Проверката за съмнително имущество ще е тайна, ще продължава до година и половина и ще засегне период от 15 години назад, за да се установи евентуално несъответствие от над 250 000 лева между стойността на имуществото и доходите през този период на проверявания.
Тези основни моменти от закона за т.нар. гражданска конфискация бяха приети на над 14-часовото заседание на парламента в четвъртък, което продължи до късно вечерта. Остро оспорваните от опозицията текстове минаха с гласовете на ГЕРБ и остатъка от разпадналата се група на РЗС на Яне Янев.
Ударното им приемане е заради пристигането тези дни на мисията евроинспектори, които ще подготвят т.нар. политически доклад на Еврокомисията за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред, с който е свързано и приемането ни в Шенген.
Втора важна отстъпка
Отложен беше текстът за основанията за започване на проверката - депутатите поискаха повече време за размисъл върху предложението за такива да се смятат убийство, отвличане, трафик на хора и дрога, склоняване към проституция, контрабанда, корупция, длъжностни присвоявания, безстопанственост, измама, кражба в големи размери, фалшификации, грабеж, както и вещно укривателство.
Спорове предизвика разпоредбата кой може да сезира комисията по конфискация - първоначалният текст, че ще освен разследващите органи длъжностни лица това ще могат да правят граждани, на които "е станало известно, че е придобита облага от административно нарушение на стойност 150 000 лева", бе оттеглен и върнат след преработка.
Така отпадна идеята проверки да се образуват по анонимни сигнали. Това е втората отстъпка от страна на мнозинството след приетата два дни по-рано - че гражданите няма да доказват невинността си.
Отхвърлено беше настояването от опозицията прокуратурата и МВР задължително да предоставят на проверяващите подробни мотиви за съмненията си в законността на дадено имущество. По същата причина основателността на предварителната информация няма да се преценява от прокурор.
ГЕРБ и хората на Яне Янев не приеха и предложението срокът на проверката да бъде скъсен до половин година, а възможността за еднократно удължаване да се намали на три месеца.
Депутатите от ГЕРБ поискаха гласуването тези искания за промени да е поименно, а зам.-председателят на ДПС Христо Бисеров заяви от трибуната, че управляващите прокарват разследване в стил "Вишински" с тайно проследяване на личния живот и собствеността на хората.
Неясни "ограничения на собствеността"
Един от най-неясните текстове в закона е този в алинея 2 на чл. 3, който гласи, че за целите на закона "могат да се налагат ограничения на собствеността, като се съблюдава правото на защита на засегнатите лица и не се допуска риск от несправедливост". Мая Манолова от БСП обвини управляващите, че пряко нарушават гарантираното от конституцията право на собственост.
"Както сте строга и безкомпромисна към мен, бъдете така и към вносителите", обърна се тя към председателстващата заседанието Цецка Цачева, която й отговори: "Развивате някаква особена сетивност в гръб, това е кюстендилската школа."
Словесна престрелка заради същия член се разгоря с правосъдния министър Диана Ковачева, която Бисеров почти директно обвини в правна неграмотност.
Според самата Ковачева нямало проблем в записаната цел за връщане на чувството на справедливост у обществото, тъй като крайното решение за отнемане на дадено имущество ще бъде на "независимия съд".
Манолова я репликира, че се очаква справедливостта да бъде въплътена в закона, тъй като в противен случай няма как магистратите да постановят адекватно решение.
Проверката за съмнително имущество ще е тайна, ще продължава до година и половина и ще засегне период от 15 години назад, за да се установи евентуално несъответствие от над 250 000 лева между стойността на имуществото и доходите през този период на проверявания.
Тези основни моменти от закона за т.нар. гражданска конфискация бяха приети на над 14-часовото заседание на парламента в четвъртък, което продължи до късно вечерта. Остро оспорваните от опозицията текстове минаха с гласовете на ГЕРБ и остатъка от разпадналата се група на РЗС на Яне Янев.
