Правителството дава заден ход за лихвената амнистия
Остава идеята за единно платежно нареждане за данъчни и осигурителни задължения


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Лихвената амнистия за просрочени данъчни задължения може да се окаже поредната инициатива, от която правителството се отказва, след като я предложи на публично обсъждане. Според източници от ГЕРБ Министерството на финансите е охладняло към идеята да се опростят лихвите на фирми и граждани по просрочени данъци и осигуровки.
Амнистията трябваше да е за три месеца и да влезе в сила през лятото.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
При въвеждането на единно пл.нареждане означава ли, че ако работодателят има стари лични задължения към бюджета, плащанията по текущите месечни отчисления за служителите му ще отиват да погасяват неговите дългове? При това положение реално на служителите ще се прекъснат здравно-осигурителните права, както и осигурителния стаж за пенсия.
Осигурителните права на осигурените лица не се прекъсват ако работодателят не им внася осигуровките. Това е негов проблем, а не техен.
Така ще има лица, които са в постоянно нарушение - един път, че имат стари задължения и втори път, че текущите и възникващите нови задължения, ще остават в просрочие. За лихвите няма да има промяна, но реално за всяка нова неплатена вноска може да те друсат с актове. Преди да правят нововъдения първо да помислят повече... Щото след необмислената касова далавера, от НАП трябва да има окачени на бесилото.......
До коментар [#2] от "meanmoonshiner":
Преди да твърдите това, попрочетете ЗЗО, КСО, ДОПК. Разбира се, че ако нямате 3 вноски по ЗЗО 36 месеца назад, губите здравно-осигурителни права.
Убеден съм, че съм ги чел доста повече от Вас.
Ако се загледате по-внимателно в чл. 109 от ЗЗО, към който любезно ме насочихте, ще видите, че прекъсването на осигурителните права се отнася за невнасящи осигурителни вноски лица, които се осигуряват за своя сметка. Работниците и служителите, които визирате в първия си коментар не са такива. Тях ги осигурява техният осигурител - работодателят им. Върху тях не може да се възложат негативните последици от неговото противоправно поведение. Вижте и чл. 9 КСО, според който за осигурителен стаж се зачита времето, през което са внесени ИЛИ дължими осигурителни вноски - /т.е дори да не са внесени, а само да се дължат от осигурителя/.
Впрочем, по този въпрос не може да има никаква дискусия - ако има някакви смущения у Вас, те са поради неосведоменост, която лесно може да се отстрани. Същото се отнася и за останалите недоволни от горния ми коментар, който не е оценъчен, а само отразява факти.
Държавата не го обявява публично, но от момента на декларирания трудов договор Вие сте здравно осигурен, което е естествено поле за много местни тарикатлъци. Най-просто може да го проверите, ако във форума има някой работещ за Захариев, той от години не внася осигуровки, ако си провери здравното ще излезне с непрекъснати права. Колко е справедливо това е много дълга тема.
Аман от идиотщини. И читавите идеи ги осираме.
"... СУП най-вероятно ще се доразвива от програмисти на НАП, а не от външна фирма..." Коректното инфо е следното: НАП нямат на щат необходимият брой програмисти, които да доразвият програмата.
До коментар [#5] от "meanmoonshiner":
Шапка ви свалям!
Как пък винаги за лъжицата с мед (единно платежно) ш'се намери кофа с л*йна (хронологичен ред)?!
Публикувано през m.capital.bg
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.