Някъде около нулата
Въпреки че според статистиката българската икономика не се свива, тази година няма какво да донесе растеж
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Годината на Трайчо Трайков" и на мерките за по-голям икономически растеж. Така премиерът Бойко Борисов определи 2012 г. По ирония на съдбата няколко месеца след това икономическият министър беше сменен, а очакванията за бързо възстановяване на икономиката започнаха да изглеждат все по-имагинерни. Следизборният хаос в Гърция и продължаващите проблеми в периферията на еврозоната охладиха надеждите за безпроблемно измъкване от дълговата криза. А заедно с тях надолу бяха ревизирани и очакванията за европейската икономика.
Новата доза несигурност неминуемо ще се пренесе и в България. В допълнение националната статистика отчете едва 0.5% годишен ръст на БВП за първото тримесечие на тази година, и то след ревизия на данните за предходните тримесечия в посока надолу (вижте карето).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Надеждата е за бум в туризма и даже ще ви кажа как! Вържете им хотелския софтуер с НАП! Онлайн! Свети ли вечер прозорчето на хотелската стая, да се вижда на лаптопа на инспектора какво е платено за тази стая. Няма ли платено - хайде на ревизийка. 2-3 акции да се разчуе така леко, и ще видите как броят нощувки ще се удвои и утрои, а за някои хотели ръстът ще е 15-20 пъти! Няма другаде такова криене, каквото пада в туризма…Още Мургина заставаше началот на май месец пред картата на България в поза Норман Шварцкопф, теглеше една черта с показалката между ямбол и Силистра и казваше на подчинените си, източно от тази линия данъчен да не е стъпил на проверка преди октомври
До коментар [#1] от "cinik":
Идеята ти е колкото хиперболизирана, толкова и съвсем смислена и логична. Абсолютно е така. Не знам дали Мургина е чертала линии или е правила други неща с други линии, но определно Дянков и подчинените му висши административни ръководители нямат оправдание, за бездествието си в тази посока вече трета годинка.
Няма такова криене, както в нощувките, така и в разходите за персонала, произвеждащи ДОД, здравни осигуровки и други видове държавни повземания... За приходите от нощните заведения и тези за хранене направо знам от първа ръка, какво се прави... Максимум 20%...
А нали знаете че колко повече натискате в един бизнес толко повече тъмно става и изчезват работници .Стига бизнеса ви е виновен .
Погледнете че 250 милиона готова събрана пара от вас и всички данъкоплатци замина в Бонуси за тази държавно регулираща паплач която предлагате да увеличите .
Не е проблема в приходите въпросът е как се харчат те .
Липсват реформи и оптимизация в криза
Стагнация за една економика потънала на дъното погледнато с очила на зряла економика значи депресия в относителния контектс тоест по просто казано една економика паднала назад и трябва феноменален растеж за да навакса разтоянието
До коментар [#3] от "Seola":
Ей, аман ве. Не се наядохте...По тази логика да вземат да ги оставят хептен на мира - да не им нарушават спокойствието...
Държавата е направила достатъчно, кото е приела да следва политика на ниски данъци. В замяна на това очаква, че тези данъци ще бъдат плащани...
Няма оправдания - щом едни могат да бъдат изрядни, значи всички могат. Другият вариант е данъците да се вдигат и контрола да се затяга /защото по един или друг начин това ще стане - тенденция е и по- бавно или по- бързо ще стане навсякъде.../ - така по- добре ли ще е?
На ниво 1986та сме дами и господа. Така излиза по реалния БВП http://www.tradingeconomics.com/bulgaria/gdp-at-co nstant-prices-imf-data.html
Толкова можаха пазарните "експерти" и инициативните частници. :)
До коментар [#6] от "kihano":
Само дето изпускате, че онова БВП го произведоха 8.9 милиона българи, а сегашното 7.3 милиона.
Ма иначе аз лично съм по-беден. Защо така са получи някакси?
До коментар [#7] от "йотата":
ами коригирай си ги, ама картината пак няма да е радостна. За 20 години едва сме стигнали нивото от 88ма. 20 години са половината соц време.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.