Защо ниските данъци не са достатъчни
Според чуждите инвеститори са нужни и по-добре работещи институции
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България е сред страните с най-ниски данъци в Европейския съюз и това е много добра предпоставка за привличане на чужди инвестиции, но не и достатъчна. Това показва проучване на "Капитал Daily". Повод е обзорът на Европейската статистическа служба - Евростат, за последните промени в данъчната политика на страните от ЕС.
Добрата новина за бизнеса е, че докато в други държави бремето се увеличава и компаниите и хората трябва да заделят по-голям дял от своите доходи за данъци, България запазва основните ставки непроменени. Така страната ни се нарежда на първите места по благоприятен данъчен режим. Ако тенденцията се запази и след кризата, това ще е допълнително конкурентно предимство в надпреварата за привличане на чужди капитали. Мениджърите на международни компании, които оперират в България, обаче твърдят, че ниските ставки далеч не са достатъчно условие.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
60 коментара
Липсата на желание в държавното управление за налагане и спазване на закон и ред. От там произтича зле работещото съдебно производство, ленивата бюрокрация и корумпирания държавен служител.
Това са пазителите на статуквото, такова, каквото е!
Безнаказаността не може да стимулира промяна в мисленето и поведението.
Колкото и да са ниски данъците, този многоглав змей е готов от мързел или за подкуп да убие всяко начинание, не осъзнавайки, че бавно но сигурно реже клона, на който седи.
Ако трябва да перефразирам известната фраза "образованието глупако" (премиера) !
И все пак, г,ък да се об.аква от бъ.га,ската бю,ок,ация и да пита защо инф,аст,укту,ата ви е кофти от нашата е ма.ко ... византийско
Отправените послания трябва да се четат между редовете. Тези инвеститори, като добри търговци, никога няма да ти похвалят стоката до умиление. В последните 3-4 години средностатистическият чужд инвеститор е всъщност някакъв кандидат да лапа от българската държавна ясла, каквито имаме предостатъчно и на местно ниво. Най-често инвеститори във ВЕИ, оператори на ваучери за храна, кандидати да строят общински жилища и други подобни. Идват държави със силна държавна намеса в икономиката и очакват тук същото. Като не го получат, се разочароват. В момента за един почтен чужд инвеститор сериозни прегради няма. Преди можеше да се каже, че разрешението за строеж било сложно. Но днес е пълно с празни сгради в продажба или под наем, в които може да се нанесе още утре. Другите бюрократични неща се решават един добър счетоводител. Големите ще си наемат лесно такъв, проблемът тук е за дребния бизнес. Затова и последният го е ударил здраво през сивото
Защото не са достатъчно ниски. Особено за това, което получаваме срещу тях.
Изпълнителният директор на "Агрополихим" го е казал точно защо:
"проблемите, които администрацията ни създава, са страшни....Получава се така, че един бюрократ си позволява да прецака всичките усилия, положени от хора над него".
Някой да вземе да преведе "Царят дава, пъдарят не дава" на всички европейски езици и да я сложи на всяка страница на администрацията. Ще спести доста разочарования на инвеститорите, особено ако се комбинира с "Това, което не може да се купи с пари, се купува с много пари".
До коментар [#4] от "cinik":
Съгласен съм, че отправените послания трябва да се четат между редовете. "Агрополихим" за съжаление са прави, че разни чиновници ги размотават - много се надявам проблемът им да се разреши скоро. Но въпреки това, нашите медии са царе в това да се правят генерализации как никой нямало да дойде у нас заради лошата администрация (която почти по нищо не се различава от тази на другите държави в региона), а самите инвеститори обикновено казват заучени отговори, когато ги попиташ какво в държавата не им харесва (корупция, администрация, съдебна власт), дори и ако са нямали проблеми със съответните институции.
До коментар [#8] от "Lord":
[quote#8:"Lord"]Но въпреки това, нашите медии са царе в това да се правят генерализации как никой нямало да дойде у нас заради лошата администрация[/quote]
е, хубаво, но факт е че чуждестранните инвеститори в момента не напират особено много за нас, въпреки ниските данъци. Ако не заради администрацията, то каква според теб е причината?
Интересно защо хора, които обикновено се съгласяват с поговорката "не съм достатъчно богат за да купувам евтини продукти" изведнъж я забравят и си въобразяват, че някой ще отиде в БГ заради ниските данъци.
И да дойдат такива инвеститори, те ще са мизерници и ще се изместят от БГ веднага когато някой предложи по-ниски данъци.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.