликата между предприемач и назначен бизнесмен. Писмото до "властта" защо не е публикувано открито?
Абсолютно вярно до последната дума!
До коментар [#1] от "m_style":
Писмото вече е прикачено към статията.
Поздрави,
Асен Георгиев
Докато хора с чиновническо мислене като Статев са занимават с иновациите в България , инивации никога няма да има .
Този човек преповтаря всеизвестни истини и прави констатации , без да обяснява начините за излизане от сегашното състояние на нещата.
До коментар [#3] от "Асен Георгиев":
Благодаря!
И тези програми които реално ще отпускат 20-30 хиляди при непоносими условия ще са пълен ташак, нормално за средностатистичеси иновационен продукт са нужни поне 100 000 и то за нещо посредствено. Същевременно рискът е огромен, а самите програми са естествено разработени за проекти с нисък риск.
IT сферата не е като производството на компоти. Въпреки това тези програми са разработени от хора, на които представата им за IT е именно някакво подобие на консервена фабрика. Браншът трябва да разработи програмите, не еснафи.
Точно това е и предпоставката за корупционното им използване. Никой работещ бизнес няма да има полза от тях. 2014 програмите ще са със същите автори и в самата им същност ще са сбъркани.
Смятам, че ефект може да има програма за осигуряване на работещите в проекта, поемане на данъчната тежест и т.н. Неща които биха подтикнали бизнеса да излезе от сивия сектор. Браншът има недостиг на кадри, поради което ги привлича с високо заплащане и данъците и осигуровките натоварват бизнеса до ръба на оцелявавнето, поради което работещите се осигуряват на минимални суми за да могат да взимат повече пари кеш. Компаниите свалят разходите за оборудване, режат отпуски и т.н. за да намалят разходите си. В такава среда как очаквате иновации? IT фирмите нямат проблем със стартовия капитал и самоиздръжката имат проблем с кадрите и осигуряването им на нормална среда за работа!
Нека тези програми улекотят данъчната тежест, предоставят средства за техника и разширяване на бизнеса, да спонсорират ноухау семинари и курсове на по-високо ниво.
Не ни трябва подпомагане на стартъпи които после се оставят на произвола. Те сами се пръкват много и без спонсори. Трябва ни условия за вече работещите бизнеси, само така ще се развие сектора. Освен това с размерите на държавката ни единственият двигател за икономиката имащ потенциал да ни измъкне бързо от блатото е IT сектора. Но с манталитета у нас и профанизацията на управляващите това е една химера.
Корумпираните кръгове отново ще източат фондовете с измислени проекти с раздути цени. Пример "електронно правителство" за милиарди, което представлява 3-4 сайта с 10 работника да ги поддържат и раздута администрация около тях.
Много ми е любопитно какво би представлявал "Закон за иновациите" и какви са евентуалните ползи от него. Защото на мен не ми звучи много смислено и изглежда като поредната бюрокращина. Дано целта е прозрачен механизъм за управление на държавните средства насочени към иновации (предложеното име далеч не подсказва това). Иначе съм сигурен, че със или без закон, не държавата е тази, която ще накара някого да иновира или не. Въпреки, че със сигурност може да бъде създадена среда, в крайна сметка иновации се правят, ако от тях има смисъл и наливането на държавни пари не е непременно придаване на смисъл.
[quote#6:"pedro"] за средностатистичеси иновационен продукт са нужни поне 100 000 и то за нещо посредствен[/quote]
Любопитно ми е откъде идва подобна оценка, какъв тип исторически иновации взима тя предвид, обезпечение за какъв период покрива и дали е съобразена с разходна част според нашите географски ширини? Не на последно място 100 000 какво? Или валутата няма значение в случая?
До коментар [#8] от "mapto":
Като говорим за България, каква ли според теб е валутата?
Работил съм и работя от над 15 г. в ИТ сферата и иновациите, на пост в който пряко следя разходите. Една малка фирма с нормални заплати и 5-10 тина души персонал се нуждае около 10 000 лв. на месец, конкурентноспособен продукт е абсурдно да се изработи и да започне да връща инвестицията за по-малко от година. Който си мисли, че може по-бързо и по-евтино си е направил сметката без кръчмаря. Познавам десетки такива фалирали точно заради криви сметки. Познавам и много успели вкарали посочените суми и си работят отлично. То на хартия - лесно, но в живота не е така.
Случайните изблици на екипи от по 1-2 души успели да направят нещо се броят на пръстите на едната ми ръка и всички те си продават бизнесите на други, защото не умеят да се справят с експоненциалното развитие на продукта им и се захващат с нови стартъпи. Единици са в света, които могат да бъдат мениджър, програмист, финансист и инвеститор за да се справи с успеха на продукта си. Всички ги знаем кои са.
Като (ако) придобиеш житейски опит започваш да виждаш, как не всичко става с трици и не всичко, което лети се яде. Много хора, само си мислят, че са го разбрали това, но уви, хабер си нямат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.