20 коментара
"особена сетивност в гръб" - брей, школата на румен петков дава нови провинциални комплексарщини
Ех Христо, ех Бисеров, защо не загина като секретар на СДС...
Връщането на чувството на справедливост в обществото няма да започне с този закон, а ще завърши с него.
Още преди няколко години Андрей Райчев твърдеше , че преходът в България бил приключил . Това трябваше да се разбира , че ние нормалните българи трябва вече да се примирим с факта , че всичко награбено от номенкаклтурно-кадесарска а каста и нейните издънки , е вече отдавна узаконено и че няма на какво да се надяваме , за каквато и да е справедливост.
Мнозина комуняги мислеха същото. Но ето че се задава приемането на един закон, който кара всички кошмари от 1990г. на комунягите , да се завръщат.
Ето защо картечарката Мая и други от които се разнася остра миризма на "прокурор" /Хр.Бисеров/ , да скачат така яростно против закона за конфискацията.
Цитат:"зам.-председателя на ДПС Христо Бисеров заяви от трибуната, че управляващите прокарват разследване в стил "Вишински" с тайно проследяване на личния живот и собствеността на хората."
Господин Христо Бисеров и много други са силно обезпокоени, че може би няма да ги държат в течение, как върви разследването на имущаствата им!
Каква е практиката за отнемане на имущество в САЩ?
Има два вида дела за конфискация, наказателни и граждански. Почти всички дела за отнемане са граждански. В граждански дела за отнемане, правителството на САЩ съди имуществото, а не човека, собственикът е ефективно трета страна ищец. След като правителството установи вероятната причина, че имотът е предмет на конфискация, собственикът трябва да докаже с "превес на доказателства", че не е. Собственикът не е необходимо да бъде предварително осъден като виновен за престъпление. За разлика от гражданската, наказателната конфискация се извършва обикновено в веднага след осъдителна присъда и е наказателен акт срещу нарушителя. Тъй като правителството може да изберете вида на делото, то почти винаги се избра гражданско дело. Разходите за собственика в такива случаи са високи , обикновено в размер на около $ 10.000 и процеса може да продължи до три години.
До коментар [#4] от "Николай_1":
Този закон не е насочен срещу комунягите, които го приемат, защото те ще избират и комисията и е ясно, че тях няма да ги закачат!
Този закон е насочен срещу БЪЛГАРИТЕ! По този закон ще се преследват хора, които НЕ СА ИЗВЪРШВАЛИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ и НЕ ДЪЛЖАТ ДАНЪЦИ, срещу това подскача опозицията.
До коментар [#7] от "svoboden":
каста.
Даа....ти си "свободен" , свободен си в този форум , да пишеш всякакви
лъжи. Ти , сигурен съм , два пъти по-добре от мене знаеш , че всички НЕЗАКОННО забогатели хора в България , са директно или индиректно свързани с номенклатурно-кадесарскат
Да ти давам ли примери ?? Всички кредитни милионери. Всички представители на т.н. "национално-отговорен капитал" , някои от които са онзи свят.
Да разбира се , всичките те до един са "изрядни" данъкоплатци.
Аз обаче , съм готов веднага да ти извиня в този форум , ако ми посочиш поимено , поне трима съвременни богаташи в Бълагария с лично имущество над 10 000 000 евро и които да не са свързани с комунягите.
да почнат от кредитните милионери...или поне за тези, които не са успяли да прикрият следите, че са теглили заем...за съжаление 250 000лв са много като граница..така един притежател на 1мил. придобити по престъпен начин, ще могат да разпредели тези пари между 4-ма роднини така че да падне под прага за разследване...трябва да се помисли и за защита от фиктивни 'заемодатели'
От този закон няма да пострада нито един мафиот или политик защото ще се откупят /най-много да бъдат по-послушни пред властимащите/.Истински ще патят представители на средната класа успели да скътат някоя парица в добри времена,но завистта и злобата ще ги прати на дръвника на данъчните.
Свободите са за гражданите , а не за овцете ...