Свободата идва със задължения
Промени в закона за енергетиката създават нови правила за малките и средните фирми
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Досега фирмата А почти с точност знаеше каква ще е сметка й за ток, за да я калкулира в месечните си разходи още преди самата фактура да е дошла. Фирмата А също така знаеше, че цените на тока се определят веднъж годишно, и след като преглътне традиционното увеличение, може да е спокойна, че до следващата година няма да има ново поскъпване.
Август 2012 г. (виж графиката). Фирмата А получава покана от електроразпределителното дружество, което я снабдява с ток, да подпише нов договор с нови общи условия. От този договор фирмата разбира, че тя вече няма да бъде обслужвана от въпросното ЕРП, а от доставчик от последна инстанция. В допълнение фирмата също така разбира, че цената на електроенергията, която получава, вече ще зависи от пазарните условия и няма да е точно определена за година напред (а за шест месеца). Ако това обаче не я удоволетворява, тя може да избере и друг доставчик. Това може да бъде всеки търговец на електроенергия регистриран в странa - членкa на ЕС.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
"Зад свободата обаче има няколко трика, който поне в началото доста ще затруднят живота на по-малките и неопитни фирми."
който<>които...
Недостиг - недостиГи (въпреки че е по-правилно да е ед.ч, в случая - излишък и недостиг, или още по-добре да използвате небаланс/и)
Малко като президентското паркинзи звучи.
Иначе, това което се случва на пазара в момента, отдавна трябваше да стане факт. Въпросът е да стане по прозрачен начин, клиентите да са информирани. Много от компаниите СрН не знаят за промените. Ако знаеха доста по-рано, преди около година, може би би могъл да се спести, т.нар доставчик от последна инстанция. Освен това фирмите щяха да планират по-добре разходите си, т.к се обзалагам, че сега повечето, ако не всички, са калкулирали в разходите енергия по регулирани цени.
А сега нито пазарът се отваря, нито се насърчава конкурентоспособността. Единствените печеливши ще са ЕРП и може би НЕК, но за нея не е много ясно.
При тези условия би било трудно на някой търговец да убеди потенциалния си клиент да закупи от него енергия. А и най-лесно би било да се преподпишат договорите с ЕРП и НЕК по логиката на избора на по-малкото зло. Поне се познават, докато повечето фирми и представа си нямат кои са другите търговци на енергия.
.
Това са глупостите на брюкселските зелки които доведоха до яка криза ЕС.... сега искат да разтурят и енергетиката на страната, единствения отрасъл който работи горе долу прилично....
Време е да нашибаме алафрангите в Парламента и да ги пратим в миманса, както направихме с пишман приватизаторите на Лостов.. иначе нищо добро не ни чака...
До коментар [#2] от "TOSHKOFF": За съжаление у нас,и 5 години да се даде срок - пак няма да сме готови. Още предпочитаме юрбулешката, вместо планирането.
Не моа ви разбера до вчера пазар та пазар НЕК и ЧЕЗ гадни монополисти ДКЕВР изроди и хрантутници.Не мое ви се угоди.Като ви разправях че цените ще растат вие ми викахте комунист.Айде сега си купувайте от демократичния и екологичен ток.Да ви гледам сеира деба и глупаците
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.